Muhtar Nedir?

Muhtar Ne Demek?

Kelime anlamı bakımından "Seçilmiş kişi" olarak ifade edilen muhtar; bir köyün ya da mahallerin yönetiminden sorumlu kişi olarak kabul görür. 5 yıllık görev süresi olan muhtar, köy ve mahallelerde tüzel kişiliği temsil eder.

Mahalle ve köy halkı tarafından adaylar arasından seçilen muhtar, azaları ile birlikte mahalle ya da köyün idari işlerini yürütür. Bulunduğu bölgenin temsilcisi olmakla birlikte görev alanı içerisine giren mahalde yasaların halka duyurulmasını da sağlar.

Muhtar Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Muhtarlar 5 yıllık hizmet süreleri boyunca önemli görevleri üstlenir. 4 tane aza ile çalışan muhtarın görev tanımı içerisinde şunlar yer alır:

  • Köyün yol, çeşme gibi ihtiyaçlarının yerel yönetime bildirilmesini sağlamak,
  • Yapılan yol, çeşme ya da köprü gibi ortak kullanım alanlarının gerektiğinde bakım ve onarımını gerçekleştirmek,
  • Merkezi yönetimin köydeki temsilcisi olarak kabul edildiğinden hükümet uygulamalarının ve ilgili yönetmeliklerin halka ilan edilmesini sağlamak,
  • Köyün ortak işlerinin imece usulü tamamlanmasını sağlamak,
  • Seçim dönemlerinde, sandık seçim kurullarına iştirak etmek,
  • Asker çağındakilerin kimlik çizelgelerini ve seçim listelerini askıya çıkarmak,
  • Bölgesinde bulunan ihtiyaç sahiplerini (engelli, muhtaç, yaşlı vs.) tespit ederek bu kişilerin devlet desteğinden yararlanmasına yardımcı olmak,
  • Salgın hastalıklar gibi bulaşıcı ve kritik hastalıklara sahip kişileri vakit kaybetmeden sağlık kurumlarına bildirmektir.

Muhtar Olmak İçin Gerekenler

25 yaşını tamamlayan her T.C. vatandaşı muhtar olabilir. Muhtar adayı, seçimlerden önce en az 6 ay süreyle aday olduğu mahallede ikamet ediyor olmalıdır. Adaylık için yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekir.

Muhtar Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Muhtarlık için önceden alınması gereken bir eğitim bulunmaz. Fakat kişi muhtar olduktan sonra bağlı bulunduğu kaymakamlık tarafından hizmet içi eğitime tabi tutulur. Eğitimlerde; Yerel Yönetimler, Köy ve Mahalle İdaresi Yönetmelikleri, İletişim, Bilgisayar Teknolojileri, Muhtar Bilgi Sistemi, Mevzuatlar, Muhtar Yetki ve Sorumlulukları gibi dersler verilir.

Muhtar İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

SONRAKİ KONU
Muhtar Mülakatları