Kat Görevlisi Nedir?

Kat Görevlisi Nedir?

Kat Görevlisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kat görevlisi mesleği, özellikle turistik bölgelerde oldukça revaçta olan bir meslek grubudur. Bu mesleğin eğitimi, Anadolu Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Meslek Liseleri ve Çok Programlı Liselerinde yer alan Ağırlama ve Gıda Teknolojisi ve Kat Hizmetleri alanlarında verilir. Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Pratik Kız Sanat Okullarında, Turizm Bakanlığı'na bağlı Turizm Merkezlerinde (TUREM), Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde özel turizm meslek kurslarında ve Türkiye İş Kurumu'nun işgücü yetiştirme kurslarında da bu mesleğe yönelik eğitim verilmektedir. Bu eğitim fırsatları arasında Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde ve Anadolu Meslek Lisesi ya da Anadolu Kız Meslek Liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi programında eğitim alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sistemli Liselere Giriş Sınavı'na başvurmak ve bu sınavda bahsi geçen bölümleri okumaya hak kazanmak gerekir. Bunun yanında, Kız Meslek ya da Meslek Liselerinde eğitim görebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak şartını karşılamak gerekir.

Kat Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kat görevliliği, pek çok sorumluluğu ve iş yükü olan bir meslek dalıdır. Kat görevlisi olarak çalışmak, bu sorumluluk ve iş yükünü kaldırabilmek için adayların birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Öncelikle kat görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin temizlik malzemelerine alerjisi olmamalıdır. Zira bu mesleğin büyük çoğunluğunda temizlik malzemelerinin kullanılması gerekir. Bunun yanında fiziki olarak sağlam, iş yüküne dayanıklı yapıda olmak yarar sağlayacaktır. Kat görevlileri müşteriler ile birebir iletişimde olacağından dış görünüşlerine de önem göstermelidirler. İnsan ilişkileri konusunda yetenekli; anlayışlı, emir ve talimat altında çalışabilecek, sabırlı kişiler için uygun bir meslektir. Yalnızca müşteriler ile değil, gerekli durumlarda çalıştıkları konaklama tesislerinin idaresi, ön büro elemanları, bakım onarım elemanları gibi kişilerle de iletişimde olmaları gerekir. Bu bakımdan kat görevlilerinin iletişim yeteneklerinin yüksekliği, güler yüzlü olmaları ve olası durumlarda kriz yönetimini düzgün bir şekilde yapabilmeleri oldukça önemlidir.

Kat Görevlisi Ne Demek?

Günümüzde pek çok insan, gerek tatil için gerekse de iş için çıktıkları seyahatlerde konaklama tesislerini kullanmaktadır. Bu konaklama tesisleri pek çok farklı özellik gösterirken herkes için uygun bir konaklama alanı bulunabilmektedir. Bu sektördeki gelişim bu tesislerde çalışacak personel ihtiyacının oluşmaya başlamasını sağlamıştır. Özellikle turizm sektörünün gelişmesi bu alana büyük katkı sağlamaktadır. Otel, apart gibi konaklama tesislerinde görev alan bir meslek grubu da kat görevlisi olarak isimlendirilmektedir. Konaklama tesislerinde özellikle tatil sezonlarında çok yoğun bir sirkülasyon oluşur. Bu zamanlarda konaklama tesislerinin aksamadan işlemesi için özellikle kat görevlilerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Kat görevlisi ne demek sorusu konaklama tesislerinde, konaklama ihtiyacını karşılayacak müşteriler için odaların hazırlanması görevini üstlenen görevli personel şeklinde cevaplanabilir. Odaların tertibi, düzeni ve temizliği kat görevlilerinden sorulur.

Kat Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kat görevlisi, otel gibi konaklama tesislerinde müşterilerin konaklayacağı odalardan sorumludur. Yalnızca odalar değil, kat koridorlarının temizliği ve düzeni de kat görevlilerin hizmet alanına dahildir. Kat görevlisi ne iş yapar sorusunu cevaplamak için görev ve sorumlulukları hakkında bilgi vermek gerekir. Kat görevlilerinin görev ve sorumlulukları şu şekilde listelenir:

  • Boş odaları hizmete hazır hale getirmek
  • Kullanılmış odaların çarşaflarını değiştirmek, yatakları düzeltmek, odanın genel temizliğini yapmak,
  • Odadaki genel eksikleri tamamlamak,
  • Müşterilerin istekleri ile ilgilenmek

Kat görevlisi görev tanımı içerisinde, kullanılmış odalarda toz alma, paspas yapma, banyo tuvalet temizliği ile ilgilenme, cam silme gibi temizlik işlerini tamamlamak belirtilebilir. Kat görevlisi odadaki sabun, havlu, eğer varsa buzdolabı içindeki envanter eksiklerini tamamlar. Kullanıma açılacak odada herhangi bir arıza olması durumunda bu durumu ilgililere bildirir. Kat görevlilerinin müşteriler ile iletişimi de oldukça önemlidir. Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Kullanılmış odaların temizlik ve bakımı esnasında müşterilerin ayrılırken bıraktığı ya da unuttuğu eşyaları ilgili birime bildirir ve teslim eder. Kat görevlisi, sorumlu olduğu katta odaların tümünü denetlemekle yükümlüdür. Temizlenmesi gereken odalar temizlendikten sonra ele geçen kirli ve kullanılmış çarşaf, havlu gibi eşyaların yıkanması ve ütülenmesi gerekir. Kat görevlisi bunları gerekli yerlere teslim eder ve hazır olduklarında tekrar odalara yerleştirir. Tüm bunların yanında, sorumlu oldukları katlarda gözlemledikleri şüpheli durumları da kat şeflerine ya da çalıştıkları konaklama tesisinin idaresine bildirmeleri gerekir. Kat görevlisinin görevleri olarak belirtilen bu sorumluluklar, iş tanımı içerisinde yer alır.

Kat Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kat görevlisi olabilmek için her tesis belirli bir diploma ve eğitim şartı aramayabilir ancak genel olarak konaklama tesisleri gerekli eğitimleri tamamlamış olan adaylar arasından seçim yapabilirler. Bu mesleğe seçilmek için ekip çalışmasına yatkın olmak, iletişim yeteneklerinin yüksek olması, çalışma şartlarına karşı dayanıklı olmak gibi özellikler adaylar için önem arz eder. Kat görevlileri otel, motel, apart gibi her türlü konaklama hizmeti veren tesislerde çalışabilir. Turizm sektörünün oynadığı rol bakımından bu meslekte iş bulabilme şansı mevsimsel ve bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Yaz aylarında özellikle turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri tatil bölgelerinde bu alanda çalışmak mümkündür. Son zamanlarda ise iş hayatının gelişmesi ile ofis binalarında kat hizmetleri veren firmalar da artış göstermektedir. Kat görevlileri buradaki iş olanaklarını da değerlendirebilirler.

Bu mesleğe başlamak isteyen adaylar kat görevlisi iş ilanları arasında araştırma yapmalıdır. Yaptıkları bu araştırma sonucunda bulacakları iş fırsatlarında her kurumun işe alım şartları, kat görevlisi maaşları birbirine göre farklılık gösterebilir. Ancak gerekli eğitimleri almış olmak ve belli başlı şartları sağlıyor olmak iş başvurusu için yeterli olacaktır. Bu alanda iş bulmak isteyen adaylar Kariyer.net üzerinden en güvenli arama sonuçlarına ulaşabilirler. Kariyer.net üzerinden yapılan aramalarınızı meslek grubunun yanında dilediğiniz şehir özelinde de filtreleyebilirsiniz. Örneğin, İzmir kat görevlisi iş ilanları için arama yaparken şehir seçimini İzmir yaparak iş arayışında olduğunuz şehirdeki iş fırsatlarına kolayca ulaşabilirsiniz.