Dolum Operatörü Nedir?

Dolum Operatörü Ne Demek?

Dolum operatörü görev tanımı, üretim aşaması tamamlanmış materyallerin ambalaj içine koyulmasını sağlamaktır. Katı, sıvı, gaz ürünler için farklı ambalajlama yöntemleri uygulanır. Dolumdan sorumlu operatörler çoğunlukla akıcı formdaki ürünlerin ambalajlanmasında görev alır. Katı ürünlerin ambalajlara doldurulması için paketleme, gazların tüplere koyulması için basma adlandırması yaygındır. Her işte farklı detaylar bulunur. Özellikleri korunarak teneke, pet, plastik, cam şişelere doldurulan sıvı ürünlerin dolumu özenle yapılmalıdır. Üretimi tamamlanmış sıvı malzemeler, yabancı maddelerle kolay karışabilecek durumdadır. Kaliteyi bozabilecek faktörleri engelleyip otomasyon sistemleriyle veya geleneksel yöntemler aracılığıyla dolum yapılması gerekir. Donanımlı tesislerin tam otomatik dolum makineleri veya müdahale gerektiren uygulamalar kontrol edilir. Dolum operatörü, kalitenin korunması için ambalajlama sürecini gözlemler. Dolumun teknik ayrıntıları, dolum operatörünün görev ve sorumluluklarını ortaya çıkarır.

Dolum Operatörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dolum operatörü ne iş yapar sorusunu yanıtlamak için fabrikasyon üretimlerden bahsetmek gerekir. Makine kullanan veya kol gücüyle çalışmalarını sürdüren personeller, dolum işlemlerini gerçekleştirir. Çeşitli uygulamalarla elde edilmiş ürünlerin kalite kontrolü ve ambalajlanması, tüketimden önce gelen son aşamalardır. Sıvı veya jel formlar, akıtılarak kutu veya kovalara doldurulur. Akışkan ürünleri yabancı maddelerden korumak ve dolum sürecini gözlemlemek operatörün görevidir. Dolum operatörlüğü; dolum görevlisi, dolum personeli, dolum ustası olarak isimlendirilebilir. Doldurulacak ürünlerin kimyasal özellikleri üretim ve kullanım standartlarını etkiler. İçecek dolumu, boya dolumu, tıbbi malzeme dolumu değişik proseslere sahiptir. Dolum operatörü nedir sorusuna mesleki şartlar cevap olabilir. Depo operatörünün sahip olduğu görev ve sorumluluklar genel olarak şu şekildedir:

 • Ürün kalitesini ve can güvenliğini korumak için koruyucu ekipmanlar kullanır.
 • Tam otomatik dolum makinelerinin çalışma sistemini tanır, gerekli müdahaleleri yapar. 
 • Yarı otomatik dolum ekipmanlarını kullanır.
 • Doldurulan ürünün niteliklerini bilir. 
 • Dolumu kötü etkileyebilecek sorunları giderir, iş sahasının güvenliğini sağlar.
 • Ekipmanları temizler.   
 • Rutin bakım veya teknik tamirat işlerini yürütür. 
 • Teknik problemleri rapor eder.

Dolum Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dolum operatörü olmanın gerektirdiği bilgiler çoğunlukla deneyimle kazanılır. Fabrika ve tesislerde kullanılan makineler model açısından farklı olabilir. Kullanım özelliklerinin tanınıp uygulanması, pratik beceri ister. Endüstri meslek liseleri, dolum süreçlerine görev alabilecek personeller yetiştirir. Lise veya yükseköğretim kurumlarındaki otomasyon ve makine ile ilgili bölümler değerlendirilebilir. Elle dolum azalırken yarı otomatik ve tam otomatik dolumlar yaygınlaşmıştır. Makinelerin dahil olduğu süreçlerde teknik bilgiye ihtiyaç yoğundur. Faaliyetleri denetlemek veya gerçekleştirmek farklı donanımlarla mümkündür. Operatörlükte uygulama becerisi öne çıktığından, staj eğitimleri yararlıdır. Dolum operatörü nasıl olunur sorusuna yanıt olarak çeşitli eğitim seçeneklerinden bahsedilebilir. Meslek yüksekokullarının makine ve elektronik teknolojisi bölümleri mevcuttur. Ek olarak meslek liselerinin makine, elektrik-elektronik, kimya bölümleri bulunur. Sanayi tesislerinde iş fırsatı sağlayacak ilgili meslek kurslarından da eğitim alınabilir. Dolum işlerinde otomasyon sistemlerinin yaygın olması, eğitimde makine ve elektronik bilgilerini öne çıkarır.

Dolum Operatörü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dolum operatörü görevleri, materyalin kontrolünü sağlama ve doldurma işlemlerini yönetme olarak ikiye ayrılır. Üretim sonrasındaki ambalajlama işleri, teknik kontrollerle pratik uygulamaların bütünüdür. Dolumun sağlıklı gerçekleşmesinde personel yeterlikleri temel faktördür. Mühendis veya teknisyen pozisyonundaki personeller dolum aşamalarını denetleyip teknik müdahaleler yapmakla görevlidir. Materyalin yapısal özelliklerine hakim olmak, çalışan güvenliğini sağlayacak ekipmanları ve uygun ambalaj standartlarını belirlemek gerekir. Teorik bilgilerin uygulanabilir hale getirilmesinde eğitim seviyesi önemlidir. Serum sıvısı, tıbbi şurup, dezenfektan, deterjan, cilt bakım ürünleri kimyasal açıdan hassas olmaları sebebiyle ciddi kontrol gerektirir. Hizmet alanının gerektirdiği bilgilere sahip kişiler, doğru ve yanlış uygulamaları bilmelidir. Üretim kalitesinin ambalajlamada bozulmaması için dolum operatörleri özenle çalışmalıdır. Dolum operatörü olmak için gereken şartlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kullanılacak makinelere hakim olunması,
 • Arıza halinde yapılacakların bilinmesi,
 • İş sağlığı ve güvenliği kurallarına bağlı olarak çalışmaların sürdürülmesi,
 • Koruyucu ekipman kullanımı hakkında bilgi sahibi olunması,
 • Ekip çalışmasına yatkın olunması,
 • Etkili iletişim becerilerine sahip olunması,
 • Dikkatli olunması.

Dolum Operatörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Dolum operatörü sorumlulukları ve üretimde sahip olduğu görevler açısından önemli bir çalışandır. Doldurulabilir formda malzeme üreten firmaların farklı işe alım şartları olabilir. Makinelerin teknik detayları, iş yeri kapasitesi ve uzun vadeli planlar, işe alımı etkileyebilir. Teknik gerekliliklere uygun olarak dolum sürecini yöneten elemanların, deneyimleri ve eğitimleri farklı olabilir. Meslek yüksekokullarının veya meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun kişiler aranabilir. Dolum operatörü maaşları şirkete, kişinin deneyim ve eğitimine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle mevcut olan işe alım şartları şunlardır:

 • Gündüz ve gece vardiyalı olarak çalışabilmek,
 • Gerekli iş deneyimi ve eğitim seviyesine sahip olmak,
 • İş süreçlerinde dikkatli ve titiz olmak,
 • Uyarı ve yönlendirmeleri dikkate almak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • Problemleri hızlıca fark edebilmek.

Kariyer.net üzerinden Dolum operatörü iş ilanları seçeneklerine ulaşılabilir. Gıda, ilaç, temizlik sektörlerinin belirttiği işe alım şartları farklılık gösterebilir. İş ilanlarında belirtilen şartların detaylı bir şekilde incelenmesiyle en uygun iş ilanına başvuru yapılabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.330 / Aylık
50 kişinin ortalama maaşıdır.