2020 yılı beklentilerin ötesinde bir yıl oldu ve çoğu kişi yılın ilk aylarında hedeflerini şartlara göre yeniden düzenledi. Şimdi önümüzde uzun bir yıl daha var. Peki, bu yıl yapmayı hedeflediğin şeylerin gerçeğe dönüşmesi nasıl mümkün olabilir? Girişimci ve Yazar Perçin İmrek, yeni yıl hedeflerini gerçekleştirebilmenin ipuçlarını senin için anlattı.

Beklenen yıl 2021’e çoktan başladık ve birçoğumuz şu cümleleri ya kurdu ya da kuracak:

“Kesinlikle işimi değiştireceğim/kendi işimi kuracağım!

Kilo vereceğim!

İngilizcemi geliştireceğim!”

Yukarıdakiler gibi onlarca dileği yeni yıl öncesinde diliyoruz. Peki, bu dileklerin kaçı gerçek hedeflere dönüşüyor ve kaçı gerçekleşiyor? Yüzdenin çok düşük olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Peki neden? Çünkü bu dilekler dilek olarak kalıyor ve hedefe dönüşmüyor. Dileklerimizi bir kağıda yazmak gibi basit bir şey bile, dileklerimizin hedefe dönüşmesinde önemli bir yöntem.

“Başka neler dilekleri somut hedeflere dönüştürebilir?” dersen, sana kendi deneyimlerimden birkaç öneri paylaşmak isterim;

Gerçekten istemek

Bir şeyi istediğini sanmak ile gerçekten istemek aynı şey değil. Koyduğun hedefe inanmazsan, bu hedefe ulaşmamak için bilinçaltında kendini sabote edeceksindir; çünkü bilinçaltın o hedefe ulaştığında olacaklardan korkacaktır. Görselleştirme gibi tekniklerle bilinçaltının istediklerini özümsemesini sağlayabilirsin.

Bir plan yapmak

Tamam, bir dileğimiz var ama onun için bir plan yaptık mı? O hedefe ulaşmak için ilk yapacağımız şey nedir? O hedefe ne zaman ulaşmak istiyoruz ve bu yolda ne gibi adımlar atacağız? Günlük, haftalık, aylık, planlar yaptık mı? Bir takvim oluşturduk mu? Detaylı bir plan yaparak yol haritası çıkarmak hedefe ulaşmada olmazsa olmazlardan.

Hedefleri paylaşmak

Hedeflerini frekansı yüksek, seni yargılamayacak ve seni destekleyecek insanlarla paylaşman, sonuca ulaşmada senin de enerjini ve frekansını yükseltecektir.

Konfor alanından çıkmak

Kimse kapını tıklayıp ‘’Evet, hedeflerine ulaşmak için sana yardım edeceğim’’ demeyecek. Bunun için hedefe giden yolda konfor alanından çıkacağın şeyleri kendi iradenle yapman önemli. Eğer hedefin fit olmak ise spor salonuna gidip spor yapan insanlarla bir arada olmak konfor alanından çıkmak için ilk adım olabilir. Belki içinde bulunduğumuz şartlarda bunu yapman mümkün olmayabilir. O zaman da yardımcı uygulamalardan destek alabilir, online gruplara dahil olabilirsin. Burada kritik olan şey ise sürdürülebilirlik…

Maddi ve manevi yatırım yapmak

Hedeflerimiz ona yatırım yaptığımızda çok daha kolay gerçekleşir, çünkü o yatırımın enerjisi motivasyonumuzu yükseltir. O yüzden hedefe giden yolda maddi ve manevi (zaman, efor vs.) yatırımlar yapmalısın. Böylece o hedefin değerini daha iyi anlarsın. Kendine yapacağın yatırımın en iyi yatırımlardan biri olduğunu bilmelisin.

Kendini tanımak

Hayatta neyden keyif aldığımızı, neyden almadığımızı, neyin bize ilham verip neyin ruhumuza iyi gelmediğini anladığımız ve iç sesimizi dinlediğimiz zaman zaten iç sesimiz bize ne yapmamız gerektiğini söyleyecektir. Tutku ile yaptığımız bir şeyi bulduğumuzda hedefe doğru hızlıca koşmalıyız. Bunu yapamayan birçok insanın ortak problemi, mutsuz olunan işlerde, keyifsiz bir hayat sürmeleri.

Sıraladığımız bu farkındalık ve yöntemlerle 2021 yılı dileklerinin birkaç hafta sonra unutacağın şeyler değil, hayat kaliteni yükseltecek ve seni mutlu edecek hedeflere dönmesi mümkün.

Her zamanki gibi iş tamamen sana düşüyor. O zaman bir karar verme vakti geldi.

2021’de istediklerin dilek olarak mı kalsın, yoksa gerçekleştireceğin hedeflere mi dönüşsün?

Konuk yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı

Yazara ait diğer yazıları okumak için hemen tıkla!