Palamarcı Nedir?

Palamarcı Ne Demek?

Denize kıyısı olan ülkelerde ve şehirlerde genellikle birden fazla liman bulunur. Bu limanlarda; yük gemileri, yolcu gemileri, vapur gibi ulaştırma araçları yer alır. Bu büyük ya da küçük ulaştırma araçları limana uzun süre veya kısa süre için demir atar. Bu limana yanaşma işleminde kaptana yardımcı olan kişiler vardır. Bu kişiler palamarcı olarak adlandırılmaktadır. Kaptanların limana yanaşması bazı durumlarda zor olur. Bu zorluklara karşı palamarcı, kaptana yardım eder. Beraberce yürütülen limana demir atma işlemi, palamarcılar sayesinde kolaylaşır. Palamarcı nedir, sorusu kısaca şu şekilde cevaplanabilir: Kaptan ile ortaklaşa çalışan, limana yaklaşması konusunda koordinatlar veren kişiye verilen isimdir. Palamarcı kime denir sorusuna yanıt arandığında mesleğin görev ve sorumlulukları detayları ile incelenmelidir.

Palamarcı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Palamarcılar, can ve mal güvenliğini sağlamak için kaptanlara geminin limana giriş ve çıkış yapmasında yardımcı olan kişilerdir. Palamarcı ne iş yapar sorusunun geniş bir yanıtı vardır. Genel olarak, yolcu veya yük gemilerinin limana giriş ve çıkış sürecinde; rıhtıma, iskeleye yanaşması, iskeleden ayrılması, şamandıra ve mendireklere bağlanmaları, demirlenmesi gibi işlerde bağlama ve çözme işlemlerini gerçekleştirme sorumluluğunu üstlenirler. Bu işlemleri yapan kişinin birtakım görevleri vardır. Yanaşma veya ayrılma işlemini yapan kaptanlar, bu işlemleri palamarcılar sayesinde daha kolay gerçekleştirmektedir. Her meslek grubunda bulunduğu gibi bu meslek grubu için de geçerli olan sorumluluklar vardır. Palamarcı görevleri nedir ve palamarcı sorumlulukları nelerdir sorularına yanıt olarak şu maddeler sıralanabilir:

 • Gemiyi iskeleye yanaştırabilmelidir.
 • Gemiyi şamandıraya bağlama görevini yerine getirmelidir.
 • Gemiyi mendireğe bağlayarak demirlemelerini sağlamalıdır.
 • Geminin yer değiştirme işleminde çözme ve tekrar bağlama işlemlerini yapmalıdırlar.
 • Geminin servis işlemini yapmalıdır.
 • Geminin hortum çekme işlemini yaparak gaz alma işlemini gerçekleştirmelidir.
 • Kaptan, personel ve yolcuların karaya güvenli çıkmasını sağlamalıdır.
 • Gemilerin halat çekme işlemini yapmalıdır.
 • Kaptanın, personellerin ve yolcuların, gemiye binme ve gemiden inme sürecinde can güvenliğini sağlamalıdır.
 • Karadaki gemilerin tankerlerine gaz boşaltılması işlemi gerçekleştirildiği esnada irtibat kılavuzluğu yapmalıdır.
 • Açık denizde duran gemileri şamandıraya bağlamalıdır.
 • Meslek alanları ile ilgili gelişmeleri takip etmelidir.
 • Yeni gelişmeleri uygulamalıdır.
 • Yeni görev ve işlemleri yerine getirmelidir.

Bu işi icra eden bireyler; teknik olarak gemi tayfasından sayıldığı için kaptanın denetiminde çalışmaktadır. Süvari olarak adlandırılan 1. kaptan ve diğer kaptanların talimatlarına uygun bir şekilde hareket etmek, bilgi ve belgeleri sağlamak, bu meslekte çalışan bireyin görevleri arasında yer alır.

Palamarcı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Limanlarda gemileri bağlama veya çözme işlemlerini gerçekleştiren palamarcı nasıl olunur sorusu merak edilen bir diğer sorudur. Bu alanda çalışmak için en az ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir. Belirli kurumlar bu alanda meslek kursları verir. Bu kurslara kayıt olarak mesleğe ilk adım atılabilmektedir. Kurslarda palamarcı eğitimi iki şekilde gerçekleştirilir. İlk basamak teorik, ikinci basamak uygulamalı olur. Bu eğitim ortalama dört hafta gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Kursların bitiminde bu mesleğini yapabilmek için sertifika sahibi olunur. Amatör denizci belgesi sertifikası da işverenlerin talep ettiği belgeler arasındadır.

Palamarcı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Palamarcı olmak için ne yapılmalıdır sorusuna; bu mesleği yapmak için açılan kurslara kayıt olmak ve eğitim sürecini başarıyla tamamlamak gerekir şeklinde cevap verilebilir. Mesleği icra etmek için gerekli diğer şartlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Halat çekme ve bağlama işlemlerinde güç sarf edildiği için fiziksel olarak güçlü olunmalıdır.
 • Mesleğin gerektirdiği terimler bilinmeli ve doğru şekilde kullanılmalıdır.
 • Kaptana yardımcı olunmalıdır.
 • Zor hava şartlarına dayanıklı olunmalıdır.
 • Vardiyalı çalışma sistemi düzeninde çalışılabilmesi gerekir.

Bu şartlar ile birlikte firmaların diğer kriterlerini yerine getiren ve amatör denizci sertifikası sahibi adaylar, açılan iş ilanları için başvuru yapabilir, bu alanda çalışma imkanı bulabilir.

Palamarcı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Deniz ve okyanus taşımacılığının yanı sıra deniz ve gemi turizmi de son dönemde fazlaca yaygınlaşmıştır. Ticaret, turizm ya da yolcu taşıma gemilerinin limanlara yanaşma ve limanlardan ayrılma sürecinde rol alan palamarcılara ise oldukça büyük iş düşmektedir. Bu nedenle son yıllarca şirketlerin bu alanda çalışacak personel arayışı da doğru orantılı olarak artış göstermiştir. Deniz lojistiğinde çalışmak isteyen bireyler Kariyer.net üzerinden iş ilanlarına ulaşabilir. Palamarcı olabilmek için zorlu hava şartlarında çalışabilmek gerekir. Bu sebepten ötürü fiziksel olarak dayanıklı kişiler genel olarak işverenler tarafından tercih edilir. Temel denizcilik terimlerine hakim olması gereken bireyler, kaptanın yanaşma sırasında yönlendirilmesine yardımcı olabilecek bilgilere de sahip olmalıdır. Usta gemici ya da yat kaptanı belgesi, adayları öne çıkarabilecek faktörler arasında yer alır. Sahada uygulanan bir meslek olduğu için riskli çalışma grubunda yer alır. Palamarcı iş ilanı başvurusu yapacak adayların çalışma iş ortamını göz önünde bulundurması gerekir. Palamarcı maaş miktarı, özel şirketlerin maaş politikasına göre değişim gösterebilir. Ayrıca çalışma koşulları da maaşları etkileyen bir diğer faktördür. Kısa sürede sertifika sahibi olunan bu meslek grubunda, iş güvenliği konusunda dikkatli ve titiz olunması oldukça önemlidir. Olası kazaları önlemek için iş sağlığı ve güvenliği kritiktir. Bu mesleği icra etmek isteyen adaylar, palamarcı iş ilanları seçeneklerini detaylıca inceleyebilir. Aday, kendine uygun şartların yer aldığı iş ilanlarına başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.530 / Aylık
12 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler
SONRAKİ KONU
Palamarcı Mülakatları