Harita Teknisyeni Nedir?

Harita Teknisyeni Ne Demek?

Harita teknisyeni, harita mühendislerinin ve harita teknikerlerinin gözetiminde arazide gerekli ölçüm işlemlerini yapar. Ölçümleri yaparken, arazinin bayındırlık durumu gibi çeşitli etmenlerini incelemenin yanı sıra arazinin imar durumunu ve coğrafi yapısını da dikkate alması gerekir. Çalışılan arazinin yapısına dair incelemelerde bulunan teknisyen, elde ettiği bulguları ofiste düzenler. Harita teknisyenleri, kamu kurumlarında olduğu gibi inşaat şirketlerinde de iş bulabilir.

Harita Teknisyeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Harita teknisyeni birden fazla görevi üstlenerek çalışmalarına devam eder. Teknisyenlerin belli başlı görevlerinin arasında şunlar yer alır:

  • Haritası çizilecek olan araziyi farklı açılardan incelemek ve bir rapor oluşturmak,
  • Arazi hakkında elde edilecek verileri elektrikli ölçüm cihazlarını temin etmek,
  • Hesaplamaları bilgisayar ortamına aktararak, çizimleri de bilgisayar üzerinden yapmak,
  • Harita ve kroki oluşturarak projeyi araziye uygun hale getirmek,
  • Arazi ölçüm işinde kullandığı araçların bakımını üstlenmek.

Harita Teknisyeni Olmak İçin Gerekenler

Arazide çalışma bakımından herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kişiler harita teknisyenliği eğitimi alarak bu mesleği icra edebilir. Sayısal yeteneğinizin güçlü olduğunu düşünüyorsanız siz de gerekli eğitimlere başvurabilirsiniz. Harita teknisyeni eğitimi alabilmeniz için liseyi tamamlamanız gerekir.

Harita Teknisyeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Harita teknisyeni eğitimi üniversitelerde verilir, ancak çoğu zaman harita teknisyeni olarak çalışan kişiler lise yıllarında mesleğe hazırlanmaya başlar. Özellikle haritacılık üzerine eğitim veren teknik liselerde mesleğin temeli öğretilmeye başlanır. Üniversitede alınan 2 yıllık bir eğitimin ardından, harita teknisyeni olarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Harita teknisyeni olabilmek için haritacılık ya da harita kadastro bölümlerine başvurmanız gerekir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.140 / Aylık
15 kişinin ortalama maaşıdır.