Market Elemanı Nedir?

Market Elemanı Nedir?

Market Elemanı Ne Demek?

Market elemanı pozisyonu, birçok kişi tarafından merak edilir. Market elemanı nedir sorusu şöyle yanıtlanabilir; market işinde çalışan kişilere market elemanı adı verilir. Marketlerde çeşitli reyonlar, depo ve kasa gibi alanlar bulunur. Market elemanı kime denir ve market elemanı nerede çalışır sorularına yanıt olarak bir market içinde farklı birimlerde çalışan kişilere market elemanı dendiği söylenebilir. Bu kişiler ürünleri; depolama, yerleştirme, düzenleme ve satma görevini üstlenmiş olan kişilerdir. Perakendeci tarafından verilen tüm görevleri market elemanları yerine getirir. Market elemanı market içinde ya da depo kısmında görev alabilir. Fiyatları düzenleme, reyonu yerleştirme ve düzen sağlama görevi bu kişilere aittir. Aynı zamanda reyonda ya da kasada ürünlerin satış aşamasında tüketicilere yardımcı olan kişiler de market elemanlarıdır.

Market Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Market elemanı kimdir sorusuna yanıt verdikten sonra en önemli noktalardan biri de market elemanı ne iş yapar sorusudur. Marketler, perakende olarak ya da toptan satış yapan noktalardır. Ürünler üreticiden ya da farklı toptancılardan markete gelir ve market elemanları tarafından sayımı yapılarak depolanır. Ardından ürünler satışa hazırlanır. Market elemanları, müşterilere ürünlerle ilgili bilgi de verir. Çalışma alanları marketin içidir. Market elemanı sorumlulukları şu şekildedir:

 • Müşterilere alışverişleri esnasında yardımcı olmak ve gerekli bilgileri onlara vermek
 • Marketin günlük işlerini planlamak ve bu işleri yönetmek
 • Satış için rafları düzenlemek ve ürünleri doğru alanlara yerleştirmek
 • Müşterilerin iadeleri ile ilgilenmek ve onların işlemleri kolay ve doğru bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak
 • Mağazanın açılışından kapanışına kadar temiz ve düzenli bir şekilde kalmasını sağlamak
 • Müşterileri doğru ürünlere yönlendirmek ve onlara güler yüzlü bir şekilde yardımcı olmak
 • Müşterilerle, düzgün bir dille ve anlaşılır şekilde iletişim kurabilmek

Market elemanları, marketteki her işten sorumludur ve öncelikli görevleri müşterilere yardımcı olmaktır. Ürünleri düzenlemek ve yerleştirmek de market elemanının görevleri arasında yer alır. Market elemanlarının sorumlulukları arasında düzen ve temizlik de bulunur. Aynı zamanda bu kişiler hasarlı ürünlerin iadesiyle de ilgilenen kişilerdir. Hasarlı ve defolu ürünlerin değiştirilmesi ya da iade edilmesiyle de market elemanı ilgilenir. Marketin içindeki işler; reyon, kasa ve depo işleri olarak ayrılmaktadır.

Market Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kişinin, kendine uygun olan mesleği seçmesi kariyer yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Hangi meslekler için nasıl bir eğitim almak gerektiği de herkes tarafından merak edilir. Market elemanı olmak için ne gerekli olduğu birçok kişi tarafından araştırılır. Market elemanı olmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Herhangi özel bir eğitim gerektirmeyen mesleklerden biri olan market elemanlığını isteyen herkes yapabilir. Market elemanı olmak için kişiler eğer isterlerse iletişim yönünü kuvvetlendirmek için ya da farklı satış tekniklerini öğrenmek için kurslara gidebilir. Belirtilen özelliklerin yanında sorumluluk sahibi olmak da market elemanı olmak için gereklidir. Tecrübeli olmak bu alanda iş başvurusu yapan kişileri öne geçirir. Deneyim sahibi olmak market elemanı olmak için aranan özelliklerin başında gelir. Herhangi bir deneyimi olmayan kişiler de çok kısa bir zamanda market elemanı olmayı başarabilir. İş arayan ve market elemanı olmak isteyen herkes, kariyer.net üzerinden market elemanı iş ilanlarına göz gezdirebilir.

Market Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her mesleğin kendine göre şartları bulunur ve işveren tarafından ilanlarda bu şartlar belirtilir. Market elemanı olmak için de bazı şartlar bulunmaktadır ve o şartlar şunlardır;

 • Market elemanı olmak isteyenlerin en az lise mezunu olmaları gerekir.
 • İstekli, motivasyon sahibi ve düzeni seven kişiler market elemanı olabilirler.
 • Market elemanı olmak isteyen kişilerin, iletişim becerilerinin yüksek olması beklenir.
 • Sorumluluk almayı seven ve sorunları çözebilen kişiler olmaları gerekir.
 • Mağazacılığı ve satış gerektiren işleri meslek edinmek isteyen ve bu alanda ilerlemek isteyen kişiler market elemanı olarak işe başlayabilir.

Peki market elemanı olmak için gerekli evraklar nelerdir ve bu evrakları ne kadar sürede edinmek gerekir sorularının yanıtı çalışılacak yere göre değişir. Her kurumda işe giriş için farklı belgeler istendiğinden market elemanı için istenen belgeler de çalışılacak olan yere göre değişiklik gösterir. İş görüşmes olumlu sonuçlandığı zaman ilgili belgelerin listesi kişiye verilir. Bu nedenle işverene bu belgeleri görüşme sonrası sormak ve evrakları tamamlamak gerekir.

Market Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşe alım koşulları her iş için farklıdır. İş ilanları market elemanı alanında oldukça çeşitlidir. İş görüşmesi noktasında kimi zaman market müdürü yetkili olurken bazı işletmelerde şirket yöneticileri devreye girer. İş görüşmesi esnasında market elemanı maaş beklentilerinin de konuşulması gerekir. Market çalışanı maaş aralıkları işletmelerin yapısına, beklentisine ve adayların durumuna göre farklılık gösterir. Görüşmesi olumlu geçen kişilere evrak listesi verilir ve belirtilen sürede bu evrakların toplanması talep edilir. Evraklar toplanıp kuruma verildikten sonra işe girişler onaylandığında kişilere bilgi verilir ve kişi çalışmaya başlar. Market elemanı iş ilanı seçeneklerine Kariyer.net üzerinden kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Satış alanında ya da mağazacılık alanında ilerlemek için iş başvurusu yaparak çalışma hayatına başlamak gerekir. Kariyer.net üzerinden mesleklerle ilgili bilgi edinmek ve o meslekteki maaş aralıklarını öğrenmek de mümkündür. Hemen iş bulmak ve çalışmaya başlamak için kariyer.net'e girerek iş başvurusu yapmaya başlayabilirsiniz.