İnşaat Proje Müdürü Nedir?

İnşaat Proje Müdürü Kimdir?

İnşaat proje müdürleri, tasarlanan projeleri doğru şekilde hayata geçirerek başarıya ulaştırmak için; sorumlu olduğu personellerden oluşan ekip ile tasarlanan projenin hayata geçirilmesi, yönetilmesi, kontrol edilmesi, açılması ve kapatılması gibi çalışmaları yürüten kişilerdir. İnşaat proje müdürü, tasarlanan bir yapı projesinin uygun görülen ve belirlenen bir zaman süresinde, ve projeye tahsis edilen bütçe çerçevesinde güvenli bir şekilde tamamlanmasından ve başarıya ulaşmasından sorumludur.

İnşaat Proje Müdürünün Görevleri Nelerdir?

İnşaat proje müdürü, projelerin hem uygulamasında hem de planlanmasında önemli bir rol oynar. Projenin çeşitli aşamalarında sorumlu olduğu görevler arasında şunlar bulunur;

  • Proje kapsamındaki birimlerle sürekli iletişim halinde olmak ve birimleri koordine etmek,
  • Toplantılara katılmak ve karar aşamasında etkili olmak,
  • Projenin hedeflenen biçimde gelişmesini sağlamak,
  • Proje risklerini yönetmek ve projenin her aşamasını takip etmek,
  • Proje raporlarını analiz etmek ve yönetime proje ile ilgili bilgi sunmak.

Kimler İnşaat Proje Müdürü Olabilir?

Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mimarlık fakültelerinde lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişiler, inşaat proje müdürü olarak çalışabilir. Bu alanda çalışmak için tecrübe şartı bulunmaz.

İnşaat Proje Müdürü Olabilmek İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Mühendislik fakültelerinin ilgili bölümlerini bitiren kişiler, lisans eğitiminin dışında inşaat proje müdürü olabilmek için PMP sertifikasına da ihtiyaç duyabilir. Ayrıca inşaat proje müdürü olmak isteyenlerin AutoCAD, Autodesk, Corel Draw, DOS, Google Sketch Up gibi dijital programlarla ilgili eğitimleri alması gerekir.

İnşaat Proje Müdürü İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.560 / Aylık
56 kişinin ortalama maaşıdır.