Aktif Satış Danışmanı Nedir?

Aktif Satış Danışmanı Nedir?

Aktif Satış Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Aktif Satış Temsilcisi olabilmek için alınması gereken özel bir eğitim yoktur. İşletme, iktisat, ticaret programlarının yanı sıra iletişim fakültesi programlarından mezun olan adaylar, aktif satış temsilcisi görevinde başarılı olabilirler. Bunların yanı sıra "Satış ve Pazarlama Sertifika Programları" na katılarak da aktif satış temsilcisi olmak mümkündür.

Aktif Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekenler

Aktif satış temsilcisi olabilmek için iletişim konusunda yetkin olmak ve prezantabl bir görünüme sahip olmak önemlidir. Alışveriş sürecinde müşteriyle birebir iletişim halinde olan aktif satış temsilcilerinin düzgün bir diksiyona ve ikna yeteneğine sahip olması gerekir. Bunların yanı sıra ekonomi ve ticaretten anlaması da önemli bir diğer noktadır.

Aktif Satış Temsilcisi Ne Demek?

Aktif satış temsilcisi, parçası olduğu firmanın ürün ve hizmetlerini markanın tüketicilerine ileten çalışandır. Aynı zamanda bu alışveriş süreci boyunca takip edilmesi gereken ticari işlemleri de yürütmekle sorumludur. Firmanın tüm müşterileriyle birebir iletişim halindedir. Toptan ve perakende satışta rol alarak müşteri ve marka arasındaki direkt iletişimi sağlar.

Aktif Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aktif satış temsilcileri, markanın müşteriye dokunan eli olduğu için birçok sorumluluk ve görev üstlenir. Bu sorumluluklar, markayı temsil noktasında ciddiyet gerektirir ve dikkatle yerine getirilmelidir. Profesyonelin diğer görevleri ise şunlardır:

  • Firmanın tüketiciyle kurduğu sağlıklı iletişim için kanal olmak,
  • Tüketiciyi ürün ve hizmetler hakkında doğru ve yeterli bir şekilde bilgilendirmek,
  • Alışveriş sürecinin ticari gerekliliklerini takip ederek marka ve müşterinin süreç hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olmak,
  • Firmanın mevcut müşterileri ile irtibatta olmanın yanı sıra kendi müşteri portföyünü oluşturmak,
  • Saha ya da ofis ortamı fark etmeksizin şirket çıkarlarını düşünmek ve çıkarları doğrultusunda hareket etmek.