CRM Danışmanı Nedir?

CRM Danışmanı Ne Demek?

CRM, Türkçede "müşteri ilişkileri yönetimi" anlamına gelir. CRM danışmanı, müşterileri iyi analiz ederek onların ihtiyaçlarına uygun hizmet vermeyi ve müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlar.

CRM danışmanı, şirketin müşterilerini tanımakla yükümlüdür. Temel amacı, müşteri ihtiyaçlarını analiz ederek müşterilere daha iyi bir hizmet sunmak ve bu sayede müşteri memnuniyetini maksimum seviyeye taşımaktır. CRM danışmanı sayesinde firmalar, daha nitelikli hizmet üretebilir. Müşteriler, CRM danışmanı tarafından yapılan ihtiyaç analizi doğrultusunda kendilerine verilen hizmetten memnun kalacak, böylelikle firma müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarabilecektir. CRM danışmanı, müşteri analizine göre firmanın hizmetini şekillendiren, aynı zamanda firmanın sunduğu hizmetlere göre müşteriyi yönetebilen bir köprüdür. Firmanın daha kaliteli hizmet sunmasını sağlarken müşterilerin firmaya olan yönelimini arttıracak olan kişi, CRM danışmanıdır.

CRM Danışmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

CRM danışmanı, müşteri yönetimini sağlar ve müşteri ilişkilerini geliştirerek firmanın verdiği hizmetlerin kalitesini artırmasını sağlar. Müşteriyi tanıyarak gelen talep ve şikayetlerle müşterilerin ihtiyaçlarını analiz eder.

  • Müşteri bilgisi gizliliğini sağlamak,
  • Firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak çözüm önerileri geliştirmek,
  • Müşterilerle ilgili yeni verileri kaydetmek ve mevcut bilgileri güncellemek,
  • Verimli müşteri etkileşimini sağlamak,
  • Müşteri ilişkileri yönetimini sağlamak için gerçekleştirilen aktivitelerin analizini yapmak
  • İletişim stratejileri geliştirmek

CRM Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

CRM Danışmanı olabilmeniz için İşletme, İstatistik ve mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerinden lisans diploması almanız gerekir. Bu bölümlerden mezun değilseniz eğitim kurumlarının CRM danışmanlığı sertifika programlarına katılabilirsiniz.

CRM Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

CRM eğitimi, üniversitelerin bünyesinde veya özel kurslar tarafından verilmektedir. Eğitimin amacı, CRM danışmanı olarak firmaların müşteri ilişkileri ve halkla ilişkiler departmanlarında görev almak isteyen kişileri mesleğe hazırlamaktır. Bu eğitim kapsamında görülecek derslerin bazıları şunlardır: CRM Tipleri ve Sektörel Örnekler, CRM Uygulama Süreci, CRM Uygulamalarının Tanımı ve Önemi, Modern Pazarlama Uygulamaları, İşletmelerin Kullandığı Rekabet Araçları, Küresel Rekabet Ortamının Özellikleri.

CRM Danışmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
18.230 / Aylık
21 kişinin ortalama maaşıdır.