Medya Uzmanı Nedir?

Medya Uzmanı Kimdir?

Firmanın halkla ilişkiler ve medya gibi iletişim faaliyetlerini yürüten kişilere medya uzmanı denir. Hedef kitleye ulaşmayı sağlayan medya uzmanı, firmanın tanınırlığını arttırmak için de gerekli faaliyetleri yürütür. Medya planlama departmanında görev alan medya uzmanı, farklı departmanlar ile koordineli biçimde çalışır.

Medya Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Medya uzmanı, faaliyet gösterdiği firmanın talepleri ve hedefleri doğrultusunda bir çalışma planı hazırlar. Firmaların, bu pozisyon için beklentileri farklılık gösterse de, medya uzmanının görev kapsamı şu şekilde tanımlanabilir:

  • Kurum veya şirketin televizyon veya radyoda yayınlanan reklamlarını planlamak;
  • Yazılı basın veya sosyal medyada çıkacak reklam, tanıtım veya ilanları düzenlemek,
  • Firmanın potansiyel hedef kitlesinin en çok takip ettiği iletişim kanallarını belirlemek ve tanıtım faaliyetlerinin belirlenen kanallar yoluyla yapılmasını sağlamak;
  • Tanıtım faaliyet planını değerlendirerek negatif ve pozitif taraflarını belirlemek, sonuçları analiz etmek ve planı güçlendiren aksiyonlar almak;
  • Süreç içerisinde hazırlanan tüm rapor ve analizleri halkla ilişkiler departmanı ile paylaşmak.

Kimler Medya Uzmanı Olabilir?

Medya uzmanı olmak isteyenlerin iletişim fakültesinden mezun olması gerekir. İletişim fakülteleri 4 yıllık, lisans düzeyinde eğitim verir. Reklamcılık ve halkla ilişkiler bölümü mezunları, Sinema Televizyon mezunları, Gazetecilik mezunları, medya uzmanı olarak sektörde iş bulabilirler.

Medya Uzmanı Eğitimi

Medya uzmanlığı eğitimlerinde; halkla ilişkiler ve reklamcılık ağırlıklı dersler verilir. Yeni iletişim teknolojileri, grafik-tasarım, marka yönetimi, ikna edici iletişim yolları ve kriz yönetimi gibi mesleğin temelini oluşturan dersler müfredatta bulunur. Medyada dil kullanımı ve kurum içi iletişim de eğitim sürecine dahil edilen dersler arasında yer alır.

Medya Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.