Kurgu Yönetmeni Nedir?

Kurgu Yönetmeni Ne Demek?

Çekimler neticesinde elde edilen ham görüntünün senaryoya uygun hale getirilmesine kurgu denir. Montaj olarak da bilinen kurgu işi bizzat kurgu yönetmeni tarafından planlanır. Bir dizi ya da filmde, senaryo ve oyuncular ne kadar iyi olursa olsun kurgu yönetmeni olmadan ortaya iyi bir işin çıkması mümkün değildir. Kurgu yönetmeni, çekim materyallerinin kurguya hazırlanmasından, ses ve görüntünün yapım amacına uygun bir biçimde bir araya getirilmesine kadar tüm süreci yürüten kişidir

Kurgu Yönetmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elde edilen görüntüleri dramatik yapıya uygun biçimde kullanan kurgu yönetmeni, kurgu öncesinde ve esnasında pek çok sorumluluğa sahiptir. Bunlar maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

  • Kurgu için ihtiyaç duyulacak materyalleri kurgu öncesinde hazır bulundurmak,
  • Kurgu öncesinde sürecin planlamasını yapmak,
  • Kurgudan beklenen özelliklere sahip ses ve görüntüleri ortaya çıkarmak,
  • Karmaşık montaj seanslarını destekleyebilmek,
  • Kullanılacak olan materyalleri yayın formatına aktarabilmek,
  • Kurgu öncesinde yönetmene fikir beyan etmek,
  • Kaba kurguları değerlendirerek son dokunuşları yapmak,
  • Bazı işlerde ileri düzeyde görsel efekt kullanmak.

Kurgu Yönetmeni Olmak İçin Gerekenler

Kurgu yönetmeni olabilmek için formal bir eğitim almak gerekse de genellikle kreatif bakış açısına sahip kişiler kurgu yönetmenliği yapar. İletişim fakültelerinin radyo ve sinema bölümünden mezun olmak mesleğe başlamanın ilk adımı sayılır. Ön lisans programı olan "Radyo ve TV Programcılığı" okuyanlar da kurgu yönetmeni olabilir.

Kurgu Yönetmeni Olma Şartları Nelerdir?

Lisans düzeyinde eğitim alan kurgu yönetmenleri; radyo televizyonun temel kavramları, sinematografi, iletişim bilimi, kurgu kuram ve ilkeleri, sinema akımları, temel fotoğrafçılık, senaryo uygulamaları, dijital kurgu gibi dersleri alır. Ön lisans düzeyinde eğitim alanlar ise görsel estetik, radyo televizyon yayıncılığı, film ve video yapımı, hareketli görüntünün tarihi, kamera teknikleri, görsel kültür, radyo televizyon stüdyoları, fotoğraf makineleri gibi temel dersleri alır.

Kurgu Yönetmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
17.020 / Aylık
13 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler