Yurt dışında çalışmak farklı bir çalışma kültürünü deneyimlemek ve yeni şeyler öğrenmek açısından son derece değerli. Kısa süreli ya da staj da olsa yurt dışı deneyimi adayları kariyer yolunda ileri taşıyor.

yurtdisi

Artık yurt dışında çalışma deneyimi eskisi kadar zor değil. Uluslararası şirketler farklı ülkelerden alım yapabiliyor, kısa dönemli staj ya da proje bazlı çalışma formatları geliştirebiliyor. Yabancı dili daha profesyonel kullanmak, farklı çalışma kültürlerini deneyimlemek ve kariyeri uluslararası arenada geliştirmek açısından yurt dışı fırsatlarını takip etmek gerekiyor.

İşte yurt dışında çalışmanın kariyere etkileri:

Evrensel yetenekler geliştirme

Yurt dışında çalışmak kişinin sorunlara ve kişilere daha evrensel bir bakış açısıyla bakmasını sağlıyor. Aynı soruna farklı çözümler geliştirilebildiğini görmek, iletişim becerileri ve yabancı dil kullanımı yurt dışı deneyiminde gelişen önemli özellikler. Yurt dışı deneyimi olan çalışanların farklı kültürlerde yaşanabilecek sorunlara/durumlara daha hassas ve çözüm odaklı bir bakış açısıyla yaklaştığı ve değişime daha kolay adapte olduğu görülüyor. Evrensel yetenekleri olan adaylar hem yeni rekabet alanlarına daha açık hem de kimseden etkilenmeden bağımsız düşünebiliyor.

Yeni kariyer fırsatları

Yurt dışı deneyimi kariyeri canlandırmak açısından da son derece değerli. Ülkesinde istediği alanda potansiyel görmeyen, istediği noktaya gelemeyen ya da özgür hareket edemeyen kişiler kendileri için yurt dışında yeni bir kariyer fırsatı yaratabilir. Üstelik yepyeni bir dil ve insanlar eşliğinde…

Zorluklarla başa çıkma

Yurt dışında çalışmak daha önce deneyimlenmemiş farklı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu farklı zorlukların her biri yeni bir öğrenme alanı. Kişi dille, işle, çalışma kültürüyle ya da sosyal yaşamla ilgili yaşadığı her zorlukta biraz daha güçlenerek kendisini geliştirme fırsatı bulabiliyor.

Uluslararası iş modelleri

Yurt dışında çalışmak demek evrensel geçerliliği olan teknik becerilere de hakim olmak anlamına geliyor. Genelde bu yönde eğitim alan çalışanlar ülkelerinin dışındaki problem çözme becerileri ve modern uygulamalarla piştiği için sürece daha geniş bir pencereden bakarak liderlik becerilerini de geliştirmiş oluyor.

Yurt dışında nasıl çalışabilirim?

– Yurt dışında çalışmak düşünüldüğü kadar zor değil. Yurt dışı işe alım sitelerine üye olmak bunun için önemli bir basamak.  Ayrıca çalışmak istenen ülkeye özel iş arama sitelerini de araştırmak ve buralara başvurmak önemli.

– Yurt dışında çalışmaya karar verdikten sonra söz konusu ülkedeki maaş oranları ve yaşama koşulları (kira, yemek, ulaşım vs) da mutlaka araştırılmalı. Bu tür bilgiler teşvik edici ya da caydırıcı etki yaratabilir.

– Yurt dışı eğitimi de söz konusu ülkede kalarak çalışmaya devam etme şansı doğurabilir. Ücretli olduğu kadar burslu yüksek lisans ve doktora opsiyonları da var. Pek çok ülke öğrenci olarak gelen kişilere çalışma izni sağlıyor. Söz konusu çalışma izninin geçerli olduğu süre boyunca kişi kendisini kanıtlayarak kendisi için kalıcı bir kariyer şansı yaratabilir.

– Yurt dışında çalışmak için girişimcilik de önemli bir seçenek. Para kazandıracağına inandığınız keyifli bir projeniz varsa yurt dışında iş sahibi olma şansınız da var. Yaratıcı fikirler yurt dışı kapısının kolayca açılmasını sağlıyor. Örneğin İngiltere’nin göçmenlere sağladığı Ankara Antlaşması, Kanada’da söz konusu olan işveren mektubuyla davet gibi fırsatların yanı sıra işe bağlı olarak Polonya, İtalya, Hollanda, Ukrayna gibi daha kolay çalışma izni verebilen ülkeleri de incelemek gerekiyor. Ayrıca bazı ülkeler ev satın alma veya belirli bir sermaye gösterme karşılığında çalışma ve oturma izni verebiliyor.

– Yurt dışında çalışmadan önce yurt dışı çalışma deneyimi olan kişilerle konuşmak da son derece önemli. Duruma bu şekilde daha gerçekçi yaklaşmak ve tüm koşulları öngörebilmek az çok mümkün.