Cad / Cam Sorumlusu Nedir?

CAD / CAM Sorumlusu Ne Demek?

CAD (Computer Aided Design), Türkçe anlamı bilgisayar destekli tasarımdır. Bilgisayar programları ve araçlarını kullanarak tasarım yapma işlemine verilen genel addır. Mühendislik alanında ve teknik personel için çok önemlidir. CAM (Computer Aided Manufacturing) ise kelime anlamı olarak bilgisayar destekli üretim manasına gelir. CAM programları elle yazılması zor olan kodları gerekli veriler girildiği taktirde oluşturarak zor ve karmaşık parçaların üretilmesinde kullanılır. Yeni sistem CNC tezgahlarında hem CAD hem de CAM programları bulunabilir. Cam sorumlusu olarak bilinen ve bu programları kullanan kişiler hem tasarım hem de üretim sektöründe yer alabilir. Bilgisayar destekli üretim olarak bilinen bu makine tezgahları günümüzde üretim sektörünün vazgeçilmez unsurları arasındadır. CAM sorumlusu nedir denildiğinde bu CNC tezgahlarında üretilecek olan parçaların tasarım ve üretiminden sorumlu kişiler olarak açıklanabilir.

CAD / CAM Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

CAM sorumlusu görevleri bakımından yoğun çalışma, disiplin ve özveri isteyen meslekler arasındadır. CAM sorumlusu, üretilecek olan parçaların veya ürünlerin tezgahlarda basılması için hazır hale gelmesini sağlar. Bu sebeple de tasarlanan bir nesnenin bilgisayara dökülmesi, daha sonra da cihazların anlayabileceği hale getirilmesinden sorumludur.

 • Üretilmesi planlanan yeni ürünlerin tasarımlarının bilgisayar programına aktarılarak CAD haline getirilmesi.
 • Data ve teknik çizimleri tamamlanan nesnelerin CAM programlarıyla CNC tezgahlarında üretime hazır hale getirilmesi.
 • Yeni ürün tasarımlarında yöneticiler ve birim personelleriyle toplantı yapılması.
 • Ürünlerin üretim süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi amacıyla çalışma yapılması.
 • Müşterilerin ürünlerden aldıkları deneyimleri ve performansı artırmaya yönelik tasarım çalışmalarının yürütülmesi.
 • Çalışması yapılacak olan parçaların operasyon bilgi formatlarının hazırlanarak gerekli birimlere iletilmesi.
 • Operatörlere bilgi notlarını paylaşarak doğru ürünün en verimli şekilde üretilmesinin sağlanması.
 • İmalat süreçlerinin takip edilerek parçaların planlanan şekilde üretildiğinden emin olunması.
 • Parçaların son kalite kontrollerinin yapılarak üretim süreci hakkında üst yöneticilere rapor hazırlanması.
 • Hazırlanan parçaların CAD ve CAM dönüşümlerinin sorunsuz gerçekleştirilmesi.

Cam sorumlusu kime denir denildiğinde yukarıdaki maddeler özetle açıklamaktadır. Bu kişiler genel olarak bir parçanın tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar her alandan sorumludur. Tasarım olarak planlanan parçanın öncelikle CAD programları vasıtasıyla bilgisayar düzlemine aktarılması, buradan elde edilen verilerin de CAM programları ile tezgahlarının anlayabileceği dile çevrilmesinden sorumludur. Bundan sonra ise üretilen ürünün ilk başta tasarlanan ürünle aynı olup olmadığının kontrolü, üretim verimliliği gibi bir çok farklı noktada kontrollerine devam eder.

CAD / CAM Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

CAD sorumlusu nasıl olunur diye merak edenler bu mesleği icra etmek için hangi eğitimlerin alınması gerektiğini de öğrenmek isterler. CAD / CAM sorumlusu olmak için üniversite, meslek yüksekokulu veya meslek/teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu alanlardan mezun olan kişiler daha sonrasında isterlerse kullanacakları olan CAD ve CAM programlarında kendilerini geliştirmek adına özel kuruluşlardan eğitim almayı tercih edebilirler. Bu eğitimler sonrasında başta otomotiv sektörü olmak üzere benzer birçok parçanın üretildiği birbirinden farklı sektörlerde iş bulma imkanı yakalar.

CAD / CAM Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu mesleği icra etmek için öncelikle istenilen bölümlerden birisinden mezun olmak gereklidir. CAM Sorumlusu olmak için gerekli şartlar arasında mezun olunan bölümden sonra gerekli olan bilgisayar programlarını kullanma yeteneği gelir. Bu görevi yapmak isteyenler öncelikle CAD programlarına, sonrasında ise SOLIDWORKS, SOLIDCAM veya MASTERCAM gibi CAM destekli programlara mutlaka hakim olmalıdır. Zira bu programlar sayesinde bu mesleğin icra edilmesi mümkündür. CAM sorumlusu ne iş yapar diye merak edenler bu programların ne işe yaradığını öğrenerek bu kişilerin mesleki tanımlarını daha iyi anlayabilir.

CAD / CAM Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

CAD / CAM sorumlusu olmak isteyenler firmaların talep ettiği birtakım özellikleri sağlamaları durumunda iş bulma imkanlarını artırabilir. Bunlar arasında öncelikle gerekli olan Üniversite, Meslek Yüksek Okulu veya Teknik liselerden mezun olmak gelir. Daha sonrasında ise bu kişilerin CAM ve CAD programlarına hakim olması istenir. İstenilen diğer özellikler ise şu şekilde listelenebilir:

 • Model ve kalıp tasarımları konusunda bilgili ve mümkünse tecrübeli olmak,
 • CNC takım tezgahlarına hakim,
 • Teknik resim okuma, anlama ve aktarabilme becerisine sahip olmak,
 • Ölçü aletlerini etkin bir şekilde kullanabilmek, ölçü ve birimler konusunda bilgili olmak,
 • Takım çalışmasına uyum sağlayabilmek,
 • Erkekler için askerliği bitirmiş olmak,
 • İmalatı yapılacak ürüne uygun kalıp ve kesim aletlerini seçebiliyor olmak,
 • MS Office programlarını etkin bir şekilde kullanabilmek,
 • Gerektiğinde üstlerine rapor verebiliyor olmak,
 • Üretilecek olan ürüne göre CNC veya plastik enjeksiyon tezgahları hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Planlama ve organizasyon yeteneği gelişmiş olmak

Bu özelliklerin yanı sıra titiz, kişisel motivasyonu yüksek ve disiplinli kişiler de işverenler tarafından tercih edilebilir.

Bu meslekle ilgili merak edilen bir diğer konu ise CAM sorumlusu maaşları olur. Bu meslekte maaşlar; çalışılan kurumun özellikleriyle birlikte mezun olunan bölüm, meslek tecrübesi ve çalışılan sektöre göre değişiklik gösterebilir. Kariyer.net üzerinde yer alan cam sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyerek, sizin için en uygun iş ilanına başvuru yapabilirsiniz.