Görsel Sunum Uzmanı Nedir?

Görsel Sunum Uzmanı Nedir?

Görsel Sunum Uzmanı Ne Demek?

Görsel sunum uzmanı, perakende mağazacılık sektöründe yer alan bir meslek dalıdır. Genellikle görsel tasarım, düzenleme ve sunum işleriyle ilgilenir. Görsel sunum uzmanı nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; mağazacılık sektöründe, müşterinin dikkatini çekmek için kat planları, renk, aydınlatma, ekran, teknoloji ve diğer unsurları kullanan uzmandır. Nihai amacı; bir mağazayı öne çıkarıp alışveriş yapanları çekerek daha fazla satış yapmak için perakende alanını kullanmaktır.

Görsel Sunum Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mağazanın vitrini, insanların gördüğü ilk şeydir ve bir müşterinin mağazaya girip girmemesi konusunda belirleyici faktördür. Mağazayı tanımlayacak en önemli görsellerden biri güçlü bir vitrin tasarımıdır. Bu nedenle iyi bir vitrin tasarımı, müşterilerin ilişki kurabileceği bir hikâye yaratır ve en baştan itibaren olumlu bir deneyim yaşanmasını sağlar. Bu noktada görsel sunum uzmanı ne iş yapar sorusu akıllara gelir. Görsel tasarımla dikkat çekme sanatının kendi ilkeleri vardır. Bunlardan ilki; satın almayı teşvik eden pozitif bir deneyim yaratmak ve mağazada müşterilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan pozitif bir ortam yaratmaktır. Görsel mağazacılık yalnızca bir mağazanın müşterileri çekmesine yardımcı olmakla kalmaz, satışları artırmaya yardımcı olur ve müşterilere, mağazaya tekrar gelmeleri için iyi bir neden sunar. Bu nedenle görsel mağazacılık çok önemlidir. Kısacası görsel sunum uzmanı, tüm bu ortamı yaratan, tasarlayan ve düzenleyen kişidir. Görsel sunum uzmanı ne yapar sorusu, görsel sunum uzmanının görev ve sorumlulukları belirtilerek şöyle cevaplanabilir;

 •  Görsel düzenleme tekniklerini uygun olarak reyon ve vitrinleri düzenlemek.
 •  Temalı vitrinler oluşturmak.
 •   Aydınlatma ile ilgili ve dijital düzenlemeler yapmak.

Görsel Sunum Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Görsel sunum uzmanı eğitimi alabilmek için belirli bir eğitim şartı bulunmaz. Bu alan daha çok tecrübeye dayalı bir alandır. İşe vakıf olmak ve bu alanda adımlar atmak için öncelikle işin mutfağını öğrenmek gerekir. Bu alanda çalışmaya istekli olanlar görsel mağazacılık kursuna katılarak en temel yöntemleri ve uygulamaları öğrenebilir. Katılımcıların mağazacılık görsel tasarımı alanında temel bilgi becerilerini arttırmalarını ve vizyon sahibi olmalarını sağlar. Bu eğitim programı, ilgili stratejileri yönetecek mağaza tasarımcıları yetiştirmek için hazırlanır. kişisel becerileri geliştirmek adına sanat, tasarım ve mağazacılık ya da perakendecilik sektörüne yönelik üniversite eğitimi alınabilir.

Görsel Sunum Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Görsel sunum uzmanı olabilmek için gereken en temel şart bu alanda çalışmayı seviyor olmaktır. Çünkü bu meslek, esnek çalışmaya uyum sağlamayı gerektirir. Görsel sunum uzmanı nasıl olunur sorusu şöyle cevaplanabilir; sağlam bir teknik temel, görsel kültür, sanatsal yetenek, pazarlama ve psikoloji bilgisine sahip olunarak. İyi bir mağaza sunumu, yalnızca görme duyusunu değil, mümkün olduğunca çok duyuyu harekete geçirmelidir. Giysiler ve kumaşlar, kokular ve aromalar ile doğrudan temas ve perakende deneyimini geliştirmek için kullanılan müzik seçeneklerinin tümü marka, mağaza türü ve hedef kitlesi ile tutarlı olmalıdır. Mağazaların görsel sunum uzmanlarında aradığı özellikler şunlardır;

 • Müşterilerin dikkatini ekranlara çekmek için renkleri kullanmak.
 • Ürünü satın almanın avantajlarını göstermek için güçlü ve satışı kolaylaştıran tabelalar kullanmak.
 • Bir hikâye anlatarak müşterinin ürünü daha iyi anlamasına ve satın alma kararını vermesine yardımcı olmak.
 • Alanları faydalı bir şekilde kullanabilmek.

Görsel Sunum Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Görsel sunum uzmanı iş başvuru şartları arasında; görsel kültüre ve sanatsal yeteneğe sahip olmak, müşterinin dikkatini çekmek ve gereksinimlerini karşılamak gibi beceriler yer alır. Mağazanın görsel imajını güçlendirerek güzel bir mekân oluşturmak, görsel sunum uzmanının görevlerinden bazılarıdır. Başarılı bir aday; yaratıcı düşünmeli, etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli ve çoklu görevleri yerine getirebilmelidir. İdeal aday, reyon ve vitrinleri görsel mağazacılık yöntemlerine göre düzenlemelidir. Ayrıca esnek çalışma saatlerine uyma ve diğer çalışanlarla iş birliği yapma konusunda deneyimli olmalıdır. Görsel sunum uzmanları, perakende işletmelerinin ve diğer kuruluşların imajını, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaya yardımcı olmak için tasarım becerilerini kullanır. Müşterileri cezbeden ve onları satın almaya teşvik eden göz alıcı ürün teşhirleri ve mağaza düzeni tasarımları oluşturmak için temel unsurlara odaklanırlar. Görsel sunum uzmanı pozisyonu için işe alım şartları şu şekilde sıralanabilir: 

 • Tercihen üniversitelerin mağazacılık ya da perakendecilik sektörüne yönelik bölümlerinden mezun veya görsel düzenleme alanında özel eğitim almış olmak.
 • Mağazacılık sektöründe deneyimli olmak.
 • Görsel mağazacılığın temel tekniklerini bilmek.
 • Marka kimliğine uygun vitrin tasarımı yapabilmek.
 • Ürün yerleştirme, vitrin tasarımı ve manken giydirme gibi konulara hâkim olmak.
 • Yaptığı çalışmaları merkez ofise raporlayabilmek.
 • Görsel sunum oluşturma becerilerinin gelişmiş olması ve adayın yaratıcı düşünebilmesi.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.

Görsel sunum uzmanı maaşı çalışılan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, görsel sunum uzmanı iş ilanları sayfasından araştırma yapabilir ve kendi kriterlerine uygun ilanlara başvurabilirler. Kariyer.net üzerinden ilgili alandaki iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgili filtreleri kullanarak yaşadığınız veya yaşamayı düşündüğünüz şehirde de arama yapabilirsiniz. Örneğin; Antalya'da yaşayanlar, Antalya görsel sunum uzmanı iş ilanları sayfasından Antalya’da bulunan iş ilanlarına erişebilir ve başvuruda bulunabilirler.