Bakım Onarım Müdürü Nedir?

Bakım Onarım Müdürü Ne Demek?

Bakım onarım müdürü; fabrikalarda yer alan teknik ve mekanik yapıya sahip olan ekipmanların bakımı ve onarımı konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını denetleyen kişidir. Bakım onarım müdürü nedir sorusunun yanıtını; ekipmanların rutin kontrollerinin, onarımlarının ve bakımlarının zamanında yapılması için gereken işlerin planlanmasını ve kontrol edilmesini sağlayan yöneticidir, şeklinde vermek mümkündür. 

Bakım Onarım Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bakım onarım müdürü, makinelerin ve diğer mekanik ekipmanların düzenli bir şekilde çalışmasından sorumludur. Bu amaçla çalışan personellerin denetimini yapar ve yapılan işi kontrol ederek iş akışının devamlılığını sağlar. Bakım onarım müdürü ne iş yapar sorusunu cevaplayabilmek için görev ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek önemlidir. Bakım onarım müdürünün görev ve sorumlulukları şöyle sıralanabilir: 

 • Çalıştığı kurumdaki makineleri ve diğer mekanik ekipmanları iş akışını bozmayacak şekilde denetlemek,
 • Personelleri, bakım ve onarım faaliyetlerini kontrol etmek,
 • Kaynakların gerekli şekilde kullanılmasını sağlamak,
 • Personelin yetkinliklerinin ve becerilerinin geliştirilmesi için gereken yönlendirilmeleri yapmak,
 • Makinelerde meydana gelen arızaların ve hasarların düzeltilmesini sağlamak,
 • Günlük, haftalık, aylık bakım faaliyetlerini takip etmek ve gerekli birimlere raporlamak,
 • Mevcut çalışanların görev ve sorumluluklarını denetlemek, terfi için gereken koşulları sağlayan personele bu imkanı sunmak için koşulları düzenlemek,
 • Çalışılan projenin kısa sürede ve en uygun koşullarda teslimi için personelleri koordine etmek,
 • Diğer birimlerle koordineli olarak çalışma yapmak,
 • İş güvenliği koşullarına uyularak çalışılması için gerekli denetlemeleri yapmak,
 • Kendi yöneticileri tarafından atanan sorumluluk ve görevlerin yerine getirmek,
 • Verilen bütçenin uygun kaynaklara yatırmak,
 • İdari görevleri tamamlamak,
 • Makine, teçhizat, elektrik, hidrolik gibi sistemlerin sorunsuz bir şekilde işlemesi için çalışmak.

Bakım Onarım Müdür Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bakım onarım müdürü nasıl olunur sorusuna ilk olarak eğitim başlığı altında yanıt vermek gerekir. Bu görevde çalışmak isteyenler üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Lisans eğitimini tamamlayan adaylar alanında en az 5 yıl deneyim kazanmalıdır. Bakım onarım müdür olabilmek için; Elektrik Mühendisliği Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü tercih edilebilir. Bu bölümlerden birinde veya ilgili diğer bölümlerde eğitim almak, bakım onarım müdürü olmak isteyen kişiler için gereklidir. Bunun yanında ilgili sektörde çalışıp tecrübe sahibi olmak ve kendini geliştirmek de gerekir. Çalışılan sektörün gerektirdiği makine, teçhizat ve tesis kullanımı bilgisi de başarılı olmayı sağlayan faktörler arasında yer alır.

Bakım Onarım Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bakım onarım müdürü olmak için gereken ilk şart üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarı ile mezun olmaktır. Çalışılan iş yerindeki makinelerin bakım ve onarım işlerinin yapılması ve bu amaçla görevli personelin uygun şartlarda hizmet vermesinden sorumlu olan kişiler, bakım onarım müdürleridir. Bu sebepten hem teknik bilgi hem de insan ilişkileri konusunda tecrübeli olunması gerekir. Bakım onarım müdürü olmak için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Makinelerin ve sistemlerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Personelin denetimi ve kontrolleri için gereken donanıma sahip olmak,
 • Yönetim ve personeller ile koordinasyon içinde çalışabilmek,
 • Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilmek,
 • Ekibini yönetebilecek vasıflara sahip olmak.
 • Sorumluluk bilincine sahip olmak 
 • Tecrübeli olmak,
 • Bütçeleme ve raporlama gibi birimin gerektirdiği alanlarda süreçleri yönetebilmek,
 • MS Office programlarını kullanabilmek.

Bakım onarım müdürleri hem insan ilişkilerinde başarılı hem de makineler konusunda bilgili kişilerden seçilir. Gelişen teknolojileri ve üretilen aletleri takip edebilmek ve kullanabilmek de önemli bir özelliktir. Günümüz koşullarında her geçen gün değişen sistemleri takip etmek ve kullanımları konusunda bilgili olmak, personelin kontrol edilmesini de kolaylaştırır. Bakım ve onarım gibi işlemlerde yoğun tempoda çalışmak gerekebilir. Üst yönetimin taleplerini çalıştığı personele uygun bir dille ifade edebilmek ve işlerin aksamadan devam etmesini sağlamak gerekir. Ayrıca bakım onarım müdürü görev tanımı gereği personelinin özelliklerini ve yetkinliklerini geliştirmesi için gereken ortamı sunmalıdır . 

Bakım Onarım Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bakım onarım müdürü iş tanımı oldukça kapsamlıdır. Bu bağlamda adayların bu işe uygunluğunu ölçen birtakım işe alım şartları bulunur. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra alanında tecrübe ve yetkinlik kazanılması önemlidir. Kurumun taleplerine bağlı adayların ehliyet sahibi olması gerekebilir. Analitik düşünmek, kendini ifade edebilmek ve ekibini yönetebilmek de işe alım şartları arasında sayılır. Bakım onarım müdürü alanında görev almak isteyen kişiler, kamu kurumlarının yanı sıra özel işletmelerde de çalışabilirler. Bakım onarım müdürü maaşları ise faaliyet gösterilen sektöre ve firmaya göre değişmektedir. Bu pozisyonda çalışmak ve kariyerini bu şekilde ilerletmek isteyen kişiler, bakım onarım müdürü iş ilanları sayfasından araştırma yapabilir ve niteliklerine uygun ilanlara başvurabilirler. İş arayan kişiler Kariyer.net'in il ve ilçe filtrelemesini kullanarak bulunduğu veya çalışmak istediği bölgedeki ilanları listeleyebilir. İstanbul'da yaşayanlar veya çalışmak isteyenler, İstanbul bakım onarım müdür iş ilanları sayfasını inceleyebilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
18.740 / Aylık
12 kişinin ortalama maaşıdır.