Analitik Crm Uzmanı Nedir?

Analitik Crm Uzmanı Nedir?

Analitik CRM Uzmanı Ne Demek?

CRM, "Müşteri ilişkileri yönetimi" anlamına gelen İngilizce bir kısaltmadır. Bir marka ve müşterisi arasındaki ilişkiyi şekillendiren, markanın müşterisini tanımasını ve neye ihtiyacı olduğunu tanımlamasını sağlayan süreçleri anlatır. Analitik CRM, markanın müşterilerini analiz ederek topladığı verileri, müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla kullanılabilir hale getiren CRM dalıdır. Analitik CRM Uzmanı, müşterilerden verileri toplayıp, kategorize etmek için analitik CRM tekniklerini kullanır.

Analitik CRM Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Analitik CRM Uzmanı, çalıştığı markanın müşteri kitlesine, bu kitlenin satın alma motivasyonlarına ve ihtiyaçlarına hakim olmalıdır. Analitik CRM Uzmanının geniş bir müşteri tabanının ihtiyaçlarına cevap verebilecek çözümler üretmesi için çeşitli görevleri bulunur;

  • Markanın müşteri kitlesini tanımak, motivasyonlarını ve ihtiyaçlarını anlamak,
  • Müşteri hareketlerini Veri Madenciliği ve Veri Modelleri gibi teknikler kullanarak takip ve analiz etmek,
  • Müşterileri sınıflandırabilecek ve onlar için özelleştirilmiş teklifleri tanımlayabilecek veritabanını tasarlamak ve yönetmek,
  • Müşteriler için özelleştirilmiş teklifleri, ürünleri veya kampanyaları yönlendirmek,
  • Markanın yeni müşterilere ulaşması ve mevcut müşterilerini kalıcı hale getirmesini sağlayacak stratejik fikirler üretmek.

Analitik CRM Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Analitik CRM Uzmanlığı için üniversitelerin; Endüstri, Bilgisayar, Ekonomi, İşletme gibi mühendislik dalları veya İstatistik gibi ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. CRM departmanında çalışacak kişilerin; müşteri sadakati yönetimi ve müşteri veritabanı yönetimi süreçleri konusunda bilgi sahibi, tercihen SAP ve Oracle gibi araçları kullanabilmesi gerekir.

Analitik CRM Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Analitik CRM Uzmanı olmak için bir müşteri kitlesinin hem motivasyonunu analiz edebilmek hem de elde edilen verileri analitik düzlemde işler hale getirebilmek gerekir. Bu sebeple bir Analitik CRM Uzmanı müşteri sadakati, kampanya yönetimi, tekilleştirme, hedef kitle seçimi ve optimizasyonun yanında SAP, Oracle, Google AdWords, Google Analytics, SEO, SEM, müşteri veritabanı yönetimi gibi konularda da eğitimli olmalıdır.