Belediye Başkanı Nedir?

Belediye Başkanı Kimdir?

Belediye başkanı, belediye teşkilatının başındaki kişidir. Belediyenin tüzel kişiliğini temsil eden en üst yöneticidir.

Kanunlara göre belediye teşkilatı, tüzel kişiliği olan bir örgüt olarak kabul edilir. Belediye başkanı; il, ilçe ve kasaba gibi yerleşim merkezlerinin sınırları içerisindeki temizlikten, aydınlatmadan, su sisteminden, toplu taşımadan ve esnaf denetiminden sorumlu olan, belediye teşkilatını yöneten kişidir.

Belediye Başkanının Görevleri Nedir?

Belediye başkanı, teşkilatın en üstünde yer alan amir olarak belediyeyi temsil eder. Belediye meclisi ve belediye encümenine başkanlık yapan belediye başkanının diğer görevleri şunlardır:

  • Belediyenin kurduğu birliklerin yönetiminden sorumlu olmak,
  • Belediyenin stratejik öneme sahip olan plan, proje ve yatırımlarının yürütülmesinden sorumlu olmak,
  • Belediye meclisinin planlarının ve projelerinin yürütülmesi için kurulmuş olan dernek, birlik ve kuruluşları yönetmek,
  • Belediyenin sahip olduğu tüm kurum, birlik, dernek, araç, gereç ve demirbaşların denetiminden sorumlu olmak,
  • Belediye personellerini denetlemek,
  • Belediye tarafından düzenlenen spor müsabakaları, şenlik, festival, fuar ve organizasyonların denetim ve temsilinden sorumlu olmak,
  • Yabancı ülkelerin belediye başkanlarıyla ticari iş birliğinden ve kardeş belediye projelerinden sorumlu olmak,
  • Belirtilenlerin dışında belediyeye ait tüm iş ve işlemlerden sorumlu olmak.

Kimler Belediye Başkanı Olabilir?

Belediye başkanı olabilmek için eğitim ve cinsiyet koşulu yoktur. Belediye başkanı olabilmenin en önemli koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Belediye başkanı olabilmeniz için mahalli seçimlerde aday olup, çoğunluğun oylarını almanız gerekir. Herhangi bir partiye üye olmadan, bağımsız olarak da belediye başkanlığına aday olabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak kanunun belirli maddelerine göre görevden alınmış olan kişiler, bir daha belediye başkanı olamaz. En az 6 aylık bir süre boyunca hapis ya da ağır hapis cezası almış bir kişinin de belediye başkanı olması mümkün değildir. Dolandırıcılık, rüşvet, hırsızlık gibi suçları işlemiş olanlar da belediye başkanlığı görevi yapamaz.

Belediye Başkanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.