Fotoğrafçı Asistanı Nedir?

Fotoğrafçı Asistanı Ne Demek?

Fotoğrafçı asistanı; fotoğrafçıların çeşitli yerlerde fotoğraf çekmelerine, çekim sürecinde çekim alanının hazırlanmasına, çekim araç gerçeklerinin ayarlanmasına yardım etmekten sorumlu kişidir. Müşterilerle etkileşim kurar, fotoğrafların düzenlenmesini ve tamamlanmış fotoğraf projelerinin teslim edilmesini sağlar. Belirli iş görevleri, çalışılan fotoğrafçının türüne ve kurumun kapasitesine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak fotoğrafçı asistanı sorumlulukları arasında ışık ve kamera gibi ekipmanları organize etmek ve bazen taşımak yer alır. Fotoğrafçının fotoğraf çekimi için ihtiyaç duyduğu her şeye kolayca erişilebilmesini asistan sağlar. Stüdyo çekimleri veya ayrıntılı açık hava çekimleri için özel aydınlatma sistemi ve set kurmaktan sorumlu olunabilir. Asistan, çekimden sonra bilgisayar programlarını kullanarak fotoğrafların düzenlenmesine yardımcı olur. Görüntüler ayarlandıktan sonra portföyleri düzenlemesi, onay için müşterilere göndermesi ve baskıları teslim etmesi gerekir. Bu iş için seyahat gerekebilir. Genel bir tanımla fotoğrafçı asistanı nedir sorusunun cevabı, fotoğrafçının ihtiyaçları doğrultusunda fotoğrafların çekimi ve müşterilere iletilmesi sürecinde rol oynayan kişi olmasıdır.

Fotoğrafçı Asistanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Fotoğrafçı asistanı iş tanımı, fotoğrafçıya destek olmak üzerinedir. Fotoğrafçı asistanı ne yapar dendiğinde ise buna birçok cevap vermek mümkündür. İş, idari veya teknik destek ya da ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir. Günlük aktivitelere de yardımcı olabilirler. Stüdyo ortamında, fotoğraflanan modellerin ve nesnelerin konumlandırılmasına, çekim için gerekli ışıkların ve diğer sahne malzemelerinin kurulmasına yardımcı olur. Çekimden sonra, fotoğrafların işlenmesine yardımcı olabilir. Genellikle yayıncı şirketler tarafından işe alınır ve şirket fotoğrafçılarına atanırlar. Bu rollerde, harici çekimlerde aydınlatmayı tutmaya, kameraları filmle yüklemeye veya konumlara gidiş-geliş seyahat düzenlemeleri yapmaya yardımcı olabilirler. Fotoğrafçı asistanı olarak başarılı olmak için aydınlatma ve düzenleme teknikleri hakkında bilgiye sahip olmak gerekir. Fotoğrafçı asistanı görevleri ve sorumlulukları genel olarak şu şekilde listelenebilir:

 • Profesyonel kameraların, aydınlatma ekipmanlarının bakımıyla ilgilenmek,
 • Stüdyoyu hazırlamak,
 • Açık havada çalışılabilecek uygun şartları sağlamak,
 • Yakalanan görüntülerle ilgili sorunları incelerken keşfetmek,
 • Müşterilerle ilgilenmek,
 • Temaya göre uygun bir stüdyo hazırlayabilmek,
 • Temaya uygun olarak fotoğraf çekimindeki aksesuarları ayarlamak,
 • Gerektiğinde kıyafet ve makyaj hizmetleri için ihtiyaç olan kişilerle iletişime geçmek ve iş birliği yapılmasını sağlamak,
 • Çekim süreci için planlama yapmak.

Fotoğrafçı Asistanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Fotoğrafçı asistanı nasıl olunur diye araştırma yaparken doğru branşı seçmek her zaman önemli bir adımdır. En yaygın ana dallar; sokak, belgesel, organizasyon, doğum, yemek, portre, ürün, gezi, mimari, stüdyo, basın ve moda fotoğrafçılığı olarak ayrılmaktadır. Fotoğrafçı asistanı olmak için fotoğrafçılık türüne bağlı olarak eğitim almak gerekir. Fotoğrafçı asistanı olmak için üniversite eğitimi zorunluluğu yoktur. Çoğu iş en az lise diplomasına sahip olmanızı gerektirir. Ancak belirli sertifika programlarını tamamlamak veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak tercih sebebi olur. Sertifika programını tamamlamak, aydınlatmanın nasıl ayarlanacağı ve fotoğrafların nasıl düzenleneceği gibi işleri öğrenmenize yardımcı olur. Becerilerinizi geliştirmek için fotoğraf ekipmanı ve yazılımı kullanarak pratik yapabilirsiniz. Eğitim alanına bakıldığında fotoğrafçı asistanlığı yapabilmenize olanak sağlayan üniversite bölümleri bulunmaktadır. Bunlar; Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü gibi programlardır. Bunun yanında alanla ilişkili olan sertifika programları; temel basın fotoğrafçılığı, temel fotoğrafçılık, dijital fotoğrafçılık ve ileri seviye fotoğrafçılık şeklindedir.

Fotoğrafçı Asistanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Fotoğrafçı asistanı belirli niteliklere ve becerilere sahip olmalıdır. Bunlar arasında; estetik bir bakış açısına sahip olmak, yaratıcılığını kullanabilmek, ayrıntı odaklı ve sorunları hızlı bir şekilde çözebilmek olumlu ve hevesli bir tutum sergilemek gibi özellikler bulunur. Bunun yanında fotoğrafçı asistanı olmak için işverenler bazı programların kullanımı hakkında bilgi sahibi olmanızı isteyebilirler. Bu programlar; Adobe Photoshop, PaintShop Pro, Gimp, Adobe Illustrator ve Adobe Lightroom gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarıdır.

Fotoğrafçı Asistanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Çoğu fotoğrafçı asistanının üniversite diploması olmasına rağmen, lise mezunu veya sertifika sahibi kişilerin de mesleği yapabilmesi mümkündür. Bunun yanında önceki deneyimler, kişinin çalışma ve kendini geliştirme azmi, fotoğrafçılık konusundaki beceri ve yetenekleri, işi öğrenme hevesi ve işin gerektirdiği sosyal özelliklere sahip olması işe alım sürecinde önemli bir rol izlemektedir. Farklı firmalar pozisyon için farklı şartlar belirlese de genel olarak işe alım şartlarını şu şekilde listelemek mümkündür:

 • Tercihen üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • Fotoğraf düzenleme programlarına hakim olmak,
 • Fotoğraf makineleri kullanımı, bakımı ve temizliği konusunda detaylı bilgi sahibi olmak,
 • Çekim için yer ve zaman organizasyonu yapabilmek,
 • Fotoğraf bakış açısına sahip olmak, yaratıcı olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek,
 • Fotoğrafçılık ve görsel sanatlar konusunda gelişmeleri takip edebilmek,
 • Diksiyonu düzgün, iletişim becerileri yüksek olmak.

Fotoğrafçı asistanı maaşları kurumun ücret politikasına ve personelin yetkinliklerine göre farklılık gösterir. Adayların işe alımından sonra kendilerini geliştirmesi maaşın artmasına yol açabilir. Siz de Kariyer.net aracılığıyla fotoğrafçı asistanı iş ilanları seçeneklerine başvuru yapabilir, bu rolde çalışma imkanı bulabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.530 / Aylık
12 kişinin ortalama maaşıdır.