Görsel Sunum Sorumlusu Nedir?

Görsel Sunum Sorumlusu Ne Demek?

Görsel sunum sorumlusu olarak çalışan kişiler, çalıştıkları kurum veya projelerde müşterilere sunulan görsel; reklam, video içeriği, mağaza vitrinleri ve iç mekan gibi alanların tasarımlarından ve sunumlarından sorumludur. Görsel sunum sorumlusunun amacı sorumlu olduğu alan veya mekanların müşteri tarafından daha ilgi çekecek hale getirilmesidir. Ayrıca reklamlar veya diğer görsellerin müşterilerin ilgisini çekecek tasarımlara sahip olmasını sağlamaktır. Görsel sunum sorumlusu nedir denildiğinde, çalıştıkları kurumlarda sunum yapmak için kendilerine verilen; mekanların, vitrinlerin, reklam içeriklerinin hedef kitlenin ilgisini çekmek için tasarlanması sürecini koordine eden görevliler belirtilebilir.

Görsel Sunum Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görsel sunum sorumlusu görev tanımı; bu kişilerin çalıştıkları sektör, kurum veya projeye göre değişiklik göstermektedir. Birçok farklı görevi ve sorumluluğu üstlenebilen görsel sunum sorumlusu temel olarak bir nesne veya mekanın kişiler tarafından ilgi görecek hale getirilmesi için hazırlanmasından sorumludur. Görsel sunum sorumlusunun temel görevleri aşağıdaki maddeler şeklinde genel olarak belirtilebilir:

 • Sorumlu olduğu mağazanın, müşterilerin ilgisini çekecek atmosfere ulaşmasını sağlamak.
 • Hazırlanan sunumlarla fiyat değişikliği ve indirim gibi önemli kısımları vurgulayıcı hale getirmek.
 • Müşterilere en iyi alışveriş deneyimini sunmak için çalışmalar yürütmek.
 • Müşterilere ürün yelpazesinin genişliğini tanıtabilmek.
 • Tanıtılan ürünün veya mağazanın önemli noktalarının müşteri tarafından fark edilmesini sağlamak.
 • Mağaza içerisindeki görsel sunumu sağlamak. Göze ve zevke hoş gelen tasarımlar yapmak.
 • Düzenleme ve tasarımlar aracılığıyla satış fırsatları yakalamak.
 • Mağazaya gelen ürünleri teslim almak ve kontrollerini yapmak.
 • Süpermarket tarzı mağazalarda reyonların, reyon sırasının ve reyon düzeninin oluşturulmasını sağlamak.

Görsel sunum sorumlusu; mağaza, süpermarket, büyük alışveriş merkezleri ve benzeri alanlarda iş imkanları bulabilmektedir. Bu kişiler, bir mağaza veya satış alanına giren müşterilerin hareketlerini tahmin eder ve onları farklı görsel sunum araçları ile yönlendirerek ürünlerin satışının sağlanmasına yardımcı olur. Müşterilerin mağaza içerisindeki hareketleri çevreden aldıkları verilere göre şekilleneceği için görsel sunum sorumlusu mağazanın satış potansiyeli üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Süpermarket tarzı büyük alanlarda reyonların sıraları, reyonlara dizilen ürünlerin tasarımı ve içeriye yerleştirilen görsellerin tamamı bu mesleği icra eden kişilerin sunum önerilerine göre yerleştirilir. Görsel sunum sorumlusu ne yapar denildiğine bu pozisyonda çalışanların görev tanımları içerisinde kalan maddeleri sıralamak mümkündür.

Görsel Sunum Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Görsel sunum sorumlusu nasıl olunur sorusuna, Güzel Sanatlar Liselerinin ilgili alanlarında eğitim almak gerekir cevabı verilebilir. Kendini daha fazla geliştirmek isteyen bir görsel sunum sorumlusu adayı, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerine giderek burada yer alan Grafik, Grafik Tasarım, İletişim Tasarımı gibi bölümlerinden mezun olabilir. Bunlara ek olarak özel kurumlarda yer alan görsel sunum eğitimlerine giderek mesleki sertifikalar elde etme ve kendilerini daha fazla geliştirme şansı da yakalayabilirler.

Görsel Sunum Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Görsel sunum sorumlusu olmak için belli şartları sağlamak gereklidir. Bu kişiler, öncelikle mağazaların görsel açıdan nasıl bir düzene sahip olması gerektiğini bilmeli, mağazalardaki mekan düzenlemelerine bağlı olarak müşteriler üzerinde yaratılacak etki konusunda gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır. Bunun yanında bu kişilerin i çizim ve görsel tasarım programlarına hakim olmaları gerekmektedir. Görsel sunum sorumlusu olarak çalışan kişilerden bu programlar yardımıyla etkili afiş ve görsel sunum materyalleri hazırlayabilmeleri beklenir. Bu materyaller üzerinde ürünün istenilen özelliklerini ön plana çıkarabilecek yeteneğe sahip olmaları gerekir.

Görsel Sunum Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Görsel sunum sorumlusu olarak çalışacak kişilerden firmalar belli taleplerde bulunabilmektedir. Bu talepler arasında birçok farklı kriter bulunsa da genel olarak benzer bir içeriğe sahiptir. Görsel sunum sorumlusu çalıştığı firmanın sektörüne göre mağaza içerisinden, mağaza vitrininden veya görsel afiş benzeri materyallerden sorumlu olabilmektedir. Görsel sunum sorumlusu olarak çalışacak kişilerin sahip olması gereken nitelikler temel olarak aşağıdaki maddeler halinde belirtilebilir:

 • Reyon ve vitrin düzenlemesi, manken giydirme ve kombinleme konusunda tecrübe sahibi olmak.
 • Mağaza düzenleme ve insan davranışları konusunda bilgi sahibi olmak.
 • Dünyada yer alan mağaza ve vitrin düzenleme trendlerini takip etmek.
 • Takım çalışmasına yatkın olmak.
 • İletişim becerileri kuvvetli olmak.
 • Disiplinli ve özverili çalışabilmek.
 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak veya lise ve özel kuruluşlardan mesleki belgeye sahip olmak.
 • Görsel düzenleme konusunda tecrübe sahibi olmak ve görsel düzenleme programlarını kullanabilmek.
 • MS Office gibi programlara hakim olmak.
 • İyi derecede İngilizce bilmek.
 • Yaratıcı, sorumluluk bilinci yüksek ve tempolu çalışmaya ayak uydurabilecek bir yapıda olmak.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.

Görsel sunum sorumlusu olarak çalışacak kişilerden firmalar genellikle yüksek enerji, yaratıcılık ve dinamik bir çalışma anlayışı beklemektedir. Analitik düşünebilen, sistematik çalışan ve iletişimi kuvvetli olan kişiler bu meslekte daha başarılı olabilmektedir. Görsel sunum sorumlusu maaşları kişilerin yetkinliğine ve tecrübesine göre değişmektedir. Maaşların belirlenmesinde etkili olan bir diğer faktör ise çalışılan kurumun büyüklüğüdür. Görsel sunum sorumlusu olarak çalışmak isteyen ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler Kariyer.net sitesini ziyaret edebilirler. Görsel sunum sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyerek kriterlerine uygun ilanlara başvuruda bulunabilirler.