Hayvan Bakıcısı Nedir?

Hayvan Bakıcısı Kimdir?

Hayvan bakıcısı, üniversitelerin Veterinerlik Fakültelerinde ya da hayvanat bahçelerinde hayvanların bakımından sorumlu meslek çalışanıdır. Ayrıca evcil hayvan sahipleri tatilde ya da işteyken hayvanların bakımından, gezdirilmesinden ve ihtiyaçlarının karşılanmasından sorumlu kişilerdir.

Hayvan bakıcısı, genel olarak denek hayvanları üzerine çalışır. İlaç üretimi yapan kurumlarda veya araştırma yapılan üniversitelerde denek hayvanlarının bakımından sorumludur. Ayrıca belediyelere bağlı hayvanat bahçelerinde de görev alır. Özel firmaların sahip olduğu hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda da hayvan bakıcıları çalışır. Para karşılığı günlük olarak evcil hayvan bakımını üstlenenler bu mesleği icra eden kişilerdir.

Hayvan Bakıcısının Görevleri Nedir?

Hayvan bakıcısı, bakmakla yükümlü olduğu hayvanların beslenmesinden ve yaşam alanlarının temizliğinden sorumludur. Rutin olarak yetkililere, hayvanların sağlık sorunlarıyla ilgili raporlar veren hayvan bakıcısının diğer görevleri şunlardır:

  • Hayvanların temizliğinden sorumlu olmak,
  • Hayvanları gözlemlemek,
  • Denek hayvanlarından sorumluysa ilaçlarını vermek,
  • Alışılmadık davranışlar sergileniyorsa veterineri ya da hayvandan sorumlu kişileri uyarmak,
  • Veterinerlik prosedürlerine destek olmak,
  • Gerekirse hayvanlar hakkında rapor hazırlamak,
  • Hayvanat bahçelerinde çalışanlar için ziyaretçileri hayvanlar hakkında bilgilendirmek.

Kimler Hayvan Bakıcısı Olabilir?

Türkiye'de belirli dönemlerde KPSS sınavıyla üniversitelere ya da hayvanat bahçelerine hayvan bakıcısı alınır. Bu kadrolara atanmak için liseden mezun olmanız ve KPSS'den yeterli puanı almanız gerekir. Ama genellikle özel firmaların hayvan bakıcısı kadrolarında çalışmak için ilkokul mezunu olmanız yeterli olacaktır. Okuma yazma bilmeniz gereklidir. Yurt dışında bu görev için Zooloji, Biyoloji ya da Veterinerlik bölümlerinde okuma şartı bulunur. Türkiye'de özel bir kurumda hayvan bakıcılığı için Biyoloji ya da Veterinerlik mezunu olmanız size bir avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, hayvan bakımı konusunda deneyim sahibi olmanız ve bakılacak olan hayvanın türü hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Ayrıca evcil hayvan bakıcısı olmak istiyorsanız, hayvanları sevmeniz ve verilen görevleri yerine getirmeniz yeterlidir.

Hayvan Bakıcısı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.