Kalite Teknisyeni Nedir?

Kalite Teknisyeni Ne Demek?

Kalite teknisyeni görev tanımı; ürünlerin, piyasaya sürülmeden önce kalite ve güvenlik standartlarına uygunluğu denetlemeyi içerir. Ulaşım, tekstil, yazılım ve imalat dahil olmak üzere pek çok endüstride kalite teknisyeni çalışır. Ürünlerin, protokollere ve kalite yöntemlerini göre yapıldığından emin olmak için belirli testleri gerçekleştirirler. Bir sorun varsa, kalite teknisyeni tespit eder, mühendislere ve diğer paydaşlara bildirir. Bazı durumlarda kalite teknisyenleri, kalite testi yaptıktan sonra ürünlerin nasıl iyileştirileceğine dair fikirler de sunar. Bu nedenle kalite teknisyenlerinin iyi iletişim becerilerine ihtiyacı vardır. Detaylara yüksek düzeyde dikkat etmesi gereken kalite teknisyenlerinin, organizasyon becerileri de gelişmiş olmalıdır. Kalite teknisyeni nedir sorusuna daha ayrıntılı bir yanıt vermek için görev ve sorumluluklardan bahsetmek gerekir.

Kalite Teknisyeni Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Kalite teknisyeni; fabrikada, laboratuvarda, atölyede veya ofiste çalışır. Ürün örnekleri almak ve üretimi denetlemek için çalışmalar yapar, tespit ettiği sorunları ilgili birimlere iletir. Kalite teknisyenleri ayrıca şirketleri tarafından satın alınan ürünleri de denetler. Tedarikçi performansının kayıtlarını tutar ve bir üründen alınan numuneleri düzenli olarak test eder. Kullanacağı test yöntemleri, üzerinde çalıştığını ürüne göre değişir. Ancak kalite teknisyeni sorumlulukları genel olarak sıralanabilir. Ayrıca kalite teknisyeni ne iş yapar sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilir. Kalite teknisyeni genel görevleri şu şekildedir:

 • Kuruluş tarafından belirlenen standardı karşılamak için denetimler yapmak,
 • Personelin temizlik kurallarını karşılamasını ve güvenli çalışma koşullarını sağlamak,
 • Ürünlerin gerekli özellikleri karşıladığından emin olmak,
 • Çalışanları iş tehlikelerine karşı korumak için güvenlik programları konusunda işçiler için eğitim düzenlemek,
 • Denetim amacıyla tüm belgeleri muhafaza etmek,
 • Laboratuvarda raf ömrü ve analiz için düzenli numuneler toplamak,
 • Ürün bilgileri ve üretimle ilgili belirli bilgilerle ilgili olarak kalite kontrol süpervizörü ile birlikte çalışmak,
 • Kalite kalibrasyonlarını ve iç denetimleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek,
 • Teknik yayınları okuyarak, seminerlere ve diğer eğitim fırsatlarına katılarak iş bilgilerinin sürekli güncellenmesini sağlamak,
 • Yüksek üretim standartlarına uygun ürünleri üretilmesi için ilgili birimler ile iş birliği yapmak,
 • Üretim sürecinde standartları karşılamayan ürünleri tespit etmek,
 • Ürün kusurlarını önlemek için üretimin her aşamasını izlemek,
 • Test sonuçlarını kaydetmek,
 • Rapor yazmak ve kalite kontrol yöneticisine göndermek.

Kalite Teknisyeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kalite teknisyeni nasıl olunur sorusuna, gereken nitelikler ve eğitim çerçevesinde yanıt vermek gerekir. Bu alanda kariyer için gereken nitelikler, asgari eğitim gereksinimlerini içerir. Teknik lise diploması ve kalite kontrol alanında uygulamalı eğitim, gerekli şartlar arasında yer alır. Ancak sektöre bağlı olarak, daha gelişmiş prosedürlerle çalışmak için kalite teknolojisi alanında ön lisans mezunu olmak gerekebilir. Gelişmiş bilgisayar sistemleri ve karmaşık ekipmanlar ile çalışan firmalar, adayların eğitim seviyesine daha fazla dikkat edebilir. Ayrıca mesleki eğitimler ile bu alanda gelişmek mümkündür. Birçok şirket kurum içi eğitim veya işbaşı eğitimi fırsatları ile personeline kariyer gelişimi için destek sağlar. Teknisyenlerin kalite kontrol sürecinde; plan okuma, gerekli testleri gerçekleştirme ve test sonuçlarını raporlama gibi işlemleri yapabilmesi gerekir. Kalite teknisyeni maaşları da personelin bilgisine deneyimine ve eğitim seviyesine göre farklılık gösterecektir.

Kalite Teknisyeni Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kalite teknisyeni olarak çalışmak isteyen adayların, işveren tarafından sunulan bazı şartları karşılaması gerekir. Firmaya bağlı olarak şartlar farklılık gösterebilir. Genel olarak ise kriterler şu şekildedir:

 • MS Office programlarını kullanabilmek ve dosya kayıtlarını etkin bir şekilde yönetme becerisine sahip olmak,
 • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Ayrıntılara dikkat edebilmek,
 • Ölçüm ve test cihazları hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Takım içinde iyi çalışabilmek,
 • İlgili mevzuat ve kalite kontrol standartları bilgisine sahip olmak,
 • Yazılı, sözlü veya bir diyagramdaki talimatları yorumlayabilmek,
 • Problem çözme becerisine sahip olmak,
 • Matematik bilgisi, aritmetik, geometri, hesap, istatistik bilgisine sahip olmak ve bunlarla ilgili uygulamalar yapabilmek.

Kalite Teknisyeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kalite teknisyeni, üretim öncesi ve sonrası sürece hakim olmalıdır. Arızaları belirleyebilmek ve çözüm üretebilmek için kalite teknisyeninin yetkin olması gerekir. Bilgisayar yazılımı veya bilgisayarlı test araçlarını etkin şekilde kullanabilmek gerekir. Bu bağlamda adayların en az lise diploması sahibi olması gerekir. İşverenler yayınladıkları iş ilanlarında, en az lise mezunu ve tercihen ön lisans mezunu adayların arandığını belirtir. Kalite teknisyenleri, becerilerini denetçiler veya daha deneyimli çalışanlar yanında geliştirebilir. Bununla birlikte işverenler, planları ve şartnameleri yorumlamak için teknik becerilere sahip adayları tercih eder. Bazı durumlarda, günün büyük bir bölümü ayakta geçtiği için bedenen dayanıklı olmak da aranan özellikler arasında yer alır. Gerekli eğitime, bilgiye ve donanıma sahip kişiler, kalite teknisyeni olarak görev yapabilir. Kariyer.net ile kalite teknisyeni pozisyonlarını görüntüleyerek inceleyebilirsiniz. Kalite teknisyeni iş ilanları arasından kriterlerini karşılayabildiğiniz seçeneklere başvuru yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.420 / Aylık
65 kişinin ortalama maaşıdır.