Gıda Üretim Elemanı Nedir?

Gıda Üretim Elemanı Nedir?

Gıda Üretim Elemanı Ne Demek?

Gıda üretim elemanı, gıda üretim fabrikalarında çalışan, kendisine verilen ekipman ve ham maddeler aracılığıyla istenilen kalitede ürün üretilmesinde görev alan kişidir. Bu kişiler; ilgili mevzuatlar, iş sağlığı ve güvenliği kuralları, şirketin kalite politikası dahilinde çalışmalarını yürütürler. Gıda üretim elemanları hijyen konusunda da dikkat ederek çalışır, bu konularda düzenli olarak eğitim alırlar. Gıda üretim şirketleri genellikle vardiyalı olarak çalışır. Gıda üretim elemanı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için görev ve sorumlulukları incelenebilir.

Gıda Üretim Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gıda üretim elemanı görev tanımı kapsamında gıda işletmelerinde üretim sahasında çalışan kişilerdir. Bu kişiler Türk Gıda Kodeksi, gıda mevzuatı ve kanunlarını göz önünde bulundurarak hijyen kuralları çerçevesinde çalışırlar. Bunlara ek olarak iş sağlığı ve güvenliği, şirketin kalite politikası çerçevesinde çalışmalarını yürütmeleri son derece önemlidir. Bu kanun ve yönetmelikler gereği gıda üretim elemanı, kişisel hijyen kurallarından üretim sahasındaki çalışmalarına kadar birçok konuda dikkatli ve özenli olmalıdır. Ham madde girişinden gıda çıkışına kadar olan süreçte oldukça geniş görev tanımına sahiptir. Gıda üretim elemanı görev ve sorumlulukları firmanın çalışma alanına göre değişiklik gösterse de temel olarak aşağıdaki maddeleri içerir:

 • Ham madde girişinde kontrollerde ve çalışmalarda bulunmak.
 • Vardiya başlangıcında sorumlu olduğu üretim ekipman ve makinelerini çalıştırmak veya kontrol ederek devralmak.
 • Üretim planlama mühendisi tarafından kendisine verilen planları uygulayarak istenilen kapasitede ürün üretilmesini sağlamak.
 • Gıda üretimi esnasında oluşan problemleri ilgili kişilere iletmek.
 • Üretim ekipmanları ve makineler ile ilgili oluşan problemleri tespit etmek, yöneticiye bildirmek ve çözüm getirmek.
 • Ekipman ve makinelerin periyodik kontrol ve bakımlarını yaptırmak.
 • Üretimi tamamlanan ürünlerin kalite parametrelerine uygunluğunu test etmek.
 • Hasarlı ve hatalı olarak işlenmiş ürünleri üretim hattından çekmek.
 • Günlük ve haftalık üretim hedeflerini yakalamak adına çalışmalar yürütmek.
 • Tamamlanmış ürünlerin paketlenmesi, düzenlenmesi ve depolanmasında görev almak.
 • Üretim alanında temizlik, hijyen ve düzen sağlamak.
 • Kişisel hijyene dikkat etmek; giyim ve temizlik konusunda maksimum özen göstermek,
 • Üretim alanında gerekli olan kalite formlarını doldurmak.
 • İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışmak.
 • Şirketin kalite prosedürlerine uygun olarak çalışmak.

Gıda üretim elemanı nedir sorusuna yanıt verirken bu görev ve sorumluluklar belirtilebilir. Gıda üretim elemanı, özenli olunması gereken hijyenik bir çalışma ortamında bulunur. Ürünlerin bozulmaması, kontaminasyon gerçekleşmemesi ve tüketici sağlığını korumak adına dikkat edilmesi gereken birçok kalite parametresi bulunmaktadır. Gıda üretim elemanı düzenli olarak gerçekleştirilen şirket içi eğitimlere katılarak bu konuda bilgilenmelidir.

Gıda Üretim Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gıda üretim elemanı eğitim şartlarına göre meslek liselerinin Gıda Teknolojisi programları ile üniversitelerin Gıda Mühendisliği ve Gıda Teknolojisi gibi ilgili bölümlerinden mezun olunması beklenir. Bu alana yönelik iş başvurularında, özellikle bu programlardan mezun olan kişilerin gıda mevzuatı, gıda üretim teknikleri ve hijyen konularına daha fazla hâkim olması nedeniyle tercih edilmeleri olasıdır.

Gıda Üretim Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Gıda üretim elemanı nasıl olunur sorusuna cevap vermek için bu kişilerin sağlaması gereken şartlara göz atmak doğru olacaktır. Gıda üretim elemanı olmak için gıda sektöründe çalışmanın gereklilikleri kabul edilmelidir. Öncelikle bu kişiler mümkünse alanla ilgili bir eğitim sürecini tamamlamış olmalıdır. Ardından şirket tarafında belirtilen belirli şartları sağlamalıdır. Bu şartların en önemlisi iş sağlığı ve güvenliği, hijyen ve temizlik kurallarına hakim olunmasıdır. Ek olarak ekip çalışmasına yatkın olmak, etkili iletişim becerilerine sahip olmak oldukça önemlidir. Kişilerin üretim sürecinde kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca mevzuata hakimiyet de gıda üretim elemanı olarak çalışabilmek için gereken şartlar arasında yer alır. Sektörde deneyim sahibi olmak iş ilanlarında belirtilen şartlar arasında yer alabilir.

Gıda Üretim Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Firmalar, gıda üretim elemanı için bazı işe alım şartları belirler. Bu şartlar genellikle eğitim ve tecrübeden başlayarak kişilerin hijyen ve temizlik kurallarına hakimiyetine kadar ulaşan çeşitli gereklilikleri kapsar. Firmanın üretim alanına ve personelin çalışacağı sahaya göre bu şartlar değişse de genel olarak işe alım şartları şu şekildedir:

 • Hijyen ve temizlik kurallarına hakim olmak.
 • Bone, galoş ve benzeri hijyen ekipmanlarını eksiksiz kullanmak.
 • Tercihen sektörde tecrübesi bulunmak.
 • İlgili lise veya üniversite bölümünden mezun olmak.
 • İş takibi ve zaman yönetimi bilgisine hakim olmak.
 • Sorunlara karşı çözüm odaklı olmak.
 • İş birliği ve takım çalışmasına yatkın olmak.
 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak.
 • Mesleki gelişim ve öğrenmeye açık olmak.

Gıda sektöründe çalışmak isteyen kişilerin sağlaması gereken genel şartlar bunlardır. Gıda üretim elemanı maaşları, başvuru yapılan kurumun özelliklerine, kişilerin tecrübesine ve eğitimine göre değişiklik gösterebilir. Bu sektörde çalışmak isteyen ve kariyerini gıda alanında ilerletmek isteyenler ilgili ilanları inceleyebilirler. Kariyer.net üzerinden gıda üretim elemanı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Kariyer.net'in ilanları filtreleme özelliği kullanılarak çalışmak istenen şehre göre bir arama gerçekleştirilebilir. Örneğin; Antalya'da çalışmak isteyenler Antalya gıda üretim elemanı iş ilanları seçenekleri arasından değerlendirme yaparak başvuruda bulunabilir.