Kıdemli Muhasebe Uzmanı Nedir?

Kıdemli Muhasebe Uzmanı Ne Demek?

Kıdemli muhasebe uzmanı çalıştığı firmanın muhasebe ve finans alanında faaliyet gösteren, alanında yetkin olan kişidir. Bu görevde çalışan bireylerden muhasebe alanına hakim olmaları ve deneyimli olmaları beklenir. Bir meslekte kıdemli olabilmek için en az 3 sene tecrübe kazanmak gerekir. Muhasebe elemanı ya da finans elemanı olarak çalıştıktan sonra tüm işlere hakim olan kişiler, firmalarda kıdemli muhasebe uzmanı olarak çalışabilir. Kıdemli muhasebe uzmanı ne demek sorusuna, firmaların muhasebe ve finans alanında çalışan yetkin kişilerdir, yanıtı verilebilir. Bu pozisyonda çalışanların sorumluluk alabilen ve iletişim becerisi kuvvetli kişiler olmaları gerekir. Aynı zamanda kıdemli muhasebe uzmanı olacak kişilerden gerekli eğitimi almış olmaları ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaları beklenir.

Kıdemli Muhasebe Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kıdem muhasebe uzmanı rolünde çalışan kişilerin görev ve sorumlulukları, bağlı oldukları firmanın beklentilerine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. İşveren tarafından kıdemli muhasebe uzmanı yetkileri belirlenir ve kişilere bu bilgi verilir. Kıdemli muhasebe uzmanı olarak görev yapacak olan kişilerden beklenen görev ve sorumluluklar genel olarak şu şekildedir:

 • Muhasebe alanında ilgili programlara hakim olmak ve tüm işleri koordineli bir şekilde yürütmek,
 • Finansal tabloların kontrolünü sağlamak ve raporlar hazırlamak,
 • Gelir projeleri hazırlamak ve olası tüm harcama programını çıkarmak,
 • Sene başlarında bütçelerin hazırlanmasını sağlamak ve gerekli tüm departmanlara bu konuda destek vermek,
 • Bilançoları ve genel muhasebe hesaplarını kontrol etmek ve mutabakatları hazırlamak,
 • Firmalara yapılan yıllık denetimlerin hazırlanmasına yardımcı olmak ve gerekirse ekibini bu anlamda eğitmek,
 • Hesaplarda tutarsızlıkları araştırmak ve çözmek,
 • Muhasebe sistemlerini kontrol etmek ve prosedürlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olmak,
 • Tüm muhasebe görevlerinin yerine getirilmesini sağlamak ve gereken personellere muhasebe konusunda destek vermek.

Kıdemli muhasebe uzmanı görev tanımı yukarıdaki maddeleri içerir. Ayrıca başka beklentilerin ve görevlerin olması durumunda kişilere bu görevlerin bilgisi verilir. Kıdemli muhasebe uzmanı iş ilanlarını incelerken firmaların beklentilerini ve isteklerini değerlendirerek bu doğrultuda iş başvurusu yapmak gerekir.

Kıdemli Muhasebe Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kıdemli muhasebe uzmanı nasıl olunur sorusunun yanıtı, birçok kişi tarafından merak edilir. Bu görevi yapmak isteyen kişiler, üniversitelerin muhasebe ya da finans ile ilgili bölümlerini başarı ile tamamlamalıdır. Bu alanda bilgi sahibi olmak için üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veya İşletme Fakültesi tercih edilebilir. Uzman olarak görev yapılacağı için muhasebe ve finans departmanlarında en az 3 senelik bir tecrübe edinilmiş olması da gerekir. Muhasebe programlarını bilmek ve Microsoft Office programlarına hakim olmak bu rolde çalışmak için şarttır. Bu bağlamda kurslara katılmak ve sertifika almak adaylara avantaj sağlar. Firmaya bağlı olarak adaylardan yabancı dil bilmesi istenebilir. Adayların yabancı dil eğitimi almış olması, iş imkanlarını artırır.

Kıdemli Muhasebe Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bir firmada kıdemli muhasebe uzmanı olmak isteyen kişilerde aranan birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler firmalarda kıdemli muhasebe uzmanı olarak görev yapabilir. Bu unvan ile çalışabilmek için gereken şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • En az 3 senelik bir muhasebe ya da finans deneyimine sahip olmak,
 • Muhasebe konusunda tüm bilgilere hakim olmak ve gerekli vergi yasalarını bilmek,
 • Finansal konuda analiz becerilerine sahip olmak ve gerektiğinde tablo hazırlayabilmek,
 • Yazılı ve sözlü iletişimde kabiliyetli olmak,
 • Gerektiğinde diğer tüm departmanlara destek verebilecek bir yetkinlikte olmak,
 • Organizasyon ve stres yönetiminde iyi olmak,
 • Microsoft Office programlarını bilmek.

Kıdemli muhasebe uzmanlarında aranan şartlara uygun olduğunu gören adaylar, kıdemli muhasebe uzmanı iş ilanları seçeneklerine başvuruda bulunabilir.

Kıdemli Muhasebe Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Muhasebe elemanı olarak belirli bir süre çalışmış olan herkes yükselerek kıdemli muhasebe uzmanı olmayı hedeflemektedir. Kıdemli muhasebe uzmanı maaşları ise şirketlerin finans politikalarına göre değişmektedir. Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi bu alanda da bireyin alanı ile ilgili sahip olduğu bilgisi, donanımı ve tecrübesi maaşı etkileyen kriterler arasında yer almaktadır. Belirli bir süre muhasebe ve finans alanında çalışmış, mesleğin gerekliliklerini öğrenebilmiş kişilerin maaşları daha yüksek olur. Bir alanda kıdeme sahip olmak için yetkin olmak, deneyim sahibi olmak gerekir. Şirketlerin büyüklükleri ve iş yükleri de maaşlar için belirleyici unsurlar arasında yer aldığından iş başvurusu yaparken firmalar hakkında araştırma da yapılabilir. Kariyer.net üzerinden kıdemli muhasebe uzmanı başlığı altında yayınlanan tüm iş ilanlarına bakarak kendinize uygun olan seçeneklere başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda filtreleme özelliğini kullanarak, iş arayışınızı bulunduğunuz şehre ya da bölgeye göre de daraltabilirsiniz. İkamet ettiğiniz lokasyona göre İzmir, İstanbul, Bursa, Adana, Konya, Yalova ya da Kocaeli kıdemli muhasebe uzmanı iş ilanı seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Firmaların kıdemli muhasebe uzmanı olarak çalışacak kişilerden beklentileri iş ilanı detaylarında yer alır. Bu kriterlere mutlaka dikkat etmek gerekir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
23.010 / Aylık
315 kişinin ortalama maaşıdır.