Arşivler

Yurtiçi Kargo İnsan Kaynakları Müdürü ‘Tülin Çalhan’

Sizi tanıyabilir miyiz?
Bir danışmanlık firmasının Ankara ofisindeki müşteri temsilcisi olarak başladığım iş hayatımda, şirketin İstanbul’daki merkez İnsan Kaynakları Bölümü için gelen görev teklifiyle İnsan Kaynakları’na adım atmış oldum.1995 yılından sonra Bankacılık sektöründe İnsan Kaynakları’nın tüm alanlarında İnsan Kaynakları Uzmanlığı ve Yönetmenliği yaptım. 2001 Kasım ayından bu yana da Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş de İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapmaktayım. İstatistik eğitimi aldım. Evli ve 1 çocuk annesiyim.

Yurtiçi Kargo ne zaman kuruldu?
Kargo Taşımacılığı her ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmişliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Türkiye’de de bu gelişmelere bağlı olarak kapıdan kapıya kargo taşımacılığının koşulları 1980’li yıllarda oluşmaya başladı. İşte bu yıllarda bugünleri o tarihten görerek, 1982 yılında Sn. İbrahim Arıkan Türkiye’nin ilk kargo şirketi olan Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş.’yi kurdu. 3 şube ile faaliyete başlayan YK bugün 561 şubesi ve yaklaşık 8000 çalışanı ile hizmet vermektedir. Kalite belgesini, 2003 yılında sektörde ilk kez TS EN ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesini alarak yenileyen, İnsan Kaynakları, Eğitim, Finans, Satın Alma gibi fonksiyonların bilgi sistem modüllerinden oluşan entegre sistem yapısı ERP’nin devreye girmesi ile hizmet kalitesinin daha da yükselten Yurtiçi Kargo, sektöre yön veren uygulamalarına devam etmektedir. Yurtiçi Kargo Türkiye de sektöründe önemli ölçüde yeri olduğu gibi aynı zamanda Avrupa’nın ikinci büyük posta şirketi olan La Poste’un kargo şirketi olan Geopost ile birlikte Geopost-Yurtiçi şirketini de kurarak, uluslararası kargo sektöründe de ismini duyurmaktadır.

Yurtiçi Kargo’nun vizyonu ve vazgeçilmez değerleri neler?
Yurtiçi Kargo olarak vazgeçilmez değerlerimiz; Bireye Saygı, Dürüstlük, Müşteri Odaklılık, Operasyonel Mükemmellik, Sonuç Odaklılık, Takım Çalışması’dır. Vizyonumuzu ise; ” Profesyonel, eğitimli, motive personelimizle, sürekli gelişen teknolojiyi kullanarak, kaliteli, verimli ve müşteri odaklı hizmetler sunmak ve kargo sektöründe karlı büyümemizi, liderliğimizi sürdürerek müşterilerimizin ilk tercihi olmak” olarak tanımlayabilirim.
Bizi farklı yapan özelliklerimizin başında; sektördeki lider konumumuz, müşteri güven ve memnuniyeti, insan gücümüz ve bilgi teknolojimizi sayabiliriz.

Yurtiçi Kargo’nun İnsan Kaynakları ekibi ve rolü hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yurtiçi Kargo’da İnsan Kaynakları; Genel Müdürlük’te 6 kişilik İnsan Kaynakları Uzman ekibi ve 10 kişilik eğitim ekibi ile görev yapmaktadır. Ayrıca 13 Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan İnsan Kaynakları uzmanları desteğiyle çok yaygın bir ağ ve kültürü barındıran insan kaynağını yönlendirmektedir. İşletmelerin stratejik başarılarında insan faktörü en önemli unsurlardan biri. Stratejilerin başarıyla uygulanması için insan kaynağının beceri, davranış ve performansı geliştiriliyor ve yönlendiriliyor olmalı. Bu doğrultuda şirketimizde de İnsan Kaynakları diğer birimlerin stratejik iş ortağı. Çalışanlarının beklentilerine yardımcı olmakla birlikte her konuda danışman misyonu ön planda.

Dış Kaynak Kullanımı’na hangi alanlarda başvuruyorsunuz?
Dış kaynak kullanımına genellikle, Bina bakım ve temizlik hizmetleri, Call Center (Müşteri İlişkileri Servisi), Bilgi Teknolojileri’nde özel uzmanlık gerektiren bazı alanlarda başvuruyoruz.

Ne gibi şirket içi eğitimler uyguluyorsunuz?
Müşteri İlişkileri -Yüz Yüze İletişim, Kalite, Operasyonel İşleyiş ve MS Office kullanım eğitimlerini şirket içi eğitimcilerimiz aracılığıyla periyodik olarak verebiliyoruz. Ayrıca kişisel kariyer planlanmaları doğrultusunda yetkinlik ve iş becerilerini geliştirmesi planlanan personelimize, dönemsel olarak şirketimizin farklı uzmanlık (İnsan Kaynakları, Satış, Operasyon, finans) alanlarında oryantasyon programları uyguluyoruz. Bununla birlikte iç ve dış kaynaklı uzmanlık eğitimleriyle birlikte Satışla Mükemmellik, Yönetim Becerileri, Proje Yönetimi, Finans eğitimleri de dönemsel olarak veriliyor.

Uygulanan Performans Yönetim Sistemi konusunda kısaca bilgi verir misiniz?
Şirketimizde açık, hedef ve yetkinlik bazlı performans sistemi uygulanıyor. Çalışanlarca üzerinde anlaşmaya varılmış hedefler üzerinden yılda bir kez değerlendiriliyor ve değerlendirme görüşmeleri yüz yüze yapılıyor. Sonuçlar doğrultusunda alınması gereken tedbirler ve ödüller personel ile birlikte, ilk yönetici ve İnsan Kaynakları yöneticilerinin önderliğinde paylaşılıyor.

Motivasyonu artırmak için ne gibi çalışmalarınız var?
Her yıl 5, 10, 15 ve 20 hizmet yılını şirketimizde tamamlayan tüm personelimizi, dinlenme ve bilgi paylaşım imkanları da sunularak, Antalya veya başka bir tatil yöremizde ağırlıyor, ödül ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Öneri sistemimiz doğrultusunda personelimizden gelen önerileri değerlendiriyor ve uygulanabilir, artı değer sağlayacak her öneriyi ödüllendiriyoruz. Satış ekibimizde de olduğu gibi şube personelimizi de belirlenen kriterlere göre Şube Teşvik Primi’nden yararlandırarak ödüllendiriyoruz. Şirketimizde işleyişi ilgilendiren pek çok karar, çalışan guruplarımızı temsilen katılan her düzeyde personelimizle birlikte gerçekleştirilen danışma kurulları aracılığıyla alınıyor, bu sayede karar sürecinde yeralan çalışanlar süreçlere daha katılımcı ve inançlı oluyor. Tüm bu uygulamaların yanında bölgesel olarak düzenlenen piknik, grup yemekleri, spor aktivite yarışmaları, belirli günler için konulu personel ve ailelerinin katılımına yönelik yarışmalar gibi motivasyon amaçlı organizasyonlar, dönemsel olarak gerçekleştiriliyor. Uygulanan Çalışan Memnuniyeti anketleri de bu alanda yapılan ve yapılacak olan uygulamalar için bize yön gösteriyor.

Kariyer.Net İnsan Kaynakları Departmanına ne gibi kolaylıklar sağlıyor?
Kariyer.Net İnsan Kaynakları Departmanı’nın çok önemli bir çözüm ortağı. Türkiye’nin her yerinde bir birimi olan, çok yaygın bir ağla hizmet veren şirketimizin özellikle uzman düzeyindeki personeli ihtiyacımızın %90’nı Kariyer.net sağlıyor. Aday havuzunun genişliği ile birlikte yaygınlığı İstanbul dışında da aday ihtiyaçlarımıza aynı oranda verebilmesi bizim için Kariyer.net’i daha da önemli kılıyor. Aynı zamanda hukuksal yönlendirmeler ve yararlı makalelerle de gündemi takip etmemizde rahatlık sağlıyor.

Yurtiçi Kargo olarak gelecek için hedefleriniz neler?
Türkiye’de Yurtiçi Kargo, sektörünün markası ve lideri. Liderliğin gereklerini yerine getirmek Yurtiçi Kargo’nun en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bu amaçla hizmet seçeneklerini her geçen gün zenginleştiren Yurtiçi Kargo, uluslararası alanda da Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü. Buradan hareketle her türlü yapılanmasını; teknolojik altyapısından filosuna, hizmet seçeneklerinden İnsan Kaynakları’na kadar sorunsuz ve sınırsız müşteri memnuniyeti üzerine inşa ediyor.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.