Direkt Satış Temsilcisi Nedir?

Direkt Satış Temsilcisi Nedir?

Direkt Satış Temsilcisi Ne Demek?

Direkt satış temsilcisi nedir sorusu birçok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin satış bölümünde çalışmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Direkt satış temsilcisi, telefonla ya da yüz yüze satış gerçekleştiren nitelikli kişidir. Şirketlerin önceden belirlemiş olduğu satış hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürürler. Kurumların pazarlama ve satış hizmetlerinde müşterilere destek vererek müşteri ilişkilerinde direkt olarak görev yaparlar. Direkt satış temsilcisi ne iş yapar sorusunun yanıtını vermek için görev ve sorumlulukların incelenmesi gerekmektedir.

Direkt Satış Temsilcisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Direkt satış temsilcisi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin müşterileriyle arasındaki ilişkileri sürdürmekte ve yönetmektedir. Telefonla satış yapan şirketlerde çağrı merkezi içerisinde ya da kendi bünyelerinde oluşturdukları bir satış kanalı vardır. Bu ekip içinde yer alan direkt satış temsilcisi, müşterilerle birebir görüşmeler yapar. Bununla birlikte bazı şirketlerde yurt içi satış ya da yurt yurt dışı satış olarak farklı operasyonel faaliyetler vardır. Yurt içi satış yapan kişiler sahada müşterilerle iletişim kurarak satış hedeflerini gerçekleştirmeye çalışır. Aynı şekilde yurt dışı satış yapan kişiler de hem yurt dışında bulunarak hem de telefonda satış faaliyetlerini gerçekleştirirler. Yurt içi ve yurt dışında bulunarak ya da telefonda satış yapan ve kurumun tüm müşterileriyle sürekli olarak iletişim halinde olan kişiye direkt satış temsilcisi adı verilir. Direkt satış temsilcisinin görevleri ve sorumlulukları, şirketler ve sektörlere göre değişir. Direkt satış temsilcisi iş tanımı çerçevesinde görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • Şirketin sektörüne bağlı olan ürün ve hizmetleri takip etmek,
 • Ürün ve hizmetler için belirlenen hedef kitle doğrultusunda pazarlama faaliyetleri yürütmek,
 • Satış faaliyetlerini arttırmak için çalışmalar yapmak,
 • Çalıştığı kurumun sektörüne göre yeni ürünler araştırmak,
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak ve devamlılığını takip etmek,
 • Potansiyel müşteri gruplarını ve sektör trendlerini takip etmek, rakip ve pazar analizlerini yapmak,
 • Önceden belirlenen satış hedeflerini gerçekleştirmek,
 • Müşterilerden gelen talepleri ve sorunları düzenli olarak takip etmek,
 • Şirketin satışını yaptığı ürünlerin tüm özelliklerine hakim olmak,
 • Satış hacmini arttırmak için pazar araştırması yapmak,
 • Satış hedeflerini kontrol etmek,
 • Ekibin gelişim alanlarını belirlemek ve desteklemek,
 • Performans ve müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerine destek olmak,
 • Ürün ve hizmetlerin satış ve tanıtım çalışmalarını yapmak.

Direkt Satış Temsilcisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Direkt satış temsilcisi birçok farklı sektörde, farklı alanlarda faaliyet gösteren kurumların satış ve pazarlama departmanında çalışır. Her sektörün özelliğine göre direkt satış temsilcisi olarak çalışacak olan kişi için belirli eğitim şartları talep edilir. Direkt satış temsilcisi olarak kariyerini ilerletmek isteyen kişilerin üniversitelerin İşletme ya da Pazarlama gibi bölümlerinde eğitim almaları gerekir. Direkt satış temsilcisi nasıl olunur sorusunun yanıtı çalışılan sektöre ve şirketin kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Direkt satış temsilcisi olarak belirli bir alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler belirli kurslara katılarak sertifika alabilirler. Direkt satış temsilcisi olarak görev yapan kişiler, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten nitelikli kişilerdir. Bu süreçte satış planlamasının yapılması oldukça önemlidir.

Direkt Satış Temsilcisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Direkt satış temsilcileri şirketi temsil eden ve müşterilerle doğrudan iletişim kuran nitelikli kişilerdir. Görevleri gereğince şirketin ürün ve hizmetlerinin satış hedeflerinin gerçekleştirilmesinden sorumludurlar. Direkt satış temsilcisi, şirketin ürünlerini tanıtmak için müşterilerle tam zamanlı ve sürekli olarak iletişim halindedir. Direkt satış temsilcisi mülakat soruları kapsamında başarılı olmak için iş ilanlarında belirtilen şartları sağlamak gerekir. Bu pozisyona başvuru yapan adayların, satış tecrübesi ile birlikte gerekli eğitimleri almış ve bunu belgelemiş olmaları en önemli şartlardandır. Bunun yanı sıra kendilerini satış programları ve iletişim konusunda geliştirmeleri oldukça önemlidir. İletişim becerisi güçlü, analitik düşünce ve organizasyon yeteneği olan adaylar oldukça avantajlıdır. Bunun yanı sıra müşteri odaklı olmak ve ekip çalışmasına yatkın olmak gereklidir.

Direkt Satış Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış alanında çalışacak olan kişilerin ilgili satış ve pazarlama bölümlerinden mezun olması beklenebilir. Bunun yanı sıra satış, pazarlama, yönetim gibi konularda yeterli seviyede bilgi sahibi olmak önemlidir. Direkt satış temsilcisi maaş miktarları ise şirkete, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte İngilizce dilini iyi derecede biliyor olmak bu meslekte ilerlemek için gerekli olabilir. Organizasyon, iletişim, satış yönetimi ve planlama konusunda bilgi sahibi olmak aranan şartlardandır. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişilerin ayrıca iyi derecede bilgisayar kullanma becerisine de sahip olması beklenir. Zaman yönetiminde başarılı olmak ve güçlü ikna kabiliyeti de önemlidir. Direkt satış temsilcisi olarak çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden direkt satış temsilcisi iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilirler. İş ilanlarında belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.