Arşivler

Yıldız yazılımcıların %91’i yeni işine kavuştu!

Yazılımdaki istihdam açığını kapatma hedefiyle başlatılan “Yıldız Yazılımcı Yetiştirme Programı”nın ilk mezunlarının %91’i 5 ay içerisinde bu alanda istihdam edildi.

1.300’ü aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden biri olan BilgeAdam Teknoloji ve 1997’den bu yana teknoloji eğitimleri veren grup şirketi BilgeAdam Akademi’nin, yazılım alanındaki istihdam açığını kapatma hedefiyle başlattığı “Yıldız Yazılımcı Yetiştirme Programı” amacına ulaşıyor.

Programın ilk dönem mezunlarının %91’i, eğitimlerini tamamladıktan sonraki 5 ay içerisinde, yazılım alanında istedikleri işlere girmeyi başardılar.

“BilgeAdam Boost” adını taşıyan yetiştirme programı, son teknolojiyle entegre edilmiş eğitim içeriği ve deneyimli eğitmen kadrosuyla katılımcıları, gerçek dünya uygulamaları ve simülasyonlarıyla bir araya getirerek, mezunlarını sektörün yıldızlarına dönüştürüyor.

Yazılımda gelecek var

BilgeAdam Boost’un odağında yer alan yazılım, sunduğu istihdam olanaklarıyla en popüler uzmanlık ​alanlarının başında geliyor. 2023’te Türkiye’deki yazılımcı sayısının 500 bine ulaşılması hedeflenirken, yazılım sektörünün büyümesiyle birlikte artan yazılımcı ihtiyacı doğal olarak yazılım geliştiricilerin ücretlerine de yansıyor. Kariyer.net verilerine göre ortalaması 7.040 TL olan 0-2 sene deneyimli yazılım uzmanı maaşları, 11.780 TL’ye kadar çıkabiliyor. Üstelik bu imkânlar yurt içiyle de sınırlı kalmıyor; çünkü yazılımcılar, birçok ülkede aranan uzmanlar haline gelmiş durumdalar.

Staj ve gerçek projelerle tecrübe edinme fırsatı

Proje kapsamında Boost katılımcıları 6 aylık yoğun eğitim programı sonrasında şirketin İstanbul’daki İTÜ Teknokent merkez ofisinde ya da Ankara’daki Bilkent Cyberpark’ta yer alan yazılım geliştirme ekipleriyle 2 ay staj yapma imkânı buluyor. Bu süreçte gerçek proje deneyimleri edinerek, takım çalışması becerilerini geliştiriyor ve yazılım yeteneklerini sektör ihtiyaçları doğrultusunda üst seviyeye taşıyorlar. Katılımcılara eğitimleri boyunca mentorluk, eğitimlerinin bitiminden işe girene kadar da kariyer ve girişim koçluğu desteği sağlanıyor. Ayrıca, işe yerleşene kadar özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve kendini daha iyi ifade edebilme gibi konularda da eğitimler veriliyor.

İşe başlayana kadar ücret alınmıyor

BilgeAdam Akademi İstihdam Destekli Projeler Birim Müdürü Zafer Dörter, “Yazılımcı Yetiştirme Programı” ile ilgili olarak şunları söyledi: “Geleneksel programların çok ötesinde olan eğitim süreci, çevik metodolojiyle yönetilen bir proje olarak ele alınıyor ve üçer haftalık sprintlerden oluşuyor. Öğrencilere, eğitim sonrası gerçek proje deneyimi edinecekleri 2 aylık staj imkânı sağlanıyor. Mentorluk ve kariyer koçluğu da yapılıyor. Eğitime başladıktan sonra iş hayatına adım atana kadar geçen süre içerisindeyse motivasyon kaybı yaşamamaları için destek veriliyor. İşe girip maaş almaya başlayana kadar herhangi bir ücret alınmıyor. Eğer eğitim başladıktan sonraki 18 ay içerisinde işe giremezlerse, eğitimlerinin bedelini biz karşılıyoruz. İlk mezunlarımızın %91’inin 5 ayda yazılım alanında istedikleri işlere girmeleri de bize mutluluk ve gurur veriyor.”

Kimler başvurabilir?

Programa başvurmak isteyenlerin, üniversitelerin sayısal bölümlerinden birini bitirmiş ve 35 yaşını geçmemiş olmaları gerekiyor.

Eğer sen de programa katılmak istersen, BilgeAdam Boost programının web sitesi üzerinden form doldurarak başvuru yapabilirsin.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.