Kıdemli Yazılım Uzmanı Nedir?

Kıdemli Yazılım Uzmanı Nedir?

Kıdemli Yazılım Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Üniversitede ilgili bölümlerde alacağınız 4 yıllık bir eğitim sonrasında, kıdemli yazılım uzmanlığı alanında kariyer yapabilirsiniz. Yazılım mühendisliğinin yanı sıra bilgisayar mühendisleri de kıdemli yazılım uzmanlığı yapabilir. Bölümlerdeki eğitimler ağırlıklı olarak kodlama ve bilişim dünyasındaki gelişmeleri öğrenmeye yöneliktir.

Kıdemli Yazılım Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile ilgili kişiler kıdemli yazılım uzmanı olabilmek için doğru adaylardır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin, üniversitelerin yazılım bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Üniversite eğitimi yerine özel kurumlardan eğitim alarak sertifika edinen kişiler de yeterli altyapıyla, aynı pozisyonda görev alabilir.

Kıdemli Yazılım Uzmanı Ne Demek?

Kıdemli yazılım uzmanı, çalıştığı firmanın ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge çalışmaları yapan ve elde ettiği veriler ile ihtiyaçlara cevap veren bilgisayar yazılımlarının hazırlanmasını sağlayan kişidir. Gelişen teknoloji nedeniyle firmaların sistemlerini güncelleme ihtiyacı ile kıdemli yazılım uzmanları birçok farklı sektörde çalışabilir.

Kıdemli Yazılım Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Teknolojik gelişmeleri takip ederek şirketin gerek duyduğu yazılımlar hakkında detaylı bir rapor hazırlar.
  • Hazırlanan yazılımların sadece bilgisayarlarda değil aynı zamanda tablet ya da akıllı telefon gibi dijital cihazlarda da çalışmasını sağlar.
  • Hazırlanan yazılım sistemini test ederek düzenli çalışıp çalışmadığını kontrol eder, gerektiğinde yazılımın bakımına karar verir.
  • Hatalı yazılımların düzenli çalışmasını sağlamak için ekibi ile çözüm üretir.
  • Gelişen yazılım sektörünü sürekli takip ederek şirketin yeniliklere ayak uydurmasını sağlar.
  • Doğru teknolojiyi saptayarak şirketin verimliliğini maksimize etmek için çalışır.