Gelirler ve Krediler Sorumlusu Nedir?

Gelirler ve Krediler Sorumlusu Nedir?

Gelirler ve Krediler Sorumlusu Ne Demek?

Gelirler ve krediler sorumlusu kime denir sorusu şöyle cevaplanabilir; gelirler ve krediler sorumlusu, gelir hesap işlemlerinin kontrolünü yaparak satışların, müşterilerin hesaplarına geçip geçmediğinin kontrolünü sağlayan kişidir. Kredi ile ilgili olan bütün formları kontrol ederek düzenlenmesini sağlar. Formlarda eksiklik varsa düzeltir. Eksik prosedürle karşılaştığı zaman işlemlerin tamamlanmasını sağlar. Gelirler ve krediler sorumlusu olmak isteyen kişilerin bu alanda eğitim veren kurumlarından mezun olmaları ve bunu belgelemeleri gerekir.

Gelirler ve Krediler Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gelirler ve krediler sorumlusu, krediye ilişkin hesapların ait olduğu folyo ile buna bağlı ekli formları ve dokümanları inceleyen, uygulanan fiyat politikasını takip eden ve ilgili kontrolleri sağlayan kişidir. Gelirler ve krediler sorumlusu nedir sorusuna şöyle yanıt verilebilir; kontrol edilen kredi folyolarına ait olan faturaları güncel olarak düzenlemek ile yükümlü profesyonellerdir. İlgili hesapların, cari hesap kayıtlarına; düzgün, hatasız ve zamanında kaydedilmesini ve muhasebe sistemi ile entegre edilmesini sağlamak en önemli görevidir. Gelirler ve krediler sorumlusu, çalıştığı firmadaki tüm hesapların kontrolünden sorumlu olan kişidir. Gelirler ve kredi sorumlusu, özel sektörde faaliyet gösteren birçok firmada çalışma imkânı bulur. Genellikle otellerde gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışan kişiler, paid out ve bates ekibi formlarını kontrol eder ve bu formlarda bir eksiklik varsa eksikliğin tamamlanmasını ve prosedüre uygun olarak hazırlanmasını sağlar. İş tanımı kapsamında gelirler ve krediler sorumlusu görevleri nedir sorusuna şu maddelerle cevap verilebilir;

 • Çalışmış olduğu özel sektördeki tüm gelir ve kredi hesaplarını ilgilendiren işlemlerin kontrolünü yapmak.
 • Gelir hesapları ile ilgili işlemler doğrultusunda ilgili raporları hazırlamak ve raporları üst yönetime sunmak.
 • Hesaplar ile hazırlamış olduğu raporları karşılaştırmak, eğer farklılık varsa uyuşmazlık raporu düzenlemek ve farklılığı gidermek.
 • Kredili ve nakit satışların takibinin yapılmasını sağlamak.
 • Ön muhasebe tarafından kesilen faturaların kontrol edilmesini ve seri numarasından takip edilmesini sağlamak.
 • Uygulanan satış fiyat politikasının doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek. Eğer farklılık varsa düzeltmek.
 • Gelir hesapların muhasebeleştirme işlemlerini yapmak.
 • Yaşlandırma raporunu hazırlamak.
 • Kredi ile çalışan müşterilerin ya da acentelerle hesap mutabakatını düzenli olarak yapmak, farklılıkları çözüme kavuşturmak.
 • Yanlış olan işlemlerle ilgili bağlı olduğu müdüre bilgi vermek ve işlemlerin sonuçlanmasını sağlamak.
 • Kredi ve hesaplarla ilgili tüm işlemlere ait olan evrakların düzenli bir şekilde dosyalanmasını, saklanmasını ve raporlanmasını sağlamak.
 • Adisyonlarda kullanılan faturaların seri numarasının takibini yapmak.
 • Otelde çalışıyorsa oteldeki gelirleri ilgilendiren tüm işlemlerin kontrolünü yapmak.
 • Gelir hesapları ile işlemlerin raporunu üst yönetime sunmak.
 • Günlük olarak gelir raporu hazırlamak.

Gelirler ve Krediler Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gelirler ve krediler sorumlusu, özel sektörde farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok şirketin, finans ve muhasebe departmanlarında çalışabilir. Gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışmak için nitelikli eğitimlerin alınması önemlidir. Gelirler ve krediler sorumlusu olmak için hangi okulu okumak gerek sorusuna çeşitli okullar sıralanarak cevap verilebilir. Çalışılan sektöre göre ilgili bölümlerde eğitim almış olmak gerekir. Örneğin; turizm tesislerinin finans bölümüne çalışan arayan işverenler, üniversitelerin Turizm İşletmeciliği Bölümünden mezun kişileri tercih eder. Gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişi, dört yıllık eğitim veren Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümünde de eğitim alabilir. Gelirler ve krediler sorumlusu nasıl olunur sorusuna verilebilecek ilk yanıt; ilgili eğitimlerin tamamlanması gerekliliğidir. Bununla birlikte gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışan kişinin bilgisayar programlarını iyi bir şekilde bilmesi gerekir. Sorumlu olarak çalışacak olan kişilerin iyi bir MS Office bilgisine sahip olması ve yeniliğe açık olması oldukça önemlidir.

Gelirler ve Krediler Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Gelir hesaplarını izleyerek gerekli raporları üst yönetime raporlar ve sürece dair tüm faaliyetleri yerine getirir. Gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışan kişi, yönetim ile sürekli olarak iletişim hâlindedir ve yönetimin kendisine vermiş olduğu işlemleri başarılı bir şekilde tamamlamakla yükümlüdür. Gelir hesaplarının, zamanında, düzgün ve hatasız bir şekilde muhasebe hesaplarına entegre edilmesi ve işlemlerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışan kişinin, analitik düşünce yapısına sahip olması, muhasebe bilgisine sahip olması ve güncel mevzuatı sürekli takip etmesi gerekir. Gelirler ve krediler sorumlusu ne iş yapar sorusunun cevabı bu alanda çalışmak isteyenler için oldukça önemlidir. Bu alanda çalışmak isteyenler gerekli araştırmaları yapmalı ve kariyer hedeflerini buna göre belirlemelidirler.

Gelirler ve Krediler Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Gelirler ve krediler sorumlusu işe alım şartlarından en önemlisi; muhasebe alanında eğitim almış olmaktır. Gelirler ve krediler sorumlusu olmak için şartlar nedir sorusuna verilebilecek ilk yanıt; eğitimdir. Gelirler ve krediler sorumlusu olarak firmaların finans ve muhasebe departmanında kariyer hedefleyen kişilerin lisans mezunu olmaları tercih edilir. Gelirler ve krediler sorumlusu işe alım şartlarından birisi de yabancı dil bilgisidir. Kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişilerin, özellikle turizm gibi bir sektörde çalışma imkânı bulmaları için yabancı dil bilmeleri çok önemlidir. Gelirler ve krediler sorumlusu, tüm gelir ve gider hesapları ile ilişkili olan işlemlerin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasından sorumludur. Gelirler ve krediler sorumlusu maaşları, kişinin deneyimine ve çalışmış olduğu şirketin belirlemiş olduğu ücret politikasına göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra gelirler ve krediler sorumlusu olarak çalışacak kişinin; araştırma becerisinin ve analitik düşünme becerisinin gelişmiş olması önemlidir. Siz de bu alanda çalışmak istiyorsanız Kariyer.net üzerinden yayınlanan gelirler ve krediler sorumlusu iş ilanlarına göz atabilirsiniz.