Miço Nedir?

Miço Ne Demek?

Gemilerin güverte bölümlerinde yeni çalışmaya başlayan kişiye miço denir. Güverte bakım ve temizliği ile ilgili pek çok rol üstlenen miço sadece yük gemilerinde değil aynı zamanda yolcu gemilerinde de görev yapar.

Gemi kaptanına çıraklık yapan miço, daha çok kaptanın verdiği işlerle birebir ilgilenir. Her geminin farklı güverte sistemleri bulunur. Miço ise çalıştığı geminin özelliğine göre geminin güverte sistemlerinin bakımı ile ilgilenir.

Miço Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gemide basit işlerin yapılması ile ilgilenen miçonun aslında pek çok görevi bulunur. Bu görevler ise şöyle sıralanabilir:

  • Güvertede vardiya tutmak ve güverteyi yıkamak,
  • Güverte donanımlarını yağlamak ve gerek duyulduğunda makara ve halatların değişimini yapmak,
  • Gemiye gelen kumanya gibi diğer tüm malzemelerin gemiye taşınmasını sağlamak,
  • Güvertede bulunan vinç ve ırgatın kullanımını sağlamanın yanı sıra bunların çalışır durumda olması için gerekli önlemleri almak,
  • Halat işlerinin dışında raspa ve boya işlerini de yapmak,
  • Sintine ve ambarın temiz kalması için gerekli çalışmaları yürütmek,
  • Balast ve su tanklarının düzenli bir biçimde temizliğini yapmak.

Miço Olma Şartları Nelerdir?

Denizcilik şirketleri, vasıflı ya da vasıfsız olarak gemide, yatta çalışacak elemanları alır ve yetiştirir. Bununla birlikte en az ilkokul mezunu olan herkes miço eğitimlerine başlayabilir. Eğitimler yaklaşık 6 ay süre ile gemide devam eder. Yaş için üst sınır bulunmasa da miço eğitimlerine katılabilmeniz için 16 yaşını tamamlamış olmanız gerekir.

Miço Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Miço eğitimleri 6 ay gemide 6 ay ise denizde olmak üzere 12 ay devam eder. Eğitimler esnasında Kişisel Can Kurtarma Teknikleri, Güverte Sistemleri, Teknik Donanım, Personel Güvenliği, Sosyal Sorumluluk, Denizcilikte Teknik Terimler, İş Güvenliği ve Temel İlk Yardım Eğitimleri dersleri verilir. Eğitimler sonrasında yapılan sınavlardan başarılı olursanız gemi elemanı sertifikası alabilirsiniz.

Miço İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler
SONRAKİ KONU
Miço Mülakatları