Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Nedir?

Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Ne Demek?

Çocuk oyun alanı sorumlusu, kendisine emanet edilen çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan ve bakımlarıyla ilgilenen personeldir. Oyun alanı sorumlusu genellikle işletmeye gelen misafirlerinin çocukları ile ilgilenmek ve onlara göz kulak olmak maksadıyla part-time veya tam zamanlı çalışan kişidir. Çocukların otel, kafe veya restoranda aileleri ile birlikte bulundukları sürede hoşça vakit geçirmeleri hedeflenir. Kısaca çocuk oyun alanı sorumlusu nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; etkinlik alanına gelen çocuklarla çeşitli aktiviteler gerçekleştiren kişidir. Çocuk oyun alanı sorumluları, bakıcı ya da oyun ablası/abisi olarak da isimlendirilir. Oyun alanı sorumluları, işletmenin vereceği talimata göre oyun alanı bölgesinin temizliğinden de sorumlu olabilir.

Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oyun ablaları, sahip oldukları bilgi ve becerilerle çocukların ailesinden ayrı olarak mutlu ve güvenilir bir şekilde oyun alanında keyifli vakit geçirmelerini sağlamakla görevlidir. Oyun alanı içerisinde oluşabilecek kazaların önüne geçebilmek için daima hazırlardır. Kişinin reflekslerinin kuvvetli olması ve işine odaklanması gerekmektedir. Oyun alanı bölgesini temiz tutmak çocuk oyun alanı sorumlusu sorumlulukları arasındadır. Çocuk oyun alanı sorumlusu ne yapar sorusu, ilgili görevler sıralanarak cevaplanabilir. İşletmeler, uygun sayıda personel ile işi verimli yapma prensibiyle hareket etmektedirler. Bu sebeple işletmenin hangi sektörde faaliyet gösterdiği çok önemlidir. Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir işletme, müşterilerine otel odası pazarlaması yaparken çocuk oyun alanı sorumlusuna sahip olduklarını bildirebilir. Buna göre müşteriler de tatilleri esnasında çocukları ile ilgilenebilecek ve onlarla çeşitli etkinlikler yapabilecek bir personelin bulunmasından memnuniyet duyarak oteli tercih edebilirler. Bir restoran ya da alışveriş merkezlerinde çocuklar için özel ayrılmış oyun alanları bu pozisyonda çalışmak isteyen adayların tercihi olabilir. Oyun alanlarında çocukların emniyetli şekilde eğlenerek vakit geçebilmelerini sağlamak çocuk oyun alanı sorumlusu görev tanımı içerisindedir.

Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bu pozisyonda çalışabilmek için en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. İşletmelerin istihdam etmek üzere işe almayı planladıkları personelin Çocuk Gelişimi bölümü mezunu olması da gerekebilir. Oyun alanlarında çocukların sorumluluğunu alacak olan personelin çocuk gelişimi ile ilgili konularda bilgi ve deneyim sahibi olması adayın bir adım öne çıkmasını sağlayabilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde meslek liselerinin Çocuk Gelişim bölümleri de önemlidir. Her işletmenin beklentisi farklı olabilir fakat bu pozisyonda çalışacak personelin Okul Öncesi Öğretmenliği ya da Çocuk Gelişimi bölümlerinin birinden mezun olmuş olması tercih edilebilir. Çocuk oyun alanı sorumlusu nasıl olunur sorusu; çocuklarla iyi iletişim kurulması ve ilgili bölümlerde eğitim alınması gerektiği söylenerek yanıtlanabilir. İşletmelerin istihdam etmeyi planladıkları personelin ne sıklıkla ve ne kadar süre boyunca çocuklarla ilgilenilmesi gerektiği pozisyona alınacak kişiye önceden bildirilir. Çocuk oyun alanı sorumlusu eğitim alanını genişletmek isterse yabancı dil de öğrenebilir.

Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu alanda çalışabilmek için mesleğin gerektirdiği sabır, anlayış ve hoşgörüyü çocuklara göstermek gerekir. Çocukların davranışlarının iyi değerlendirilip buna göre hareket edilmesi gerekir. Çocuk oyun alanı sorumlusu olarak çalışacak adaylarda aranan niteliklerden bazıları şunlardır:

 • Çocuklar için etkinlikleri planlamak, organize etmek ve hayata geçirmek,
 • Müşterilerle iyi iletişim kurabilmek,
 • Çocuk oyun alanının temizliğini ve hijyenini sağlamak,
 • Hizmet sonunda her aileye mevcut aktiviteleri anlatmak,
 • Çocuklar için güvenli bir ortam hazırlamak,
 • Çocuklara hem eğitici hem de eğlenceli bir aktivite ortamı sunmak.

Çocuk Oyun Alanı Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Çocuk oyun alanı sorumlularında aranan ilk şart; ilgili eğitimin alınmış olmasıdır. Bu pozisyona başvuracak adaylar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki eğitim merkezlerinde de çocuk gelişimi eğitimi alabilirler. Personelin; güven veren, sempatik ve insan canlısı biri olması çok önemli bir husustur. Personel alımlarında önemsenen işe alım şartları şunlardır;

 • Anaokulu ya da okul öncesi öğretmenliği geçmişine sahip olmak,
 • Okul Öncesi Öğretmenliği ya da Çocuk Gelişimi gibi bölümlerden mezun olmak,
 • İletişim becerileri gelişmiş ve güler yüzlü biri olmak,
 • Çocuklarla olumlu bir iletişime sahip olmak,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.


Çocuk oyun alanı sorumlusu maaşları
genel olarak çalışılan işletmenin tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışma durumuna göre değişiklik gösterir. Bu meslek için araştırma yapan isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını takip edebilirler. Bu alanda çocuk oyun alanı sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişiler, çocuk oyun alanı sorumlusu iş ilanları ile sunulan iş fırsatlarını değerlendirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
10.410 / Aylık
5 kişinin ortalama maaşıdır.