ERP Uygulama Sorumlusu Nedir?

ERP Uygulama Sorumlusu Ne Demek?

ERP, Enterprise Resource Planning sözünün karşılığıdır ve kurumsal kaynak planlama anlamına gelir. ERP uygulama sorumlusu, işletmedeki bütün verileri ve bilgileri düzenli hale getiren, işleyen kişidir. Dolayısıyla ERP uygulama sorumlusu nedir sorusuna; firmadaki kurumsal kaynakları bir araya getirip, düzenleyebileceği programları kullanan kişidir, cevabı verilebilir. Kurumsal kaynak programlarını kullanan görevli; rapor hazırlar, verileri işler ve sunum yapar. ERP uygulama sorumlusu ne iş yapar sorusuna daha iyi yanıt vermek için görev ve sorumluluklarını açıklamak gerekir. 

ERP Uygulama Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

ERP uygulama sorumlusu işletmedeki her türlü verinin işlenmesinden sorumludur. Bunun için kurumsal kaynak planlama programlarının her detayını bilmelidir. Uygulamaların bütün detaylarına hakim olarak diğer çalışanlara destek verir. İşletmenin genel yapısı hakkında bilgi sahibidir. İşletmenin iş gücünü, malları, hizmetleri ve makineleri kaydeder. ERP uygulamalarının genel amacı şirketin kaynaklarının daha verimli olarak kullanılmasıdır. Bundan dolayı uygulamanın sorumlusu firmanın zaman ve maliyet açısından iyileştirme sürecinde rol alır. ERP sorumlusu olarak görev alan kişi, sistemin sorunlarını tespit eder. Sorunların çözülmesini sağlar. Sistemden kaynaklı sorunlarda takım arkadaşlarına yardım eder ve sorunun çözülmesine katkı sağlar. Yazılımı analiz eder ve sorun görmesi durumunda giderir. Süreç iyileştirmesi için ekiple birlikte çalışır. ERP uygulama sorumlusu programlar aracılığıyla rapor çıkarır. Çıkardığı raporla sunum hazırlar ve genel durum hakkında bilgi verir. Çalıştığı şirketin kullandığı programın güçlü ve zayıf yönlerini kontrol eder. Farklı kurumsal kaynak programlarında kendisini geliştirir. Yazılımın daha iyi olması için optimizasyon yapar. Kurumdaki çalışanları ERP uygulamaları konusunda eğitir, bilgi sahibi olmalarını sağlar. Sistemin günlük bakımını yapar, sistemdeki yükseltmeleri gerçekleştirir. Kullandığı ERP sisteminin danışmanları veya üreticileri varsa onlarla iletişim kurar ve birlikte çalışır. Yazılımda hataların olup olmadığını görmek için testler yapar. Şirketin verimini artırmak için projeler ve planlar geliştirir. Yazılımda değişikliğe, yükseltmeye gidildiğinde yararlı olup olmadığını kontrol etmek için şirketin farklı birimleriyle iletişime geçer. 

ERP Uygulama Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

ERP uygulama sorumlusu olmak için özellikle bir bölüm bulunmaz. Genel olarak üniversitelerin sayısal ağırlıklı bölümlerinde eğitim gören kişiler ERP sorumlusu olabilir. Çoğunlukla Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Matematik Mühendisliği Bölümü bölümü mezunları bu rolde çalışır. ERP uygulamalarında SQL yazılım dili ve yazılım geliştirme araçları kullanılır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde veri tabanı, yazılım dilleri, yazılım araçları ve hesaplamalar gibi pek çok konu öğretilir. Diğer sayısal ve mühendislik bölümlerinde de hesaplama yapmak üzerine eğitim verilir. ERP uygulamalarında hesaplama, sayısal işlemler önemli olduğu için diğer mühendisliklerden mezun olan kişiler de bu alanda görev alabilir. ERP uygulamasında görev almak için izlenecek bir diğer yöntem ise ERP uygulama sorumlusu eğitim fırsatlarını değerlendirmektir. Online veya örgün verilen ERP kurslarını tamamlamanız durumunda sertifika alırsınız. Kursta ERP modülleri, teknik eğitim ve genel kavramlar hakkında bilgi verilir. Bu sayede ERP uygulamaları hakkında bilgi edinip kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu bağlamda ERP uygulama sorumlusu nasıl olunur sorusuna, ilgili üniversitelerden mezun olarak ve ERP kurslarına katılarak cevabı verilebilir.

ERP Uygulama Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

ERP uygulamaları için verilen eğitime ve kurslara katılmak için de genellikle sayısal bölümden mezun olma şartı aranır. Diğer yandan bu pozisyonda görev yapmak için birtakım özelliklere sahip olmak gerekir. Bu kapsamda genel şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İlgili programlara hakim olmak,
  • Finansal bilgiye sahip olmak,
  • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Çözüm odaklı olmak,
  • Dikkatli ve planlı olmak,
  • Organizasyon becerisine sahip olmak.

Kişiler ERP uygulama sorumlusu olarak çalışabilir. ERP yazılımlarından sorumlu olan kişiler teknolojiyi sürekli olarak takip etmelidir ve güncel yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hesaplarla ilgilendiği ve işletmenin maliyet açısından karlılığını hedeflediği için temel finans bilgisine sahip olması gerekir. Farklı departmanlarla, ekip arkadaşlarıyla ve uygulamaların üreticileri, danışmanlarıyla iletişim kuracağından dolayı iletişim becerileri gelişmiş olmalıdır. Yazılımda meydana gelebilecek hataları analiz etmeli, yapılabilecek iyileştirmeleri ve yükseltmeleri yapmalıdır. Bu bağlamda dikkatli ve olası sorunlara yönelik çözüm odaklı olması gerekir.

ERP Uygulama Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

ERP uygulama sorumlusu kurumsal kaynak planlaması yapılmasına ihtiyaç duyulan bütün kuruluşlarda görev alabilir. İşe alım için yaygın olarak aranan şart, üniversitelerin sayısal bölümlerinden mezun olmaktır. Bu şart dışında firmaların adayda aradığı özellikler farklılık gösterir. Kariyer.net aracılığıyla ERP uygulama sorumlusu iş ilanları listesini inceleyebilir ve şartlarını karşıladığınız iş ilanına başvuru yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şehri belirleyerek kendinize uygun iş ilanlarını bulabilirsiniz. Örneğin; Kocaeli ilinde çalışmak istiyorsanız, Kocaeli ERP uygulama sorumlusu iş ilanları seçeneklerine bakabilir ve iş fırsatlarını keşfedebilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra firma değerlendirme yapar. Firmanın başvurunuzu olumlu değerlendirmesi sonucunda mülakat, görüşme gerçekleştirilir. Görüşmede; yetenekleriniz, maaş bekletiniz, tecrübeniz gibi konular konuşulur. ERP uygulama sorumlusu maaşları ise görev alınacak kuruma ve personelin deneyimine göre değişiklik gösterir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
21.640 / Aylık
7 kişinin ortalama maaşıdır.