Antalya Belediyesi, Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nı (ASMEK) halk üniversitesi haline getirdi. Merkezde her yıl ortalama 20 bin kursiyere farklı konularda eğitim imkanı tanınıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kariyer Ofisi Özel İstihdam Bürosu ise ASMEK mezunları ile işverenleri buluşturuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK), Antalyalılara sanat ve meslek eğitimleri sağlıyor. Ücretsiz kurs programları kentin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlamayı amaçlayarak hayata geçti. Program dahilinde Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Halk Eğitim Merkez Müdürlükleri işbirliğiyle mesleki, yabancı dil, bilgisayar, sanat, sosyal ve kültürel kurslar veriliyor. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaya sahip oluyor. “Her şeyden önce bir eğitimci olarak ASMEK çok önemsediğim bir proje. Halk üniversitesi haline getirdiğimiz ASMEK’ler, her yıl ortalama 20 bin kursiyere farklı konularda eğitim imkanı tanıyor” diyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bu rakamın Türkiye’deki 106 üniversiteden daha fazla öğrenciye hizmet verdikleri anlamına geldiğinin altını çiziyor. Akaydın, projenin detayları ile ilgili bilgi veriyor.

Toplamda 11 kurs merkezi ile haftanın her günü sabah, öğleden sonra ve akşam saatlerinde eğitimler düzenlenen ASMEK’lerde 2013-2014 eğitim yılı içinde 99 branşta toplam 444 kursta sadece 1. dönemde yaklaşık 12 bin kursiyere ulaşılması planlanıyor. ASMEK, zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış olan yeni bir meslek, sanat ya da hobi edinmek isteyen bütün Antalyalılara açık ve ücretsiz.

İş bulmaları için destek oluyor; projeler üretiyoruz

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kariyer Ofisi Özel İstihdam Bürosu’nun çalışmalarının temelini işverenler ve çalışanlar arasında bir köprü kurmak oluşturuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kariyer Ofisinde, iş arayan adayların özellikleri doğrultusunda personel arayışı devam eden firmalara yönlendirme yapılıyor. İş arayan ve işveren karşılıklı görüşüyor; eğer anlaşma sağlanırsa hem vatandaşımız iş sahibi oluyor hem de firma ihtiyaç duyduğu çalışanı buluyor. Bu hizmetimizden iki taraf da memnun. İş arayanlar, iş arama sürecinde zaman kaybetmiyor, tek bir merkezden birçok işverene ulaşabiliyor ve niteliklerine uygun doğru işverenle buluşuyor. İşveren ise adaylar ön görüşmeden geçirildiği için alım sürecinde zaman kaybetmiyor. Potansiyel çalışanın özellikleri liste halinde önüne geliyor. Kısaca hem hızlı hem de ekonomik bir yöntemle firma ihtiyaç duyduğu çalışana ulaşabiliyor. İstihdam vatandaşlarımızın yaşadığı en önemli sorunlardan biri. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği bu sorunu yok sayamayız. En azından Antalya yerelinde halkımızın bu tür sorunlarını çözmek, hayatlarının iyileşmesine katkıda bulunmak, firmaların çalışan, çalışanların iş bulmalarına destek olmak adına projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Belediye halka en yakın kamu kurumudur. Bu nedenle insan odaklı ve halkın ihtiyacına yönelik hizmet üretmeyi sorumluluklarımız arasında görüyoruz.

Mesleki ve teknik alanda ara eleman yetiştirmek, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda üretime katkıda bulunmak, istihdam sorununa çözüm üretmek de ASMEK’in hedefleri arasında. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerler Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Kariyer ofisine yönlendiriliyor.