Kargo Operatörü Nedir?

Kargo Operatörü Nedir?

Kargo Operatörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kargo operatörü olmak isteyenler, mesleklerini profesyonel bir biçimde gerçekleştirmek istediklerinde çeşitli işler bulabilirler. Yaptıkları başvuruların ardından katılacakları iş görüşmesinden sonra değerlendirilmeye alınırlar. Değerlendirme sonucunda pek çok kargo firmasında iş imkânı bulabilirler. Kargo operatörü maaş skalası, başvuru yapılan firmanın niteliklerine, tecrübeye ve istenen koşullara bağlı olarak farklılık gösterir. Kargo firmalarının her geçen gün büyümesi ve daha çok kullanılması bu pozisyonda çalışmak isteyenler için de önemli fırsatları beraberinde getirir. Bu pozisyonda çalışmak ve bu alanda yükselmek isteyen kişiler iş ilanları kargo operatörü kısmına bir göz atmalıdır. İş ilanlarında her firma kendine has koşulları sunar. Fakat çoğunlukla işe girmek için başvurulan firmanın aradığı niteliklere sahip olmak gerekir. Bilgisayar kullanımına hâkim olmak önemli bir koşuldur. Bunun dışında kargo operatörü olmak için gerekli evraklar firma tarafından belirlenebilir. Aktarılan pozisyonda çalışmak isteyenler Kariyer.net’in bu meslek adına sunduğu iş fırsatlarını takip edebilir. İstanbul’da yaşayanlar iş ilanları İstanbul kargo operatörü için ayrılan bölüme Kariyer.net üzerinden ulaşabilir.

Kargo Operatörü Ne Demek?

Kargo operatörü, kargo şubelerinde müşteriler ile ilişkilerden sorumlu tutulan kargoların faturalarını keserek bilgileri kayıt altında tutan kişidir. Kargo operatörü nedir sorusuna ise kısaca müşterilerin kargo bilgilerini kayıt eden ve faturalı düzenleyen bir meslek grubudur yanıtı verilebilir. Kargo operatörü, teknolojideki gelişmelere bağlı olarak bu alandaki gelişmeleri takip eder ve bilgisayar programlarının doğru şekilde kullanılmasını sağlar. Kargo firmalarında, kargolar ile alakalı fatura kesimi, kargo teslimi, alımı, müşteriler ile ilişkiler gibi işlere bakan kişiler kargo operatörü kimdir tanımını karşılar. Kargo operatörü ne iş yapar sorusuna yanıt vermek adına önce kuaförün görevlerini ve sorumluluklarını bilmek gerekir.

Kargo Operatörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kargo firmalarının çoğalması ile şirketler, kendilerine bağlı olan şubelerde kargo operatörü olarak çalışacak eleman arayışına girer. Günümüzde kargo firmaları bu yönden önemli seviyede istihdama olanak tanır. Kargo operatörü kime denir sorusuna şöyle cevap verebiliriz; çoğunluk olarak kargo şubelerinde müşterilerin getirmiş olduğu kargoları teslim alır, kargoların, gelen müşterilere dağıtımının yapılmasını sağlar ve kargo bilgilerini kayıt altında tutar. Aynı zamanda kargoların faturasını keser. Bu pozisyonda çalışan elemanlar, kargoları ile alakalı bilgi almak ve soru sormak isteyen ya da sorun yaşayan kişilere de bilgi aktarır. Aynı zamanda gerektiğinde kargo kolilerinin yerleşimi, düzenlenmesi gibi işleri de üstlenir. Bu kolilerin ölçülüp gönderilecek adresi ve fatura bilgilerinin kaydını tutar. Bu kayıtlar çoğunlukla bilgisayar vasıtasıyla elektronik ortamda gerçekleştirilir. Bu sebeple internet ve bilgisayar kullanımına önem verilmelidir. Kargo operatörü sorumlulukları ve görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kargo operatörü, kargo şubelerine gelen ve giden kargoların bilgisayar üzerinde kayıtlarının tutulmasını sağlar. Toplama ya da aktarma merkezlerinden gelen kargoların şubeye gelmesini, giden kargoların da şubeden çıkmasını sağlar.
  • Müşteriler kargo göndermek adına şubeye geldiklerinden kargolarının ölçüm ve tartım işlemlerini, gönderileceği adresi ve fatura bilgilerini bilgisayara kayıt eder.
  • Kargosunu almaya şubeye gelen müşterilerin kargolarını teslim eder ve işlemlerini gerçekleştirir.
  • Kuryeler kargo dağıtımına çıktığında gerekli belgeleri düzenler. Dağıtımdan ya da adresten kargo alımından gelen kuryelerin belgelerini bilgisayara işler.
  • Personeller, müşteriler ile doğrudan iletişim kurduklarından yüz yüze iletişim konusunda pozitif ve tecrübeli olmak durumundadırlar.

Kargo Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gün geçtikçe büyüyüp gelişen bir sektör olan kargo firmalarının farklı pek çok çalışma alanı bulunur. Bünyelerinde farklı bölümde pek çok insana iş istihdamı tanıyan kargo firmalarında en çok aranan departmanlarından biri de kargo operatörlüğüdür. Herhangi bir kargo operatörü eğitimi almak ya da özel bir belgeye sahip olmak bu işi yapmak adına gerekli değildir. Başvurulan kargo firmasına göre aranan donanımlar farklılık gösterebilse de çoğunlukla en az lise mezunu olmak yeterlidir. Herhangi bir üniversitenin bir bölümünden mezun olan kişilerin de başvuruları değerlendirilir.

Kargo Operatörü için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kargo operatörü nasıl olunur sorusuna verilen cevaplarda öncelikle temel düzey bilgisayar ve internet kullanımının biliniyor olmasıdır. Kargo operatörü olmak için gerekli şartlar ne diye düşününler, öncelikli olarak bilgisayar kullanmayı bilmelidir. Herhangi bir özel eğitim ya da belge gerektirmeyen meslek kolunda kargo şirketleri işe alımlarda bazı şartlar arar. Bu şartlar arasında öncelikli olarak insan ilişkilerinin iyi olması bulunur. Bunların yanı sıra operatörler gerekli yönlendirmeleri son derece hızlı bir şekilde yapmalı ve müşterilerin sorularına yardımcı olmalıdır. Aynı zamanda kargo firmalarına başvuracak kişilerin takım çalışmasına yatkın, iletişim yetenekleri gelişmiş kişiler olmaları gerekir.