Geometri Öğretmeni Nedir?

Geometri Öğretmeni Kimdir ?

Geometri öğretmeni de diğer bütün öğretmenler gibi, uzmanı olduğu alanı öğretme görevini üstlenmiştir. Geometri ise en temel anlamda uzayı ve uzayda tasarlanabilen düzlem, nokta, doğru, açı gibi biçimleri ve bunların birbirleri ile olan ölçüm ve ilişkilerini inceleyen matematik dalıdır. Geometri öğretmeni, matematiğin geometri dalını öğretmekle yükümlü olan kişidir. Bir geometri öğretmeni, hem kamu hem de özel sektörde iş imkanı bulabilir. Alanında uzman öğretmen devlet okullarında çalışabildiği gibi kolejlerde, dershanelerde ve etüt merkezlerinde de çalışabilir. Bunların yanı sıra bir kuruma bağlı kalmadan özel ders de verebilir.

Geometri Öğretmeninin Görevleri Nelerdir ?

Geometri öğretmeninin görevleri başında çağın eğitim-öğretim sistemlerine ve güncel müfredata bağlı kalarak, geometriyi en anlaşılır düzeyde öğrencilere aktarmak gelir. Bunun yanı sıra geometri öğretmeninin görev kapsamı şu şekilde tanımlanabilir;

  • Öğretmen, alanında eğitim verirken, sahip olunması gereken değerleri öğrencilere aşılar.
  • Öğrencileri geleceğe ve karşılaşabileceği problemlere hazırlar.
  • Sınıf düzeyi ve düzenine göre gerekli olan psikolojik ve de fiziksel ortamı sağlar.
  • Testleri ve yazılı soruları hazırlar, uygular ve öğrencilere zamanında geri bildirim verir.
  • Öğrencileri bire bir takip eder ve bu doğrultuda gidişatla alakalı güncellemeler/iyileştirmeler yapar.

Kimler Geometri Öğretmeni olabilir?

Üniversite sınav sonucunu alan aday, hedeflediği üniversitenin taban puanına ulaşabildiği takdirde matematik öğretmenliği eğitimine başvurabilir. Bu bölümden mezun olan aday kariyerini geometri öğretmenliği özelinde şekillendirebilir.

Geometri öğretmeni olmak isteyen aday matematiğe oldukça meraklı ve eğilimli olmalıdır. Aynı zamanda öğretmenlik, iletişim becerisi gerektiren bir meslek olduğu için aday yüksek derecede iletişim becerisine sahip olmalıdır.

Geometri Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir ?

Geometri öğretmeni olmak isteyen aday, üniversitelerin eğitim fakültesi kapsamındaki matematik öğretmenliği bölümünü bitirmelidir. Aday, üniversitede akademisyenlik düzeyine erişmek isterse uzmanlaşmak istediği bölüm üzerine yüksek lisans yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.900 / Aylık
28 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler