Havuz Görevlisi Nedir?

Havuz Görevlisi Ne Demek?

Gelişen şehir hayatı ile birlikte havuzlu sitelerin ve yazlıkların sayısındaki artışı beraberinde havuz görevlisi ihtiyacı da getirmiştir. Hem otellerde, hem yazlıklarda hem de şehirdeki site yaşamında yer alan havuzların; bakım, temizlik, dolum ve diğer işlerini gerçekleştiren kişilere bu unvan verilir. Bu kişiler sorumluluklarında olan havuzların günlük, haftalık ve aylık olarak işlerinin takibi ile ilgilenirler. Havuzun temizlik işlemleri, arızaların giderilmesi ve kapsamlı bakım onarım işleri bu kişilerin sorumluluğundadır.

Havuz Görevlisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler havuz görevlisi ne iş yapar diye merak edebilir. Havuz görevlilerinin birçok farklı sorumluluğu bulunur. Çalıştıkları yerin özel mülk, site ya da otel gibi bir işletme olmasına göre bu kişilerin görevleri de değişmektedir. Özellikle şehirlerde bulunan siteler ve yaygınlaşmaya başlayan kiralık villalar gibi bölgelerde bu kişilere ihtiyaç artmaktadır. Havuz görevlisi olarak çalışan kişi tek bir kurum veya yer ile anlaşabileceği gibi birden fazla yer ile anlaşarak dönüşümlü de çalışabilmektedir. Havuz görevlisi görev tanımı içerisinde aşağıda maddeler yer alır;

 • Yüzme havuzunun şebeke suyu ile doldurulmasını sağlayarak her daim dolu kaldığından emin olmak,
 • Havuz suyunun süzgeçle temizlenmesini ve yüzey temizliğini günlük olarak sağlamak,
 • Havuzun dip temizliğinin özel ekipmanlar ile yapılmasını sağlamak,
 • Havuz klor ve pH değeri gibi değerlerin uygunluğunu kontrol etmek, uygun olmadığı durumda müdahale etmek,
 • Isıtmalı havuzlarda talep olduğu taktirde suyun ısıtılmasını sağlamak,
 • Havuz suyunda yer alan tortu ve kirlerin temizlenmesini sağlamak,
 • Havuz suyunun sirkülasyon döngüsünü kontrol etmek, gerektiğinde başlatmak ya da durdurmak,
 • Otomatik kontrol sistemlerinin çalıştığından emin olmak, sistemi düzenli kontrol etmek,
 • Havuzun genel bakımını yapmak veya yaptırmak,
 • Havuz duşlarında kullanılan güneş enerjisi panelleri gibi destekleyici sistemlerin çalıştığından emin olmak,
 • Havuzun temizlik düzeneği, ışıkları ve duş başlıkları gibi genel aksamlarının işlevliğini sağlamak, gerekli durumda onarımını yaptırmak,
 • Sorumlu olduğu alanın temizlik ve düzenini sağlamak.

Havuz sorumlusu olarak çalışacak kişilerin havuzlarda günlük, haftalık ve sabah yapmaları gereken işler vardır. İnsanlar ile direkt temas etmesi nedeniyle havuz suyunun düzgün bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bu görevi icra eden kişilerin belli bir takip planı yapması, düzenli takip etmesi gerektiğinde de müdahale etmesi gerekmektedir.

Havuz Görevlisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Havuz görevlisi iş tanımı gereği havuz operatörü belgesine sahip kişilerden olmalıdır. Bu mesleği icra etmek için teknik meslek lisesi, meslek yüksekokulu veya mesleki yeterlilikle ilgili belgeler gereklidir. Havuz operatörü ya da havuz sorumlusu olmak isteyen kişiler dışarıdan mesleki yeterlilik belgesini alarak bu görevi icra edebilirler. Bu belgeler meslek liseleri ve meslek yüksekokullarından alınabildiği gibi aynı zamanda özel kurum ve kuruluşlardan da sağlanabilmektedir. Özel mülklerde bu belge aranmayabilir fakat oteller, kiralık villalar ve büyük sitelerde mutlaka bu belge talep edilir. Mesleği gerekliliklerine göre icra etmek için belgeyi temin etmek faydalı olacaktır.

Havuz Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Havuz görevlisi görevleri içerisinde yer alan maddeleri yerine getirmek için havuz operatörü belgesine sahip olmalıdır. Bu kişiler üniversitelerin iki yıllık programlarından veya meslek liselerinden mezun olarak bu belgeyi edinebilir. Buna ek olarak bu kişiler havuzlarda kullanılan kimyasallara da hakim olmalıdır. Bu kimyasalların kullanım dozları, muhtemel etkileri gibi bilgilere vakıf olmalı suda kalite belirten klor ve pH gibi değerleri de okuyabilmelidir. Aynı zamanda tesisat işleri konusunda tecrübeli ve becerikli kişiler otellerde ve büyük sitelerde tercih edilmektedir.

Havuz Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Havuz görevlisi nedir sorusunu, bu alanda çalışan kişilerin görev ve sorumluluklarından bahsederek cevaplamak mümkündür. Havuz görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerden oteller, siteler ve özel mülklerde yer alan havuzlarda çalışmaları karşılığında belli şartlar istenebilir. Bu şartlar çalışılan konuma göre değişiklik gösterse de genel olarak aşağıdaki maddeleri içermektedir:

 • Meslek lisesi, Meslek Yüksekokulu veya özel kurumların ilgili bölümlerinden yeterlilik belgesi almak,
 • Havuz bakımı konusunda deneyimli olmak,
 • Tüm bakım, onarım ve günlük kontrolleri yapabilmek,
 • Havuz kimyasalları konusunda bilgi sahibi olmak,
 • Havuzun hijyenini sağlayabilmek,
 • Esnek çalışma saatlerine uygun olmak ve gerektiğinde vardiyalı çalışabilmek,
 • Sıhhi tesisat konusunda bilgili olmak,
 • Sonuç odaklı ve sorumluluk alabilen bir yapıda olmak,
 • İletişimi kuvvetli, ekip çalışmasına yatkın v misafirlere karşı güler yüzlü olmak,
 • İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına hakim olmak,
 • Çalışma konusunda istekli olmak.

Havuz görevlisi görev aldığı tesisin büyüklüğüne göre birden fazla havuzla ilgilenmek durumunda kalabilir. Havuz sistemleri karmaşık ve büyük yapılardır. Sürekli olarak kullanılması nedeniyle de dinamik bir yapıya sahiptir. Bu mesleği icra edecek kişiler aktif çalışmaya yatkın olmalıdır. Havuz görevlisi maaşı kişilerin sorumluluk sahasına ve tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Maaş ya da farklı sosyal haklar için çalışılan firmanın iş hacmi de önemli bir kriter olarak öne çıkar. Havuz görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler özellikle yazlık bölgelerde ve turizme açık alanlarda iş bulabilmektedir. Türkiye'nin pek çok iline özel olarak yayınlanan havuz görevlisi iş ilanları için Kariyer.net sitesini ziyaret edebilir, sitede yer alan geniş seçenekli iş ilanlarından sizin için uygun olanlara kolayca başvurabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.900 / Aylık
10 kişinin ortalama maaşıdır.