Çocuk Oyun Alanı Elemanı Nedir?

Çocuk Oyun Alanı Elemanı Ne Demek?

Toplu yaşam alanlarında, alışveriş merkezlerinde, restoranlar ve eğlence merkezlerinde, konaklama tesislerinde giderek sayısı artan çocuk oyun alanları, çocukların eğlenceli ve eğitici içeriklerle zaman geçirmelerini sağlayan mekanlar olarak tanımlanabilir. Bu alanlara hastaneler, havaalanları gibi mekanlarda da yer verilmektedir. Çocuk oyun alanlarının sayılarının bu denli artması, bu alanda çalışacak kişilere olan ihtiyacı da arttırmıştır. Çocuk oyun alanı elemanı, etkinlik alanına gelen çocuklar ile ilgilenen bu alanın temizlik ve düzeninden sorumlu olan ve ilgili eğitimleri almış kişidir. Bu görevliler, belirli saatler için bu alanlara bırakılan çocuklarla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmek amacıyla hizmet verirler.

Çocuk Oyun Alanı Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, öncelikle görev ve sorumlulukların neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çocukların eğlenceli vakit geçirebilmesini sağlamak pozisyonun temel amacıdır. Çocuk oyun alanı elemanı ne yapar sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunur. Çünkü bu alanda çalışan kişilerin birden fazla görevi bulunmaktadır. Çocuk oyun alanı elemanı görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Oyun alanı açılmadan önce hangi etkinliklerin yapılacağını belirlemek,
 • Oyun alanına gelen çocuk ziyaretçiler ile etkinlikler gerçekleştirmek,
 • Bu alanda mevcut büyük ya da küçük oyuncaklar var ise bunları kontrol ederek, olumsuz bir durum ile karşılaşılmasını önlemek,
 • Alanın genel temizliğini ve düzenini kontrol etmek,
 • Alan içinde çocukların sürekli olarak kontrolünü sağlamak,
 • Çocukların birbirleri ile olan ilişkilerini kontrol etmek,
 • Alandaki etkinlikleri doğru şekilde uygulamak,
 • Eğlenceli içeriklerin yanı sıra eğitici aktiviteler konusunda da yaratıcı olmak.

Çocuk oyun alanı elemanı nedir ve ne yapar sorularının da yanıtı olan bütün bu görevlerin dışında bu iş için sorumluluk sahibi olunması gerekir. Özellikle çocuklarla ilgili koruma ve gözetleme gerektiren iş alanlarında sorumluluk son derece önemlidir. Ailelerin çocuklarını emanet ettiği birimlerin bu konuda özenli davranmaları beklenir. Çocuk oyun alanı elemanı sorumlulukları, hassasiyet gerektiren ve dikkatle uygulanması gereken kurallardır.

Çocuk Oyun Alanı Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Çocuk oyun alanı elemanı olarak bu mekanlarda çalışmak için meslek liselerinin Çocuk Gelişimi bölümlerinden ya da ön lisans Çocuk Gelişimi programından mezun olmak gerekir. Bunların yanı sıra Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun olanlar da bu alanlarda görev alabilirler. Ayrıca mezuniyetin ardından pedagojik formasyon alınması da bazı şirketler tarafından gerekli görülmektedir. Bunların dışında, bu alanda eğitim veren bazı kuruluşlar da bulunmaktadır. Eğitim veren kuruluşlardan alınan sertifikalar ile uygun işlerde çalışmak mümkün olmaktadır. MEB onaylı çocuk gelişimi kursları, çocuk gelişimi ve psikolojisi sertifika programları da bu alanda çalışmak isteyenlerin katılacağı eğitim programlarıdır.

Çocuk Oyun Alanı Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin öncelikle gerekli eğitimleri almış olmaları gerekir. Çocuklarla oyun alanlarında çalışmak her ne kadar eğlenceli olsa da bir o kadar sabır ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Bazen çocuklar alan içinde bulunan oyuncakları kullanım alanı dışında kullanarak oyun oynamak isteyebilirler. Bu gibi durumlarda son derece sakin ve anlayışlı olunarak çocuğa bunun neden yanlış olduğunun anlatılması gerekebilir. Ayrıca çocuk oyun alanı elemanlarının güler yüzlü ve dikkatli kişiler olmaları gerekir. İlk yardım gerektiren durumlarda, soğukkanlı ve hızlı olunması gerekir. Ailelerin ve çocukların endişe duyacağı bu gibi durumlarda, bilinçli hareket etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Çocuk Oyun Alanı Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Çocuk oyun alanında çalışmak isteyen kişiler, oldukça gelişmiş olan bu sektörde kendilerine uygun bir iş bulabilirler. Oyun alanları hem eğlendirici hem de eğitici alanlardır. Yapılan aktivitelerle çocuklar eğlenerek öğrenirler. Renkleri, şekilleri ve birbirleri ile paylaşmayı öğrendikleri, arkadaşlık kavramının temellerini attıkları bu alanlar son derece önemli yerlerdir. Bu alanlarda çalışabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İlgili alanda eğitim almış olmak,
 • Pedagojik formasyon almış olmak (tercihen),
 • Çocuklar ile iletişim kurabilmek ve onlarla zaman geçirmeyi sevmek,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak, 
 • Dikkatli ve öz güvenli olmak,
 • Verilecek olan sorumlulukları yerine getirmek,
 • Sabırlı, hoşgörülü ve güler yüzlü olmak.

Çocuk oyun alanı elemanı maaşları, çalışılan firma ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Firmalar kendi maaş politikalarına göre çalışanlarına ücret öderler. Ayrıca çalışan sayısına ve günlük gelen kişi sayısına göre de ücretlendirmeler değişiklik gösterebilir. Bu alanda çalışmak isteyen ve kariyerlerini sürdürmek isteyenler Kariyer.net üzerinden çocuk oyun alanı elemanı iş ilanlarını inceleyerek kendilerine uygun ilana başvuruda bulunabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.500 / Aylık
7 kişinin ortalama maaşıdır.