Gişe Elemanı Nedir?

Gişe Elemanı Ne Demek?

Gişe elemanı nedir sorusu; gişede bilet kesen, rezervasyon işlemleri yapan ve çalışma alanlarının organize edilmesi için gerekli olan idari görevleri yerine getiren çalışandır şeklinde yanıtlanır. Tiyatro, stadyum, sinema, toplu taşıma, ulaşım merkezleri, konser salonu gibi alanlarda çalışan gişe elemanı bilet satış işlemini gerçekleştirir. Gişede görev yapan bu kişiler, gelen müşterilerin sorularını yanıtlayıp bilgi vermekle de yükümlüdür.

Gişe Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kamuda ve özel işletmelerde bilet satış işlemini gerçekleştiren gişe elemanının sorumlulukları çalıştığı kuruma göre farklılık göstermektedir. Çeşitli iş yerlerinde çalışan gişe elemanı görev tanımı şu başlıklar altında sıralanabilir:

 • Gişeye gelen müşterilere müşterilere tarifeleri açıklayarak önerilerde bulunmak ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlamak,
 • Müşteri bilgilerini ilgili sisteme girmek,
 • Etkinlik noktalarında koltukların kullanılabilir olup olmadığını sistemden kontrol etmek ve müşteriye oturma seçeneklerini sunmak,
 • Tarih, saat ve koltuk numaralarının doğru bir şekilde gösterildiğinden emin olmak ve bileti yazdırmak,
 • Teslim alınan biletlerin ücretini ve gişe muhasebe kaydını tutmak,
 • Ziyaretçilerin daha kolay erişim sağlayabilmesi için etkinlik programlarının bülten panolarına yapıştırılmasını sağlamak,
 • Birim yöneticisinin kendisine verdiği diğer büro hizmetlerini yerine getirmek.

Yukarıda belirtilen görev ve sorumluluklar gişe elemanı ne iş yapar sorusunun yanıtıdır. Tüm bunların yanı sıra gişe elemanı gişeyi açarak satış ve rezervasyon listesinin kontrolünü de sağlar. Biletleri kaşeleyerek yer kuponlarını hazırlar. Bilet kesimi, bilet iptali, açık bilet oluşturmanın yanı sıra günlük satış tutanağı hazırlamak, kasanın ara kontrolünü yapmak, misafir ve serbest giriş listesi oluşturmak, kasa hesabı yaparak kasayı muhasebeye teslim etmek de gişe elemanının görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Gişe Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gişe elemanı nasıl olunur sorusunu cevaplamak için gerekli eğitim şartlarını incelemek gerekir. Gişe elemanı olarak görev yapmak için özel olarak bir bölümden mezun olma şartı bulunmamaktadır. Pek çok işletme gişe elemanı olarak istihdam edeceği adayın en az lise mezunu olmasını terci eder. Gişede görev yapmak isteyen kişiler, ön muhasebe bilgisine ve bilgisayar kullanma becerisine sahip olmalıdır. Bu meslekte görev yapmak isteyen adaylar; MS Office programları, iletişim becerileri, etkili konuşma teknikleri, satış teknikleri ve pazarlama gibi konularda özel eğitim kurumlarından sertifika alarak iş bulma ihtimalini artırabilmektedir.

Gişe Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bilet satışı sağlayan işletmelerde müşterilerin ilk karşılaştığı kişiler gişe elemanlarıdır. İş yerini temsilen çalışan gişe elemanı adayının, müşterinin beklentisini karşılayabilmek ve memnuniyeti sağlayabilmek adına işveren tarafından belirlenen bazı şartları sağlıyor olması gerekir. Gişe elemanı adaylarında aranan genel şartlar ise şunlardır:

 • En az lise mezunu olmak,
 • Temel bilgisayar bilgisine sahip olmak,
 • MS Office programlarını kullanabilmek,
 • Satış operasyonlarında bilgi ve tecrübe sahibi olmak,
 • Analitik düşünme kabiliyetine sahip olmak,
 • Matematiksel işlemleri gerçekleştirebilmek,
 • Farklı müşteri profillerine karşı hoşgörülü bir yaklaşım sergileyebilmek,
 • Sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmak,
 • Güler yüzlü ve yardım sever tutum sergileyebilmek,
 • İfade yeteneği güçlü olmak ve iyi bir diksiyona sahip olmak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmek.

Gişe Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Eğlence, spor ve daha farklı alanlarda müşterilerin ilgili gösteri ya da sunumu izleyebilmesi adına işletmenin gişe bölümünde bilet satışı gerçekleştirecek çalışanlara ihtiyaç duyulur. Adayların hoşgörülü, güler yüzlü ve sakin bir yapıya sahip olması işe alım sürecinde büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda etkili ve açık bir iletişim diline sahip olmak da firmayı temsil etme açısından gerekli beceriler arasındadır. Gişe elemanı görevini yerine getiren kişi; dikkatli, ayrıntılara önem veren, insan ilişkilerinde başarılı ve ikna kabiliyeti yüksek bir yapıda olmalıdır. Gişe elemanları, müşteri tarafından alınan ya da verilen ücretlerde herhangi bir hata oluşmamasından da sorumludur. Gişe elemanı olmak isteyen adaylar; müşterinin dilinden anlayabilmeli, iletişim zorluklarını aşabilmeli ve problemleri çözüme ulaştırabilecek iş disiplinine sahip kişiler olmalıdır. Karşı karşıya kaldığı zorlu durumlarda sakinliğini koruyabilen ve karşı tarafı da sakinleştirebilecek özelliğe sahip olan kişiler gişe elemanı olarak görev yapabilirler. Bilet satışının olmadığı durumlarda ise diğer ekip arkadaşlarına yardım etmek ve iş paylaşımı yapmak gişe elemanında aranan özellikler arasında yer almaktadır. Gişe elemanı; tiyatro, opera, sinema, festival, konser, maç aktiviteleri, otoyol geçişleri gibi tüm bilet satış noktalarında iş sahibi olabilmektedir. Gişe elemanı maaşları, kamuda ve özel işletmelerde farklılık gösterir. Gişe elemanı maaşları; adayın sahip olduğu deneyime, firmanın faaliyet gösterdiği sektöre ve adayın yetkinliklerine bağlı olarak değişir. Gişe elemanı iş ilanları, eğlence ve turizm firmaları tarafından belirli kriterler doğrultusunda Kariyer.net sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Gişe elemanı olarak görev yapmak isteyen kişiler, kriterlerine uygun iş seçeneklerine kariyer.net sitesinin filtreleme özelliğinden faydalanarak kolayca ulaşabilir ve başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.760 / Aylık
205 kişinin ortalama maaşıdır.