Elektrik Ustası Nedir?

Elektrik ustası Ne Demek?

Bir iletken maddenin içerisinde hareket eden çekim gücüne enerji denir. Bu enerji akışının oluşturulması ve tamir edilmesi ile ilgilenen kişilere de elektrik ustası adı verilir. Elektrik ustaları çoğunlukla evlerdeki, ofislerdeki ve tamamlanmamış inşaatlardaki elektrik tesisatları ile ilgilenir. Bir evin elektrik tesisatının çiziminde, tesisatın montajında ve montaj sonrası görülen kısa devre gibi aksaklıkların giderilmesinde görev alan meslek grubudur. Özellikle büyükşehirlerde şantiye alanlarının çok geniş olması, aynı inşaat alanında birçok elektrik ustasının aynı anda çalışmasını gerektirebilir. Küçük ya da büyük elektrik projelerinde elektrik ustası her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek grubudur. Aynı zamanda altyapılar da elektrik ustalarının yardımıyla yenilenmektedir.

Elektrik Ustası Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektrik ustası olarak çalışan kişilerin sorumlulukları sektöre, çalışılan alana göre farklılık gösterebilir. Eğer bir şirkete bağlı olarak şantiye ya da inşaatta çalışılacaksa; projeye göre elektrik hatlarının çekilmesi, denetlemelerin yapılması, kalfaların yönlendirilmesi, alet ve edevatların doğru, güvenilir bir şekilde kullanılması, iş kazaları için bireysel önlemlerin alınması ve işin zamanında, doğru bir şekilde teslim edilmesi mesleğin sorumlukları arasında gösterilebilir. Fakat çalışma alanı ev ya da iş yeriyse, yalnız çalışıyorsa sorumluluklar, yapılacak işe göre değişkenlik gösterebilir. Değişmeyen tek sorumluluk, bu görevi üstlenen kişilerin kendisi ve çevresini korumak için iş güvenliği önlemlerini alarak çalışmalarını sürdürmesidir.

Elektrik Ustası Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Günümüzde artan inşaat alanları sayesinde elektrik ustalarına iş olanakları sağlamaktadır. Elektrik ustaları, gerek bulundukları il veya ilçede gerekse il dışına iş için seyahat eden, her daim iş olanağı fazla olan bir meslek grubudur. Bazı durumlarda lisans ya da ön lisans eğitimine ihtiyaç duyulmasa da 2 yıllık eğitim veren Elektrik bölümü mezunları büyük ölçekli proje ya da işlerde çalışma imkanı bulabilirler. Elektrik ustası nasıl olunur sorusunun tek yanıtı ön lisans programı değildir. Teknik lise öğrencileri de elektrik ve elektronik bölümünde ikinci yıllarında geçtikten sonra bir kuruluşta elektrik stajını tamamlayabilir ve elektrik ustası olabilirler. Elektrik ustası belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı şu şekildedir; ustalık eğitim kursuna kayıt yaptırmak, 2 yıl 256 saatlik pratik ve teorik eğitimi aldıktan sonra sınavları başarıyla tamamlamak. Kursun tamamlanması ve sınavın geçilmesi sonunda ustalık belgesi alınır. Bu belgenin yanında iş yeri açma belgesi de verilir. Sekiz yıllık eğitim ve deneyimin sonrasında usta olunur. Her meslekte olduğu gibi elektrik ustası görev tanımı ve beraberinde getirdiği sorumluluklar mevcuttur. Pozisyonun başlıca görev tanımı ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yapıların iç ve dış bölümlerine elektrik tesisatı döşemek.
  • Elektrikli aydınlatma montajı yapmak.
  • Isıtma malzemelerinin montajını yapmak.
  • Haberleşme tertibatının montajını yapmak.
  • Montajlama işleminden sonra bakım ve onarımı gerçekleştirmek.

Elektrik ustası görevleri arasında yer almasa da iş sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği sorumluluklar elektrik ustaları için oldukça büyük önem taşır. Bu meslek grubu için özel yapım, elektriği iletmeyen materyaller iş sağlığı ve güvenliğini sağlar. Bu materyallerin başında elektrik arkından korunmak için üretilen giysiler gelir. Bu giysi, elektrik arkı altında çalışan bireyin uzun süre yaralanma riskini azaltır ve bu doğrultuda hayatta kalma şansını arttırır. Elektrikçi için çizme ve ayakkabılar mevcuttur. Bunların yanı sıra kombine setler, izole halı ve paspaslar bulunur. Bunlar elektrik ustasının iş sağlığı ve güvenliğini düşünerek özenle ve titizlikle tasarlanan malzemelerdir.

Elektrik Ustası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?


Elektrik ustası işe alım şartları firmalar arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat ustalık belgesi ya da diplomayla beraber, işi yapmaya engel olacak sağlık sorunlarının bulunmadığına dair resmi bir belge tüm firmalar tarafından istenmektedir. Ancak kimi şirket 5 yıl ve üstü tecrübe ararken, kimi firmalar daha az deneyime sahip eleman alımı yapabilmektedir. Elektrik alanında yeterli bilgiye sahip bireyler usta pozisyonunda çalışabilir. Bu noktada ustalık belgesi tek başına yeterli olsa da farklı işletmelerden alınan referanslar da önemlidir. Her işte olduğu gibi elektrik ustalığında da deneyim oldukça kritiktir. Sahip olduğunuz eğitim ve deneyim düzeyi daha çeşitli iş olanakları ile karşılaşmanız konusunda size avantaj sağlayabilir.

Elektrik Ustası İşe Alım Şartları Nelerdir?

Elektrik ustaları inşaat sektörünün vazgeçilmez elemanları arasında yer alan meslek gruplarıdır. Bu meslek grupları inşaat sektörünün her alanında kolaylıkla iş bulabilirler. Elektrik ustası maaşları genel olarak asgari ücretin üzerinde seyretmektedir. Bunun nedeni de kalifiye elektrik ustalarının diğer mesleklere oranla daha az bulunabilmesidir. Elektrik ustaları, inşaat sektöründe yer alan şirketlerin yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiği büyükşehirlerde çeşitli iş olanakları ile karşılaşabilirler. Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde elektrik ustaları için iş imkanları mevcuttur. Özel şirketlerin ya da kamunun inşaat projeleri devam ettiği sürece alanında kendini geliştirmiş, güncel gelişmelere hakim elektrik ustalarına ihtiyaç duyulacaktır. Kariyer.net ile elektrik ustası iş ilanlarına ulaşılabilir. Elektrik ustası olmak için gerekli belgeleri sağladıktan sonra iş ilanları elektrik ustası arasından inceleme yapılabilir. Yaşanılan ya da çalışılmak istenilen şehirde yayınlanan güncel elektrik ustası iş ilanlarına kolaylıkla başvuru yapılabilir. Örneğin İstanbul'da yaşayan kişiler, iş ilanları İstanbul elektrik ustası arasından kendilerine en uygun iş ilanına ulaşabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.520 / Aylık
157 kişinin ortalama maaşıdır.