İş Zekası Analisti Nedir?

İş Zekası Analisti Nedir?

İş zekası analisti, belirli şirketlerin stratejilerini belirleyen ve verilerini analiz eden kişiye denir. Dijitalleşmenin her geçen gün önem kazandığı günümüz dünyasında iş zekası analistlerinin görev kapsamı ve çalışma alanı da genişlemektedir.

İş Zekası Analisti Kimdir?

İş zekası analisti; analiz edilmesi gereken çok fazla bilginin bulunduğu şirketlerde planlama, kârlılığın arttırılması ve maliyetlerin azaltılması gibi farklı hedeflerle ilgilenen kişidir. Pozisyon adı iş zekası analisti, uzmanı veya mühendisi olarak değişiklik gösterse de görev olarak aynı işi üstlenirler.

İş Zekası Analistinin Görevleri Nedir?

Bankacılık-finans, perakendecilik, çağrı merkezi, tekstil ve hızlı tüketim gibi müşteri yoğunluğunun fazla olduğu sektörlerde çalışabilen iş zekası analistlerinin bulundukları pozisyona göre farklı görev ve sorumlulukları bulunur. Üst yönetime yakın departmanda çalışan iş zekası analistlerinin görev kapsamı şu şekildedir;

  • Bilgi teknolojilerini yönetmek,
  • Mali işleri ve organizasyonu yürütmek,
  • Müşteri bilgilerini derinlemesine incelemek,
  • Üst yönetimin pazarlama stratejileriyle ilgili kararlarını belirlemek/yönlendirmek.

Kimler İş Zekası Analisti Olabilir?

Analitik düşünme becerisine sahip mühendisler ve işletme mezunları, kariyerlerini bu doğrultuda şekillendirebilir. Bu alana yönelik yüksek lisans yapanlar ve belirleyici programların eğitimini/sertifikasını almış olanlar, sektöre daha avantajlı bir başlangıç yapabilir.

İş Zekası Analisti Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

İş zekası analisti olmak için Web Analytics araçlarının eğitimini almak gereklidir. Özellikle Google reklamcılık sertifikası aranan eğitim şartları arasında yer alır. Ayrıca bazı şirketler Gemius, Google Analytics ve Comscore gibi web analytics araçları üzerinden alınan bilgileri daha anlamlı hale getirmek için Qlikview gibi iş zekası araçlarının da eğitimini de gerekli kılabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.630 / Aylık
18 kişinin ortalama maaşıdır.