Hidrolik Mühendisi Nedir?

Hidrolik Mühendisi Ne Demek?

Hidrolik mühendisi, inşaat mühendisliği altında su ve ilgili yapılarla ilgilenen mühendislik dalının çalışanıdır. Hidrolik mühendisi; su ulaştırma şebekeleri, kıyı ve liman yapıları, atık yer altı sularının toplanma merkezleri gibi su ile bağlantılı yapıların modellemesinden ve tasarımların işleyişinden sorumlu kişidir. Akışkanın durgun veya hareketli oluşu, ölçümü, yönetilmesi, toplanması; kısacası suyun içinde bulunabileceği her türlü fiziksel hal, hidrolik ana bilim dalının araştırma ve çalışma alanına girer. Hidrolik mühendisi ise inşaat mühendisliğinin alt dallarından bir tanesi olup aynı zamanda akışkanın hem basınç hem de atmosferdeki hava akımları ile ilişkisini inceleyen kişidir. Bunun yanı sıra hidrolik mühendisi inşaat mühendisliğinin diğer alt dallarıyla da sürekli etkileşim halindedir çünkü inşa edilen yapıların su ile etkileşimi de kontrol altında tutulması gereken konulardan bir tanesidir.

Hidrolik Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hidrolik alanında uzman bir mühendisin temel görevi suyun mekaniği ile ilgili mühendislik problemlerine çözüm üretmektir. Bu doğrultuda hidrolik mühendisi su kaynaklarının ve dolaşımının geliştirilmesi, inşaatı, işletmesi ve sonraki süreçte bakımında görevlidir. Ayrıca şu görevleri de vardır:

  • Su, hava ve zeminin etkileşim halinde olduğu doğa olaylarına karşı çözüm üretmek,
  • Çalıştığı alanda karşılaştığı problemleri kalıcı ve verimli çözümler üretmek,
  • Depolama tankları, boru hatları, drenaj çalışmaları gibi yerin altında veya üstündeki yapıların tüm inşa aşamalarını ve sonrasında bu yapıların bakımını takip etmek.

Hidrolik Mühendisi Olmak İçin Gerekenler

İnşaat mühendisliğini bitirirseniz hidrolik mühendisi olabilirsiniz. Bunun için ALES, yabancı dil sınavı ve bilim sınavına girip Hidrolik Mühendisliği ana bilim dalında yüksek lisans eğitimi almanız lazımdır.

Hidrolik Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?

Hidrolik mühendisliği, inşaat mühendisliğinin alt dallarından bir tanesi olduğu için aday, taban puanına ulaşabildiği üniversitenin dört yıllık inşaat mühendisliği eğitimini tamamlamalıdır. Sonrasında ise mezun olduğu mühendislik, alanında yüksek lisans yapabilir. Bu bölümdeki dersler ise şunlardır: Fizik, Kimya, Matematik, Teknik Resim, Dinamik, Malzeme Bilimi, Diferansiyel Denklemler, İnşaat Jeolojisi, Hidrolik, Su Kaynakları,Su Temini ve Çevre Sağlığı, Yapı Statiği, Zemin Mekaniği.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.550 / Aylık
6 kişinin ortalama maaşıdır.