Market Görevlisi Nedir?

Market Görevlisi Ne Demek?

Market görevlisi, temiz ve düzenli bir çalışma ortamı sağlayarak market operasyonlarını desteklemekten sorumludur. Görevleri arasında rafları düzenlemek, zeminleri ve diğer yüzeyleri temizlemek ve ürünlerle ilgili müşteri sorularını yanıtlamak yer alır. Market görevlisi ne demek sorusunun yanıtı bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bir market görevlisi, marketin temiz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan güler yüzlü ve deneyimli kişilerdir. Genel olarak görevleri; satış süreçlerini yürütmeyi, mağazanın temiz olmasını sağlamayı, ürünleri düzenlemeyi içerebilir. Market görevlisi, etkili iletişim becerilerine sahip bir kişi olmalıdır. Müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine karşı hızlı çözümler üretebilmelidir. Marketteki ürünlerin raflara dizilmesi, kutu veya kasaların taşınması gibi fiziksel güç gerektiren görevler de mevcut olabilir. Bazı durumlarda ilgilendiği alan müşteriye servisi gerektirebilir. Örnek olarak bir marketin şarküteri reyonunda görevli bir kişi, müşterilerin istediği ürünlerin istendiği miktarda verilmesini de sağlar. Market görevlisi ne yapar sorusuna yanıt vermek için görev ve sorumlulukları incelemek gerekir.

Market Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Market görevlisi görev tanımı çeşitli görev ve sorumlulukları yerine getirebilmeyi içerir. Market görevlisi ne iş yapar denildiğinde, yerine getirmesi gereken pek çok önemli görev ve sorumluluk olduğu cevabı verilebilir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Müşterileri karşılamak, müşterilere ürünler hakkında bilgi vermek ve ilgili reyona yönlendirmek.
 • Envanteri kontrol etmek ve düşük envanter seviyeleri durumunda tedarik yöneticilerini bilgilendirmek.
 • Son kullanma tarihi dolan ürünleri tespit etmek.
 • Etiketleri denetlemek ve etiketlerin yerine yenilerini koymak.
 • Satın alma kararlarına yardımcı olmak için müşterileri bilgilendirmek.
 • Mükemmel müşteri hizmeti sağlamak ve mağazanın temiz, güvenli ve düzenli olduğundan emin olmak.
 • Raflarda taze ve doğru ürünlerin bulunmasını sağlamak.
 • Ürün kaldırma, sipariş verme, toz alma gibi görevleri yerine getirmek.
 • Müşteri siparişlerini işleme koymak ve zamanında ürün teslimatlarını denetlemek.
 • Market bölümlerindeki ve marketin etrafındaki temizlik ve bakım görevlerini denetlemek.
 • Market siparişlerini hazırlamak ve hem siparişin hem de faturanın doğruluğunu kontrol etmek.
 • Günlük fiyat değişikliklerini denetlemek ve gerektiğinde kasayı yönetmek.

Market Görevlisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Market görevlisi olmak için özellikle bir eğitim programı bulunmamaktadır. Genellikle lise mezunu olan kişiler bu pozisyonda istihdam edilir. Adayın müşteri hizmetleri veya perakende deneyimine sahip olması avantaj sağlayabilir. Detaylara özen gösteren ve etkili iletişim kuran kişiler aranır. Anlayışlı ve güler yüzlü olmak bu mesleğin püf noktalarındandır. Online market hizmeti veren firmalarda çalışacak adaylardan sürücü belgesi talep edilebilir. Eğer yurt dışında bu pozisyonda görevlendirilmek istiyorsanız, bulunduğunuz ülkenin dilini en az C1 seviyesinde konuşuyor olmanız beklenebilir. Ayrıca dil yeterliliğinizi uluslararası bir dil sınavı ile kanıtlamanız istenebilir.

Market Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Market görevlisi olmak için gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlar, firmaya bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte genellikle güler yüzlü, anlayışlı, sorumluluk sahibi, yardımsever kişiler market görevlisi olarak işe alınmaktadır. Kasada çalışabilecekleri için temel düzeyde hesaplama becerisine sahip olmaları son derece önemlidir. Titiz, detaylara önem veren, sakin ve tedbirli olmak kişilere büyük fayda sağlayabilir. Bazı marketler, online market hizmeti vermelerinden dolayı alışverişlerin müşterilere teslim edilmesi görevinde market görevlilerini istihdam edebilmektedir. Böyle bir kriter olması durumunda adayların ehliyet sahibi olması büyük bir artıdır. Marketin konumuna bağlı olarak adaylardan yabancı dil yeterlilik belgesi istenebilir.

Market Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Market görevlisi işe alım şartları işveren firmaya göre büyük oranda değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak market görevlisi adaylarından beklenen şartlar benzerlik göstermektedir. Bu pozisyonda çalışacak kişilerin belirli bir deneyime sahip olmasının yanı sıra kendini bu alanda geliştirmek için belirli kurslara katılması beklenebilir. Genellikle lise mezunu adaylar aranır. Şirketin konumuna göre adayların belirli bir yabancı dili bilmesi beklenebilir. Etkili iletişim becerilerine sahip olmak, güler yüzlü, dürüst ve güvenilir olmak, market görevlisi pozisyonu için oldukça önemlidir. Market görevlisi maaşları da bu özelliklere ek olarak şirkete, kişinin eğitim ve denetimine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle markete yakın konumda ikamet ediyor olmak avantaj sağlayabilir. Yoğun ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayan, titiz ve sorumluluk sahibi adaylar aranabilir. Müşteri hizmetlerinde uzun yıllar deneyim sahibi olan kişilere öncelik tanınabilir. Mülakatta iş süreçleri hakkındaki bilgi ve becerilere, kişisel özelliklere yönelik sorular sorulabilir. Kariyer.net ile market görevlisi iş ilanları seçeneklerine ulaşılabilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi çeşitli kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen kriterleri detaylı bir şekilde inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.490 / Aylık
56 kişinin ortalama maaşıdır.