Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Kişisel Gelişim Uzmanı Ne Demek?

Kişisel gelişim; bireylerin kapasitelerini, eğitim seviyelerini ve bireysel motivasyonlarını arttırmaya yönelik çalışmaların tamamını kapsayan genel bir alanı tanımayan bir kavramdır. Kişisel gelişim uzmanları ise tüm bu süreçlerde bireylerin kendileri için belirlediği hedeflere ve sahip oldukları potansiyele ulaşma çalışmalarına yardımcı olan kişilerdir.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kişisel gelişim, bireyin kendini tanımasıyla başlayan süreçtir. Oluşan bilinçli değişimle beraber, bireyin değişimini pratiğe dönüştürmesi de amaçlanır. Tüm bu süreçlerde yardımcı ve yönlendirici olan kişisel gelişim uzmanlarının diğer görev ve sorumlulukları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Danışanların hedeflerini netleştirmelerinde yardımcı olmak,
  • Danışanlara motivasyon yükseltici yöntemler sunmak,
  • Danışanların bakış açılarını değiştirmek ve olumlu olana odaklanmalarını sağlamak,
  • Danışanların özgüvenlerini arttırıcı çalışmalar yapmak.

Kişisel Gelişim Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Kişisel gelişim alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler, üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulunan "Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik" veya "Psikoloji" bölümünden lisans eğitimlerini tamamlayabilirler. Bununla birlikte, insan davranışını odak noktasına alan bu bölümler dışında alınan eğitimleri pekiştirmek için gerekli sertifika ve eğitim programları da vardır. Bu tür kurumlardan eğitim alarak da bu meslekte kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kişisel gelişim alanında uzmanlaşmak için dünyaca bilinen uzmanların kitaplarını okuyarak mesleki gelişiminize katkıda bulunabilir, ayrıca internet üzerinden erişime açık olan seminerlere katılabilirsiniz. Bunların yanı sıra Koçluk Eğitimleri ve Farkındalık Seminerleri, Hipnoz ve Eğitici Eğitmenliği Eğitimi, Bilinçaltı Tanıtımı Seminerleri, Öğrenci Koçluğu gibi sertifika programlarına da başvurabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, NLP Tekniklerini öğrenip zihin ve beden uyumu, zihnin yeniden programlanması gibi konularda da temel bilgilere sahip olarak kendinizi bu alanlarda geliştirebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.