Öğrencilik bittikten sonra hemen iş bulmak mümkün olamayabiliyor. Hem iş aramanın stresi, hem de öğrencilik psikolojisinden çıkmanın zorluğu yeni mezunun kendisini birden maddi zorluklarla boğuşurken bulmasına neden olabiliyor. İş hayatına sıkıntıyla başlamamak ve geleceğe yönelik dileklerin keyifle gerçekleştirebildiği bir süreci yönetebilmek için maddi tuzaklardan kaçınmak şart.

Yeni mezun için elbette en önemli dert sevdiği ve iyi para kazanabildiği bir iş bulmak. Oysa bu her zaman kolay değil. Uzun süren işsizlik ve bu nedenle oluşabilecek maddi sorunlar yeni mezunu umutsuzluğa ve belki de en sonunda hiç sevmediği bir işi yapmak zorunda kalmaya sürüklüyor. Sevdiği işi yapan ve bütçesini iyi planlayan mezun içinse mutluluk kaçınılmaz. Bu mutluluğu yakalamak adına, kişinin yeteneklerini ve keyif alarak yapacağı bir iş fikrini merkeze oturtarak araştırma yapması kadar, mali tuzaklardan da kaçınması gerekiyor.

İşte yeni mezunun kaçınması gereken mali tuzaklar:

Bütçe yapmamak

Mezun olduktan sonra mutlaka bir bütçe planlaması yapmak gerekiyor. İster bilgisayara, ister bir kağıda olsun, harcamaları, borçları ve eldeki parayı düzenli olarak not etmenin büyük faydası var. Bu şekilde bir düzen oturtan kişi için para biriktirmek ya da gereğinden fazla harcama yapmamak kolaylaşır.

“Nasıl olsa emeklilik çok uzak” demek

İş hayatına “Nasıl olsa emekliliğime çok var” diyerek başlamamak gerekiyor. Bu bakış açısı, kazanılan parayı tamamen tüketmeye, birikim yapmamaya ve her şeyden önemlisi motivasyonu düşürmeye neden olabilir. Bu durumu ortadan kaldıracak en önemli etken daha en başından kişinin severek yapacağı işe karar vermesi. İyice araştırarak, yetenekler göz önünde bulundurularak yapılan bir iş hem kişiyi mutlu eder, hem de bütçesini daha iyi planlamasına neden olur.

Kredi kartı borcunu dert etmemek

İşsizlik nedeniyle kredi kartına yüklenen ve ciddi borçların altına giren kişilerin sayısı hiç de az değil. Bu nedenle kredi kartı tuzağından uzak durmak gerekiyor. İlla kredi kartı kullanmak istiyorsanız limiti düşük, sizi zora sokmayacak bir kartı tercih edebilir, iş hayatına büyük borçlarla başlamaktan bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Acil durum planı yapmamak

Hayat sürprizlerle dolu. Her an paraya ihtiyaç duyulan can sıkıcı bir durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle kötü günler için acil durum planı yapmak şart. Kenarda bulunduracağınız bir miktar para sizi pek çok sıkıntılı durumdan kurtarabilir.

Sorumluluk almamak

Aileyle yaşayan yeni mezun çalıştığı süre içinde de ailesiyle yaşayacağı yanılgısıyla evin tüm maddi sorumluluklarından uzak durmak isteyebilir. Ama bunun hep böyle olmayacağını bilmek gerekiyor. Kişi eninde sonunda kendi evine çıkmak isteyecektir. Bu durumda ileriye dönük birikim yapmak ve evin bazı maddi sorumluluklarını şimdiden sahiplenmek son derece önemli.

Öğrenci kredisini hesaba katmamak

Eğer yeni mezun, öğrencilik boyunca öğrenci kredisi aldıysa çalışmaya başladığı andan itibaren bunu geri ödemesi gerektiğini unutmamalı. Taksitle de olsa ödenecek bu önemli miktar bütçeyi sarsabilir. Bu nedenle önceden planlama yapmak ve bir miktar parayı bunun için ayırmaya başlamak kişiye süreç içinde büyük rahatlık sağlayacaktır.