Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nedir?

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Demek?

Mobil uygulama geliştiricisi, mobil cihazlar için yazılım ve uygulamalar hazırlayan kişilerdir. Akıllı telefonlarda günden güne ortaya çıkan sağlık, oyun, iş, verimlilik gibi alanlarda uygulama tasarlayan, içeriklerini hazırlayan ve kullanıcılara hazır halde sunan kişilerdir. Mobil geliştiriciler, çeşitli yazılım dillerini kullanarak, geliştirilen işletim sistemlerine uygulamaları entegre eder.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mobil uygulama geliştiricisi, freelance şekilde bireysel olarak ya da şirket bünyesinde çalışabilir. Geliştirdiği uygulamaları sık sık test eder ve hata paylarını en aza indirmeye çalışır. Uygulamanın kullanıma sunulmasının ardından uygulama içindeki güncellemelerden, eğitim ve destek hizmetlerinden sorumludur. Mobil uygulama geliştiricisi olmak isteyen kişiler, yazılım ve bilişim sektöründeki gelişmeleri takip etmenin yanında mobil teknoloji sektörünü de yakından takip etmelidir. Mobil uygulama geliştiricilerinin,

  • Hedefler doğrultusunda yazılım ürünleri ve sistemlerini tasarlamak,
  • Geliştirilen program için en verimli ve az maliyetli çözümü önermek,
  • Verileri doğrulamak için yöntemler geliştirmek,
  • Yeni uygulamanın teknik özelliklerini belirleyerek bilişim personeliyle iş birliği içerisinde hareket etmek,
  • Uygulamaları düzenli aralıklarla test etmek ve hata raporlarıyla ilgilenmek,
  • Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek,
  • Kullanıcılar için detaylı bir dokümantasyon hazırlığı yapmak, gibi başlıca görevleri vardır.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Olmak İçin Gerekenler

Uygulama geliştirme uzmanı olmak isteyenler, öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, işletme mühendisliği ya da matematik gibi bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Çoğu firma; kriterleri gereği yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi teknik düzeyde mezun kişileri bünyesine katmayı tercih eder. Kişinin mezun olduğu bölümün yanı sıra, tamamlanmış mobil uygulama portföyü ve bu alana karşı olan ilgisi önemlidir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

En az bir adet programlama dilinde uzmanlaşmak gerekir; bu kapsamda Java, C#, C++, Objective-C dillerinden bir ya da birkaçı hakkında özel bilgisayar eğitim kursu veren kurumlardan eğitim almalıdır. Üniversitelerde mobil uygulama geliştiricisi yetiştiren bölümler yoktur. Kişi, özel kurumlardan aldığı eğitimlerle kendini geliştirir. İşletim sistemlerine hakim olmak ve yazılım dillerini çok iyi tanımak mobil uygulama geliştiriciliği mesleğinin temelidir.