Depo Görevlisi Nedir?

Depo Görevlisi Ne Demek?

Görev almış olduğu lojistik deposunda her türlü yerleştirme, paketleme, sevk etme ve iade işlemleriyle uğraşan kişilere depo görevlisi denir. Deposu bulunan her iş yerinde, fabrikada ya da firmada depo görevlisinin bulunması gerekir. Bu bağlamda depo görevliliği, iş alanı oldukça geniş olan mesleklerden biridir. Deponun günlük işlerini yürütmek ve ürünlerin düzenini sağlamak bu kişilerin görevleri arasındadır. Depodaki her işten depo görevlisi sorumlu olur. Giden ürünlerle ve firmaya gelen ürünlerle de bu kişiler ilgilenerek kontrolleri sağlar. Depo görevlisi, firmaların satış koluyla da bağlantılı çalışır.

Depo Görevlisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Depoda çalışan kişilere depo görevlisi adı verilir. Depo görevlisi ne iş yapar diye bakıldığında çalışanın depodaki tüm işleyişten sorumlu olduğu görülür. Depo görevlisi çalıştığı lojistik depo içerisinde gerçekleşen her işten sorumludur. Görev aldığı depodaki ürünlerin yerleşimi, düzeni, paketlenmesi, sevk edilmesi ve depoya herhangi bir ürün geldiğindeki kontrol ile iade işlemleri depo görevlisine aittir. Depo görevlisi iş tanımı üretim sonrası ya da sevkiyat öncesi ürünlerin depolandığı alanlardaki her türlü işin gerçekleştirilmesidir. Depo görevlisi görev tanımı şu şekildedir:

 • Görev aldığı lojistik depodaki ürünlerin düzenlenmesi, yerleştirilmesi ve paketlenmesi.
 • Ürünlerin sevkiyat ve iade işlemleriyle tüm detayları ile ilgilenilmesi.
 • Depoya giren ve depodan çıkan her malın kontrol edilerek doğru olup olmadığına bakılması.
 • Stokların düzenli ve doğru bir şekilde takip edilmesi.
 • Şirket prosedürlerine göre ürünlerin takibinin sağlanması ve deponun temiz tutulması.
 • İş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olarak depo işlerinin sağlanması.

Depo Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Depo görevlisi olmak için lise eğitimini meslek liselerinde ilgili alanda tamamlamış olmak ya da kursa gitmiş olmak gereklidir. Depo sorumlusu olma sürecinde kurslar etkilidir. MEB onaylı olarak 5 ay süren Depo Görevlisi Eğitimleri bulunmaktadır. Bu eğitimlere giderek meslek ile ilgili birtakım bilgiler öğrenmek mümkündür. Eğitim sonunda başarılı olan kişilere sertifikalar verilir ve bu sertifikalar adaylara işe alım sürecinde avantaj kazandırır. Depo sorumlusu yetkileri arasında depodaki ürünlerin stok kontrol işlemleri de bulunduğundan stok ve sayım konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca bu alanda deneyim sahibi olmak da daha kolay iş bulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle kurs esnasında ya da kurstan sonra herhangi bir depoda staj yaparak ya da çalışmaya başlayarak tecrübe edinmek mümkündür. Depo ve stok konusunda ne kadar tecrübe sahibi olunursa işe kabul edilme şansı o kadar artar. Depo görevlisi maaşı ise firmaya ve adayın niteliklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Çalışma koşulları ve deponun iş hacmi gibi hususlar da depo görevlilerinin maaş miktarını etkiler.

Depo Görevlisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Depo görevlisi olabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar bulunur. Farklı firmalarda bu pozisyonda çalışmak isteyen kişilerde aranan depo sorumlusu nitelikleri şu şekildedir:

 • Lojistik ve depo alanında deneyim sahibi olmak,
 • Satış, sevkiyat, iade konularında tecrübeli olmak,
 • Ön muhasebe bilgisine sahip olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlıyor olmak,
 • Gelişmiş iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Araç kullanabilmek ve seyahat engeli bulunmamak,
 • Erkek depo görevlileri için askerlikten muaf olmak ya da askerliğini yapmış olmak,
 • Düzenli, tertipli ve temiz olmak.

Bazı durumlarda kargocular ve satış elemanları ile iletişim kurmaları gerektiğinden depo görevlilerinin iletişim becerilerinin yüksek olması beklenir. Depo görevlisi olmak isteyen kişilerden beklenen şartlar bu şekildedir. Geleceğini de bu meslek doğrultusunda şekillendirmek isteyen kişiler, en güncel iş ilanları depo görevlisi için Kariyer.net'i ziyaret edebilir.

Depo Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

İş ilanlarını incelerken firmaların beklentilerine dikkat etmek gerekir. Depo görevlisi olma şartlarını karşılayabilen herkes bu pozisyon için açılan iş ilanlarına başvuru yapabilir. Eğer bu pozisyonda çalışmak isterseniz kurslara gitmeniz ve iş tecrübesi kazanmanız gerekir. Gerekli şartları yerine getirdikten sonra Kariyer.net üzerinden İş ilanları İstanbul depo sorumlusu seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Depo sorumlusu ne kadar maaş alır şeklindeki soruların cevapları; çalışılan firmaya, firmanın prensiplerine, çalışma saatine ve kişinin niteliklerine göre değişiklik gösterebilir. Ücret miktarını farklılaştıran iki ana unsur bulunur. bunlardan ilki firmadır. Firmanın iş hacmi, kullanılan deponun kapasitesi ve ürün türü ücretler konusunda belirleyici olur. Güvenliğin öncelikli olduğu depolarda; görev ve sorumluluklar daha fazla olduğundan buna bağlı olarak maaş miktarı da daha yüksek olabilir. Bu bilgiler doğrultusunda Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını inceleyebilir ve size uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlara başvurabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.060 / Aylık
1118 kişinin ortalama maaşıdır.