Dijital İletişim Uzmanı Nedir?

Dijital İletişim Uzmanı Ne Demek?

Dijital İletişim Uzmanı, bir kurumun ya da markanın dijital mecralardaki iletişimiyle ilgilenir. Dijital platformlarda paylaşılacak yazılı veya görsel içeriklerin hazırlanması, içeriklerin yayınlanacağı mecraların seçilmesi, yayınların stratejik olarak planlanması, içeriklerden alınan geri dönüşlerin ve dönüşümlerin takip edilmesi gibi işlerden sorumludur.

Dijital İletişim Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital İletişim Uzmanı, bir markanın veya kurumun dijital platformlardaki tüm varlığına hakim olmalıdır. Bu yüzden bir Dijital İletişim Uzmanının görevleri arasında platformları düzenli olarak takip etmekten stratejik planlamaya kadar birçok görev bulunur. Diğer görevler ise;

  • Marka ile beraber çalışarak iletişimin amacını ve hedef kitleyi belirlemek,
  • Markanın dijital platformlarda yayınlanacak içeriklerini seçmek ve üretmek,
  • İçeriklerin hangi platformlarda paylaşılmaya uygun olduğuna karar vermek, gerekirse içeriği paylaşılacağı kanala göre yeniden düzenlemek,
  • Yayınlanan içeriklerin yansımalarını ve geri dönüşlerini takip edip markaya raporlamak,
  • Dijital platformları ve kitlelerini takip ederek markaya uygun yeni platformları keşfetmek.

Dijital İletişim Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Dijital dünyadaki trendleri takip eden, sosyal medya kullanma konusunda kabiliyetli, iletişim ve estetik becerileri güçlü, bir markanın dijital dünyadaki varlığını, imajını ve bilinirliğini yönetebilecek herkes farklı seviyelerde açılan programlar arasından kendi seviyesine uygun olan sertifikaya başvurabilir.

Dijital İletişim Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dijital İletişim Uzmanı olmak için dijital dünyaya hakim olmak ve dijital platformları yakından takip ediyor olmak gerekir. Çok hızlı gelişen ve değişen bu platformlarda güncel kalabilmek için Dijital İletişim Uzmanlığı sertifika programları birçok farklı alanda eğitimi kapsar. Dijital İletişim Uzmanı olmak isteyenler; dijital medya yazarlığı, veri analizi, analytics, ölçüm araçları, sosyal medya kanalları, dijital platformlar için içerik üretimi, grafik tasarımı, arama motoru optimizasyonu ve internet sitesi tasarımı alanlarında eğitim alarak sertifika programını tamamlar.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.690 / Aylık
10 kişinin ortalama maaşıdır.