Genetik Uzmanı Nedir?

Genetik Uzmanı Kimdir?

Organizmaları oluşturan DNA gibi genetik şifreleri çözümleyen, oluşumunu araştıran, elde ettiği verileri çeşitli tıp alanlarında kullanılması için yorumlayan, raporlayan ve arşivleyen kişilere genetik uzmanı denir. Çalışırken istatistiksel yöntemler kullanırlar.

Genetik Uzmanının Görevleri Nedir?

Üniversitelerde akademisyen olarak görev yapabilen genetik uzmanları, ilaç firmalarında, özel ya da devlet hastanelerinde, genetik incelemeler yapan laboratuvarlarda ve adli tıp birimlerinde çalışma şansına sahiptir.

Başlıca görevleri şunlardır;

  • Meslekle ilgili temel teknoloji aletlerini, bilgisayarları, genel ve özel yazılımları kullanabilmek,
  • Küresel ya da özel bilgi bankalarını ve arşivleri kullanabilmek,
  • Deneysel çalışmaların ardından kazanılan verilerin kontrolünü yaparak geçerlilik testi sağlamak,
  • Farklı biyolojik yöntemlerle genetik analizler yapmak,
  • Proje sonlarında makale yayınlamak, küresel olarak konferans gibi gerekli yerlerde sunumlar yapmak,
  • Güncel gelişmeleri ve analiz yöntemlerini takip etmek, öğrenmek ve uygulamak,
  • Çalıştığı kuruma başvuran hastalara genetik danışmanlığı yapmak, bilgi vermek, istek formu doldurmak, verileri doğru analiz ederek yönlendirmek, planlamak ve kullanmak.

Kimler Genetik Uzmanı Olabilir?

Genetik uzmanı olmak isteyenler, matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri gibi fen bilimleri alanında istekli olmalı ve başarı göstermelidir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda sayısal taban puanları aşan öğrenciler, üniversitelerin Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerine başvurabilirler. Puan sıralaması ve kontenjan durumuna göre yerleştirme yapılan programlardaki eğitim süresinde, 4 yıllık lisans programı uygulanır. Lisansüstü programlara devam ederek genetik alanında uzmanlık, doktora gibi dereceler alınabilir ve ilerlenebilir.

Genetik Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinin dört yıllık lisans eğitiminde biyoloji ve genetikle ilgili çok sayıda ders verilir. Sayısal derslere ve yaşam bilimlerine ilgi duymanın önemli olduğu bu programda hem teorik hem de uygulama dersleri alınır. Yabancı dil, en azından mesleki seviyede olmalıdır.

Genetik Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.