Cankurtaran Nedir?

Cankurtaran Nedir?

Nasıl Cankurtaran Olunur?

Bu mesleği yapmak isteyenler, ilgili eğitimleri tamamlayarak belgelerini aldıktan sonra unvanlarına göre açık sularda, kıyılarda, havuzlarda veya göllerde çalışabilirler. Belgeyi almak için katılacağınız kurslar, genellikle 4 ile 6 gün arasında sürer ve size öğretilenlerin en az % 70’ini anlamış olmanız gerekir. Bu mesleği yapmayı düşünenler, ayrıca yüzme konusunda çok iyi olmalıdır.

Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetki belgesi olan bir kurumdaki kurslara katılarak, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak ya da spor kulüpleri tarafından hazırlanan programlara katılarak belgenizi temin edebilirsiniz.

Cankurtaran Olma Şartları Nelerdir?

Şartlar, olmak istenen unvana göre değişmekle beraber genel beklentiler aşağıdakiler gibidir.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • En az ilköğretim mezunu olmak,
  • Bu mesleği yapmasında herhangi bir engelin bulunmadığını gösteren sağlık raporuna sahip olmak.

Cankurtaran Ne Demek?

Cankurtaran, plaj ve havuz gibi insanların yüzdüğü ortamlarda olası boğulma durumlarına karşı hazırda bekleyen kişilere denir. Bu işte çalışmak isteyen biri, cankurtaran kursu programlarına katılıp cankurtaran eğitmeni aracılığı ile gerekli eğitimi almalıdır.

Cankurtaran Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Cankurtaranlar, plaj ve havuzlarda güvenliği sağlayan ve aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarına katılarak olası durumlarda ilk müdahaleyi yapan kişilerdir.
  • Boğulma tehlikesi durumlarında kalp masajı ya da suni teneffüs gibi hayat kurtarıcı hamleleri yapmak onun görevidir.
  • Bu mesleği yapanlar, cankurtaran eğitim seviyelerine göre bronz, gümüş ve altın olmak üzere farklı unvanlar alır.
  • Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip adaylar, altın cankurtaran olarak spor müsabakalarında ve açık deniz ya da göl gibi ortamlara çalışır. Bronz unvanlılar ise sadece havuzlarda çalışabilir.