Arşivler

Yeni kariyerinizi 5 adımda oluşturun

mak318bKariyer değişikliği için hazırsınız ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yeni hedefinize yoğunlaşmak ve daha yaratıcı düşünmek için İnsan Kaynakları Uzmanı Jo Miller’ın önerdiği şu 5 adıma göz atabilirsiniz.1. En güçlü ve iyi hissettiğiniz anda harekete geçin.

Şu anda yaptığınız işte başarılı olabilirsiniz. İşyerinizde yöneticiniz tarafından takdir ediliyor ve belki iş arkadaşlarınız için mükemmel bir örnek olarak gösteriliyorsunuz.

Takımınızdaki diğer arkadaşlarınız daha fazla şey öğrenmek için size danışıyor. Fakat bir süre sonra daha önce fark etmediğiniz yeteneklerinizi keşfediyorsunuz ve başka bir alana yönelmeye karar veriyorsunuz.

Kendinizi en iyi ve güçlü hissettiğiniz anda kendi içinizde bir beyin fırtınası yapın ve bir liste oluşturun, fikirlerinizi yazın. Kendinize şu soruları sorun:

  • Zamanımı nasıl kullanıyorum?
  • Hangi başarılarım başkalarından övgü aldı?
  • İşimin hangi kısmından daha çok zevk alıyorum?
  • Ne tür bir işle uğraşmak beni mutlu eder?

2. Hangi fırsatlar sizi cezp eder?

Sevdiğiniz işi yaptığınız zaman, para çoğunlukla ikinci planda kalır. Ortaya çıkan yeni fırsatları görmeye çalışırsanız, yeni trendleri takip ederseniz daha önce fark etmediğiniz şeyleri görebilir ve yolunuza oradan devam edebilirsiniz. Yine işe kendinize bazı sorular sorarak başlayabilirsiniz.

  • En meraklı olduğum konular neler?
  • Hangi güncel konular dikkatimi çekiyor?
  • Hangi gazeteleri, haberleri sık sık okuyorum ve hangi web sitelerini ziyaret ediyorum?

Tüm fikirlerinizi sıralayın, fikirlerinizin asla saçma olduğunu düşünmeyin ve yargılamayın.

3. Amaçlarınızı belirleyin.

İhtiyacınız olan şey ne yapmak istediğinizi belirlemek. Var olan işinizde devam mı etmek istiyorsunuz yoksa bir adım ileri gitmek mi? Belki çalıştığınız sektörü değiştirmek istiyorsunuz. İş araştırmaya başlamadan önce ne yapmak istediğinize karar vermek özgeçmişinizin ve yapacağınız başvuruların temelini oluşturur.


4. Cevaplarınızla amaçlarınızı karşılaştırın.

Cevaplarınız büyük ölçüde amaçlarınızla örtüşecektir. Böylece kendinize sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardan neye eğilimli olduğunuz ortaya çıkar ve bunu kendi amaçlarınızla karşılaştırarak ilgi alanınızı daha net görebilirsiniz.


5. Seçim yapın.

Son aşamayı listeyi daraltma ve seçim yapma aşaması oluşturuyor. Başarabileceğinize inandığınız ve sizi mutlu kılacak bir alanda karar kıldıysanız sıra özgeçmiş hazırlamak ve başvuruda bulunmakta.

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.